Nemoci srdce a cév zabijí každého druhého diabetika

Nemoci srdce a cév stojí podle lékařů za úmrtím každého druhého diabetika, dožívají se průměrně o 12 let méně. Cukrovkou trpí v ČR skoro milion lidí a nemocných každoročně přibývá asi o 10 000. Nové antidiabetické léky rizika kardiovaskulárních komplikací snižují. Které to jsou?

Diabetik má až o 70 % větší pravděpodobnost, že ho postihnou i srdeční a cévní problémy. Asi třetina pacientů, kterým začne selhávat srdce, má cukrovku. Většina případů cukrovky je takzvaného druhého typu, který souvisí s nezdravým životním stylem jako je nedostatek pohybu a nevhodná strava.

Devět z deseti diabetiků druhého typu má nadváhu nebo je obézní, což spolu s vysokým cholesterolem a vysokým krevním tlakem může vést k riziku mrtvice, infarktu nebo ischemické choroby srdeční, při níž se srdce nedokrvuje a postupně odumírají jeho části. Infarkt tak diabetici prodělají třikrát častěji než zdraví, mrtvici čtyřikrát častěji.

„Diabetes je stále velmi podceňovaná nemoc. Lidé si neuvědomují, jaké komplikace mohou nastat, pokud pacient nemá předepsány vhodné léky a není mu upravena životospráva,“ uvedl prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze a současný předseda České kardiologické společnosti. 

Starší léky na cukrovku podle něj řešily poškození menších cév v očích nebo ledvinách, nedokázaly ale účinně snížit poškození tepen a srdce, tedy komplikací, na něž diabetici umírají nejčastěji. Nové antidiabetické léky však rizika kardiovaskulárních komplikací snižují.

Jedná se moderní antidiabetika užívané formou pilulek, kterým se souhrnně říká glifloziny (např. empagliflozin, dapagliflozin, kanagliflozin). Tyto léky zjednodušeně řečeno zařídí, že je přebytečný cukr z těla vyloučen močí. Klesá tak nejen hladina cukru v krvi, ale ukazuje se, že tyto léky nějakým způsobem dokážou chránit také ledviny a srdce před rozvojem srdečního selhání, k němuž často dojde po poškození srdce infarktem.

Velké klinické studie ukazují, že užívání gliflozinů diabetiky chrání komplexně a významně tak zlepšuje jejich prognózu a délku života v lepší kvalitě. 

Podle prof. Linharta je nyní na lékařích, kteří glifloziny mohou předepsat (diabetologové a internisté), aby tak učinili u pacientů, kteří by z nové léčby mohli profitovat. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang