Veselá kráva – tavený mléčný výrobek

Směje se na nás z obalu širokým úsměvem. Má ale Veselá kráva opravdu důvod být veselá? Nebo se pod obalem tohoto taveného výrobku skrývají éčka? A mohou být škodlivá?

Veselá kráva obsahuje obnovené odtučněné mléko, obnovená syrovátka, sýry, máslo, mléčné bílkoviny a jedlou sůl. Jsou v ní také tavící soli E452, E331, E450, E339 a E330.

Co se skrývá pod obalem Veselé krávy?

Obnovené odtučněné mléko. Označení obnovené znamená, že bylo použito sušené mléko, jež bylo znovu „obnoveno“ z prášku do kapalného stavu. To, že je odtučněné nás možná potěší při dietě, ovšem nutno poznamenat, že nevýhodou odtučněného mléka je nízký obsah vitamínů. Proto je obecně vhodnější volit mléčné výrobky tučné nebo polotučné.

Obnovená syrovátka. Termín obnovená znamená to samé jako v případě mléka. Jde o to, že byla využita syrovátka z prášku.

E452 – polyfoforečnany. Při vyšších dávkách způsobovat odvápňování.

E450 – difosforečnany. Působí jako kypřící látky a stabilizátory. Používají se také v masných výrobcích. Při vyšších dávkám mohou rovněž zapříčinit odvod vápníku z těla.

E339 – fosforečnany sodné. Využívají se při výrobě sýrů, masných výrobků i nealkoholických nápojů. Při nadměrné konzumaci fosforečnanů hrozí odvápnění.

E331 – citronany sodné. Toto éčko je považováno za bezpečné. Upravuje kyselost potravin. Využívá se při výrobě nápojů, masných výrobků i margarínů.

E330 – kyselina citrónová. Jde o bezpečnou přísadu, která se např. vyskytuje v citrusech. Nadměrné užívání ale může poškodit zubní sklovinu.

Tavený sýr Veselá kráva sice obsahuje éčka (fosforečnany), ovšem žádné z nich není v rozumné míře zdraví škodlivé. Pokud si člověk tento výrobek dopřeje jen občas, nemělo by se to negativně podepsat na jeho zdraví.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang