MANIFESTO: Jaké to je mít vztah na triku?

Herečka Ester Geislerová a módní návrhářka Josefina Bakošová se opět spojily, aby vytvořily projekt, který je víc než tričko, co bude každý chtít nosit.

Kolekce je k dostání v galerii Harddecore nebo na www.esterajosefina.com. Má 6 motivů – vět, jejichž význam funguje v dámské i pánské verzi.

Dámská varianta je lehce volnější, s nápadně prodlouženým zadním dílem a ohrnutými krátkými rukávy. Pánská varianta má klasické krátké rukávy a asymetrie není tak nápadná.

Rozhovor s Ester Geislerovou

Ester Geislerová je matka, umělkyně, herečka, modelka a někdo, s kým si dokážete představit konverzovat na jakékoliv téma. Proč se společně s Josefínou rozhodla navrhovat trička, která mají tak osobní sdělení, že je někdy nechceme ani sami před sebou vyslovit nahlas?

Zajímá mě, co byl ten impuls, ze kterého vzniklo Manifesto?

Jak jsem již psala, kdysi se naší kamarádkou rozešel kluk a do společné konverzace nám napsala, co jí řekl. A pak i my ostatní jsme psaly, co jsme si někdy obdržely za důvody. A byla to legrace. Padlo tam pak, že to je už na kolekci triček.

Dva roky na to, co jsme s Josefínou už pracovaly na Pepietě a vyzkoušely jsme si společně navrhnout kolekci oblečení a odstíny bot pro Bohempii, jsme zase chtěly vytvořit něco pro dospělé. Zjistily jsme, že nás to spolu baví, jde nám to, dobře se doplňujeme.

Máme tolik nápadů! Pořád! Když se sejdeme, je to jako ohňostroj. Srší z nás jeden nápad za druhým, trička jsou jedním z nich. Ale nechtěly jsme, aby ty věty byly rozchodové nebo to neslo negativní konotace. Chtěly jsme, aby se daly vyložit všelijak.

Takže za tím nebyla žádná dramatická situace ve vztahu?

Ony ty věty: Já na tom telefonu pracuju, Co je ti? Nic, Mám asi divný období, Nepoznávám se, Je to mnou, Musím ti něco říct… můžeš slýchat pořád a nemusíš se rozcházet nebo se s někým dávat dohromady.

Takže pokud byl nějakej impuls, tak to bylo spíš zaznamenat takovej „vztahovej průtokáč”, a zároveň naše dlouhodobá touha pracovat se slovy.

Zároveň už když jsme si to vymýšlely, tak jsme si představovaly lidi, na kterých to vyfotíme (Aňa Geislerová, Zdeněk Piškula, Václav Neužil, Johana Švarcová, Petr Marek, Václav Havelka, Kristýna Holubová, Veronika Jiroušková a další, pozn. red.).

Podle čeho jste je vybrali?

Věděly jsme, že těm větám dokážou vdechnout život, ať už to bude humorem, elegancí nebo určitou roztomilostí, a že jim tričko bude slušet.

Klíčové pro nás bylo setkání s fotografkou Karolínou Holubovou, která nás už dřív kontaktovala, že by chtěla spolupracovat. Měly jsme to v hlavě a počkaly si na ní, až se na pár dní vrátila z Anglie, kde studovala a teď pracuje.

Na sociálních sítích Manifesto sklízí ohlas, lidé vám posílají své vztahové věty. Uděláte další trička?

Denně nám píše 10–15 lidí, žen i mužů, svoje věty, které jim někdo řekl jako důvod odchodu nebo na rozloučenou. Zatím neuvažujeme o dalších tričkách, ale s těmi větami něco uděláme.

Lidé nám píší, že jim pomáhá vědět, že v tom nejsou sami. Je to jako terapeutická lavina, ale není mi z toho někdy dobře, protože někdy to prozrazuje, jak nízkou sebehodnotu někdy máme.

Co bys při rozchodu nikdy nechtěla říct nebo slyšet?

Myslím, že k tomu není nějaký klíč. Je důležité být prostě upřímný. Taky jsem v životě udělala několik chyb, ale je dobrý se z toho poučit. A co bych nechtěla říct? „Byt jsi mi podpalovat nemusel.”

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang