Měření glykemie díky úderům srdce – v hlavní roli umělá inteligence

Výzkum a vývoj v oblasti diabetologie pádí vpřed mílovými kroky a řada inovací, které zlepšují a zjednodušují život diabetikům, se postupně uvádí do běžné praxe. Nově byla například úspěšně vyvinuta alternativa k odběrům krve z bříšek prstů – funguje pomocí technologie, která detekuje nízké hladiny cukru v krvi neinvazivním senzorem na základě rozboru rytmu srdce.

Tým z University of Warwick tvrdí, že našel způsob, jak se vyhnout konvenční a bolestivé metodě kontroly hladiny cukru v krvi. Jeho přístup je založen na využití umělé inteligence. Senzor je připojen k zařízení, které pracuje s elektrokardiogramovými (EKG) signály.

Jinými slovy, senzor detekuje nízkou hladinu cukru v krvi sledováním srdeční frekvence pacienta. To je možné díky způsobu, jakým se hodnoty EKG mění, když hladiny glukózy klesnou pod 4 mmol/l.

Systém umělé inteligence se pak používá k rozpoznání nízké hladiny cukru v krvi ve srovnání s normálními hodnotami. Byly již provedeny dvě malé pilotní studie, které testovaly novou technologii, a zjistily, že při detekci hypoglykémie byla přibližně z 82 % účinná.

Nový přístup umožňuje personalizované ladění detekčních algoritmů a mapuje, jak hypoglykemické události během dne ovlivňují EKG u jednotlivců. Na základě těchto informací mohou lékaři přizpůsobit léčbu každému pacientovi na míru.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang