Proč si dát studenou sprchu?

Česko čeká mimořádně horký týden, kdy se mají teploty držet na „příjemných“ 30 stupních Celsia. A to je ideální čas začít se studenou sprchou. Nejde jen o otužování. Následující článek vysvětlí, proč studenou sprchu nejen vzít na milost, ale přímo si ji oblíbit.

Sprchování studenou vodou pomáhá s hubnutím

Zjednodušeně: člověk má dva typy podkožního tuku. Bílý a hnědý, který nás má hřát. Při sprchování studenou vodou, se spotřebovává právě hnědý tuk, takže pak tělo musí sáhnout i do zásob.

Více energie

Kdo začíná ráno tím, že si dá minutovou ledovou sprchu, je velmi rychle vzhůru. Tělo se kvůli studené vodě zaktivuje a začne pracovat na plné obrátky, díky čemuž má člověk pocit energie a chuti do života.

Je potřeba počítat s tím, že první čtyři dny se pod ledovou sprchu strašně nebude chtít, ale po chvíli si už bez ní nelze představit den.

Lepší imunita

Čím častěji se tělo vystavuje chladu, tím odolnější se vůči němu stává. Pak ho jen tak něco neofoukne, dokonce ani „rýmička“ z klimatizace jen tak nehrozí.

Méně stresu

Dát si ledovou sprchu pomůže zlepšit si náladu. Aktivuje totiž sympatický nervový systém, snižuje pocit úzkosti, pomáhá proti depresivní náladě. K tomu, aby se emoce vyladily do pozitivna, je potřebua strávit pod studenou sprchou dvě minuty denně.

Uvolňuje svaly

I s tím pomůže studená sprcha. Koho bolí tělo po cvičení, může zkusit experiment z Finska z roku 2009. Sportovci, kteří trpěli bolestmi svalů, si lehli na 20 minut do studené vany, během čehož experti měřili vliv teploty vody na jejich uvolnění.

Ukázalo se, že všech 360 účastníků pak svaly přestaly bolet. Výhodou je, že studená voda funguje ihned po cvičení, není nutné čekat do druhého dne.