Stylové domy

stylove-domy-2

To, v čem lidé žijí, je stejně důležité, jako to, co mají na sobě. Kde stojí domy jako ze žurnálu?

Pro všechny, kdo mají rádi rodinné filmy a seriály z Ameriky, je cílovou stanice Cape Cod. Toto dokonale malebné místo, kde se usadili nejenom Kennedyovi, je jako stvořené pro klidný rodinný život a procházky v květovaných džínech a kloboučku.

Tohle území má pod svým palcem architektka Annette Lundh. Postarala se i o rekonstrukci právě domu Kennedyových, kteří o něj přišli při velkých povodních. Zůstala věrná původnímu designu a prý pro ni bylo největší inspirací okolí domu, příroda a rodinné vztahy tohoto monstrózního klanu. Je tedy libo rodinná romantika? Jedině na Cape Cod.

Nový Zéland, ten milují všichni! Kdo všechno tuto destinaci vnímá jako zemi zaslíbenou svého dospělého života, hlavně díky brigádám například na jahodových polích?

Ale kdo ví, třeba se někdo vydá na tento předaleký ostrov právě kvůli nákupu domu! Na Zélandu jednoznačně frčí „skleníky“ – open space design, kdy si lze intenzivně vychutnávat veškeré přednosti oceánu i slunce.

Pete Bossley navrhl jeden obzvláště zajímavý. Schovává se mezi skalami na Tatapouri Point, je nasvícený a těsně před západem slunce vypadá jak z pohádky. Luxus v jednoduchosti a čistém stylu, umožňuje nerušené soustředění na krásu krajiny. Sofistikovaný, trochu ledový styl, dokonalý.

Mezi designová esa rozhodně patří architekt Martin Frank. Ten navrhl mimo jiné krásný dům na dalmatském pobřeží. Vznikal za přispění práce místních řemeslníků, autor používal lokální materiály a snažil se zcela zanechat původní styl, aby dům zapadl do krajiny a zároveň splňoval moderní nároky majitelů.

Budova je vysloveně vytesána do skály ve svahu v zátoce chráněné pohořím Biokovo a disponuje výhledem na moře. Majitelé domu si nemohou vynachválit vzdušnost prostoru, účelnost světlých materiálů (dřeva a kamene) a praktičnost svého příbytku.

Lze jen závidět. Nicméně sny by nikdy neměly umírat, stejně jako naděje. Pokud člověk nemá za celý svůj život šanci si dům na pobřeží přímo koupit, může si ho alespoň pronajmout. Často se objevují nabídky, které jsou vysloveně příznivé. Stačí sehnat pár kamarádů a složit se na měsíční nájem. No nedává to větší smysl, než utratit stejnou částku za hotel?

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang