Skype v péči bezpečnostních složek

Telefonní hovory přes Skype jsou velice rozšířeně a někdy se zdá, že se tomu státní orgány zaradovaly. Mají teď skvělou příležitost, jak získávat cenné informace z tohoto celosvětového média. Existuje několik možností, jak uživatele odposlouchávat.

Skype patří Microsoftu

Microsoft provozuje Skype na svých serverech. Když tuto službu koupil, tak veškerý datový tok převedl k sobě. Posléze jej při různých problematických sporech o zdrojový kód začal patřičně zpracovávat. V poslední době se objevila možnost přihlásit se do Skype pomocí Microsoft Live nebo přes Facebook.

Tato počítačová budka tak tedy zná nejen Vaše jméno, ale vlastně celý Váš život, pokud jste uživateli Facebooku. Ve Windows 8 dokonce musíte přihlášení koordinovat s jinou službou od Microsoftu.

Nezákonná nezrušitelnost účtu a shromažďování dat

Předně je potřeba poznamenat, že účet ve Skype je nezrušitelný. Tento nesmysl je v rozporu z řadou zákonů různých zemí a samozřejmě České republiky. Každý spotřebitel a uživatel telekomunikačních služeb má právo zrušit svůj účet a především dosáhnout vymazání svých osobních údajů. To ve Skype není možné.

A druhým problémem je stahování dat uživatelů samotným Microsoftem. Společnost má vyvinutý software, který kontroluje jakýkoliv obsah. A dokonce jej zaznamenává, a to nejen v datové, ale dokonce i v tištěné podobě.

Tedy je schopna dodat komukoliv nejen hlasový hovor, ale písemný přepis hovoru a k tomu samozřejmě veškerý záznam o činnosti uživatele. Uvedené porušování zákonů Skype ani Úřadu pro ochranu osobních údajů nevadí.

Kreditní karta plus rozpoznávací program

Pokud si ve Skype zaplatíte nějaké služby, pak jste zcela odhaleni. Je jasné, že k záznamům hovorů přibyla také přesná identita. To ale není všechno. Bezpečnostní složky a Microsoft mají nejen odposlechy, ale také dokáží identifikovat slova, která znamenají potenciální nebezpečí.

Tento software je velice pokročilý a kdo si myslí, že si přes Skype něco trestného naplánuje, pak se hluboce mýlí. Program zachytí intonace hlasu, rozliší určitou míru pravdivosti a dokáže analyzovat i delší větná spojení, náznaky nebo nahrazení klíčových slov jinými.

Pokud si popovídáte ve Skype o teroristickém filmu, pak to nemusí dopadnout nejlépe, minimálně budete na čekací listině nespolehlivých osob.

Málo dotazů

Z uvedených důvodů také Microsoft eviduje jen málo dotazů k uživatelům vzhledem k rozsahu provozu. Dotazů na uživatele tak postoupilo v minulém roce pouze 4 713. Ale rozvědky a různé tajné služby požadovaly dokonce 15 409 informací.

Nejvíce jich bylo z Velké Británie (1 268) a USA (1 154). U Britů se jednalo o informace o 2 700 lidech, USA chtěly znát identitu 4 800 lidí. Němci zadali 2 600 dotazů v 686 případech. Méně než 500 dotazů učinilo ještě dalších 49 zemí – například Francie s 402 dotazy.

Skype je díra do soukromí

A proč není mezi dotazy Čína? Protože oficiálně nic nepotřebuje. V podstatě se jako obvykle na zákon neptá a kopíruje a kopíruje. Čína vyvinula svůj vlastní systém na odposlechy a záznamy Skype. Je tak dokonalý, že nejen monitoruje provoz a zaznamená hovory, ale dokáže je i měnit.

Aby také nebyl problém s chatem, tak ještě „odezírá“ z klávesnice. Proto je potřeba si uvědomit, že se Skype je naše soukromí v troskách. Ti, kdo nás „chrání“, to nedělají jen tak naivně. Pokud jde o ochranu a bezpečí, je to ještě pochopitelné. Ale stát potřebuje nejen bezpečnost, ale také loajálního občana. Čína je toho příkladem.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang