Novácká honba za senzací: Jde to ještě hlouběji?

Když začal zpravodajství na Nově šéfovat Martin Švehlák, řekl iDNES.cz, že chce zvýšit sledovanost, posílit regionální témata a korigovat zprávy o některých rodinných tragédiích. 

Prvních pár dnů po tom, co se funkce ujal, jsem čekala, kdy že se teda ty zprávy změní. A dnes jsem se změny konečně dočkala. Jenže to byla změna poněkud šokující. 

Po zprávách o tom, že se voda v mrazu mění v led, že v autě je ve vedrech vedro, že na kapotě rozpáleného vozu se vajíčka neusmaží se slaninou ani bez ní, nebo že chleba padá namazanou stranou na podlahu, překonala televize Nova samu sebe. 

Chytla se totiž videa, které koluje po internetu a zachycuje evidentně psychicky nemocnou paní, která útočí na všechny kolem sebe v pražském metru. Útočí hnusně, je sprostá, plive kolem sebe, napadá lidi. Nechová se normálně, to je jasné na první pohled. Záznam z jejího řádění zřejmě přišel novácké redakci natolik zásadní, že se zpravodajci jali po té nemocné paní pátrat. 

A tak se dnes ve zprávách objevila reportáž, ve které kromě sousedů potvrzuje i psycholožka, že žena z videa je vážně psychicky nemocná. Nechybí rady, jak s takovým člověkem jednat. „Na takové lidi je nejlepší vůbec nereagovat,“ říká psycholožka před kamerou. 

Takže co udělají investigativci z Novy? Ženu najdou a s empatií sobě vlastní s ní taky jednají. A říkají tomu pozitivní strategie jednání. 

Reportérka sama popisuje: „Já jsem sama chvílemi nevěděla, jak s paní Julií jednat, jak s ní mluvit. Celou dobu jsem si ale říkala, že bude lepší, když zvolím tu pozitivní strategii v jednání a bude to tak lepší pro nás obě dvě, protože je nemocná a za tu svoji agresivitu vlastně vůbec nemůže. Jenže podle jejích reakcí těžko říct, jestli to jednání je lepší v dobrém nebo ve zlém.“ 

Ta pozitivní strategie vypadá asi nějak takhle:

Psychicky nemocná žena dá dvojici reportérů, kteří po ní jdou, jasně najevo, že s nimi nechce mluvit. Zavře se doma. Přesilovka reportérů číhá před domem. Žena vychází, reportéři se k ní vrhají a dožadují se vyjádření. Žena odmítá, snaží se utéct, začíná nadávat. 

Reportérka pokřikuje: „Vždyť se k tomu můžete normálně vyjádřit.“ 

Žena se vyjádřit nechce, zdůrazňuje, že ji redaktoři obtěžují, rozčiluje se čím dál víc a pak si odplivne.

Reportérka piští: „Proč na mě pliveté? Ona na mě normálně plivla?“

Žena dál prchá. Reportéři za ní. Redaktorka vříská: „Právě proto se pojďte vyjádřit k tomu co je, plnýho internet že jo. Proč těm lidem neřeknete co se tam stalo? Tak někdo vás natočil, vypadá to poměrně blbě – ale my jsme se slušně přijeli zeptat a vy se s náma bavíte tímhletím stylem.“

Pak se ženě podaří konečně prchnout. 

Vraťme se zpátky: V příspěvku zaznělo, že žena je psychicky nemocná. Že za svou agresivitu nemůže. Přesto na ni redaktoři doslova uspořádají hon a přesně proti doporučení psycholožky nereagovat vyhrocují celou situaci do absurdna. Celé to dokopává tn.cz a prásk.cz, novácké weby, které si taky na příběhu zgustnou. A o paní Julii píšou jako o Julče, v horším případě jako o babě.

V žádném případě nechci tvrdit, že agresivita a nadávky jsou v pořádku. Naopak. Ale vzít si na mušku psychicky nemocnou ženu, oznámit, že nemocná je a pak ji provokovat a vymáhat si rozhovor, který fakt nechce poskytnout, to není bulvár. To je elementární svinstvo. Vážně pochybuju o tom, že by v obou reportérech, kteří se do akce pustili, byla nejmenší špetka lidskosti a morálky.

Myslím, že TV Nova objevila nejhlubší dno, kam až může zpravodajství v honbě za sledovaností klesnout. 

Rodinné tragédie nahrazuje hon na psychicky nemocné lidí. 

Hlouběji už to snad nejde.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang