Mají fény detektor stresu?

Některé předměty v sobě mají ukrytou speciální tajnou součástku, která zajišťuje, že se rozbijí ne v nevhodnou chvíli, ale v tu nejnevhodnější. Je mi celkem jasné, že nic nevydrží věčně. Jenom dost dobře nechápu, proč tenhle zvláštní detektor obsahují zrovna moje fény!

S dlouhými vlasy, které mají tendenci krepatět, a i v létě schnou nejmíň tři hodiny, je fén nezbytnost. Dávám svým fénům pořádně zabrat, to je fakt. Vůbec mě nepřekvapuje, že se z nich jednou za čas začne linou zápach spáleniny, objeví se varovný kouř anebo fén rovnou prostě přestane foukat studeně, teple i nejtepleji a na mé zběsilé přepínání čudlíků nijak nereaguje.

Ale opravdu nechápu, proč mi nikdy, vážně nikdy, nepřestane fungovat fén ve chvíli, kdy ho až tak moc nepotřebuju. Třeba v tu sobotu dopoledne, kdy mám naplánovaný povalovací den a je mi celkem jedno, jestli mám na hlavě rozježené krepaté cosi, protože to stejně stáhnu do culíku, až se budu povalovat s knížkou na gauči.

Všechny fény, co jsem kdy měla, spolehlivě detekovaly stresové situace. Možná měly v držadle nějaké čidlo na měření srdečního tepu. Když je tep v normě, fungují. Když se tep zvýší, začnou se přehřívat. Čím větší stres a vyšší tep, tím vyšší je pravděpodobnost, že přestanou fénovat.

Fénovat přestávají zásadně ve chvíli, kdy mám pětadvacet minut i s cestou na to, abych dorazila na fakt důležitou schůzku. Nebo hodinu před odchodem na ples, na který se těším tři měsíce. Nebo ráno před cestou do práce uprostřed ledna přesně v ten den, kdy mráz pokoří všechny dosavadní teplotní rekordy.

Celá rodina už si dělá legraci z mých občasných zoufalých telefonátů na téma: „Prosím tě, honem mi jeď koupit fén, je jedno jakej, ale potřebuju ho hned teď!“ Nedávno jsem měla pocit, že jsem na fénovou záhadu vyzrála.

Můj starý fén se začal přehřívat a občas ho vypnula bezpečnostní tepelná pojistka, a tak jsem si pro jistotu pořídila fén nový. Starý fén skončil na dně šuplíku a ten nový se sedmnácti úžasnými funkcemi, několika rychlostmi a teplotami vzduchu dostal čestné místo v koupelně. Vydrželo mu necelý rok, než se z něj zakouřilo a bylo po něm. S pocitem, že jsem nejpředvídavější blondýna na světě, jsem vyhrabala ze šuplíku starý fén. Strčila jsem ho do elektrické zásuvky, zapnula – a co myslíte? No nic. Nefungoval.

Ještě že jsem nevyhodila aspoň tu stařičkou foukací kulmu. Sice tahá za vlasy a fouká tak, že i průvan by byl lepší, ale když z ní sundám nástavec, dá se s ní hlava asi za hodinu vysušit aspoň tak, že z ní neodkapává voda.

Jen by mě zajímalo, co budu dělat, až detektor stresu spustí poruchu i u té kulmy.