Zbav se závislostí, které tě ovládají

Každá změna začíná nespokojeností se současným stavem. Člověk se musí pořádně naštvat, aby ho to přinutilo změnit „návyk“, který mu znepříjemňuje/znesnadňuje život.

Kolikrát to ale není jednoduché. Můžeme prožívat stresové období, a tak se chytáme každé berličky, která je po ruce. Pro někoho to může být alkohol, pro druhého cigarety, pro dalšího jídlo.

Jak vzniká závislost

Představte si, že stresové situace řešíte čokoládovou tyčinkou. Když se rozhodnete hubnout, logicky vypustíte všechny nezdravé tyčinky a tudíž i příjem „cukru“, na který bylo tělo zvyklé. Najednou jste neklidní z toho, že se nemáte na co upnout, tak začnete hledat jinou „berličku“.

Pokud jste rozhodnutí si čokoládu opravdu odpustit, bude vám „něco“ chybět. Jednu závislost nahradíte druhou.

Toto ale není dobré řešení, což si dřív či později také uvědomíte. Začnete se s tím stresovat, tak se snažíte omezit druhou, náhradní závislost.

Závislost za závislost

Je to kolotoč. Závislost nahrazuje/doplňuje/navazuje na závislost. Ale já zatím uvedla jen ty negativní.

Ale co takhle vyměnit negativní závislosti za ty pozitivní a ještě dělat něco pro sebe?

Každý máme problémy. A i když se snažíme všechno brát s nadhledem a řešit věci s klidnou hlavou, někdy to prostě nejde. Taky se ale nutně nemusíte sesypat a jít vykouřit půlku krabičky nebo vybílit špajzku plnou cukrovinek.

Přestat s kouřením jsem se pokoušela několikrát. Někdy to vydrželo měsíc, jindy více měsíců, ale pokaždé jsem se k němu vrátila. To samé i se zdravým jídlem. Co se stalo, že jsem za rok a půl neměla potřebu od fitness životního stylu odejít? Že rok a půl jsem neměla ani jednu cigaretu?

Kouření jsem vyměnila za cvičení a nezdravá jídla za to správné palivo.

Jak být nezávislý?

Přestat řešit problémy jídlem nebo cigaretami. Je to o vnitřním klidu. O spokojenosti se sebou samotným. Problém se dřív či později vyřeší a vy zjistíte, že to nebylo ani tak „horké“.

Problémy si totiž tvoříme v hlavě, protože žádná situace není pozitivní ani negativní. Záleží na tom, jak se k ní postavíme.

A když začneme určitou situaci řešit hned, nebudeme mít čas nad ní přemýšlet a vymýšlet různé katastrofické scénáře „co by bylo kdyby…“. Budete klidnější a vyrovnanější.

Kolikrát kouříme nebo jíme ne proto, že bychom to potřebovali, ale proto, že je to zvyk. Spojujeme si určitá místa nebo situace se zažitými návyky. Například dojdeme z práce, uvaříme kafe, všechno z nás spadne. K absolutní pohodě nám chybí už jen nějaký dobrý dortík nebo cigaretka, že?

STOP! Toto nemusí být nutně pravidlo. Zkuste se ze začátku vyhýbat místům, která máte spojená se závislostí. Pak už to bude hlavně o pevné vůli. Nicméně vězte, že vytrvat a zbavit se nezdravé závislosti je opravdu krok správným směrem.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang