Konsolidace nebankovních půjček – bez registru a zástavy

Konsolidace všech dluhů do jediné půjčky usnadní život každému dlužníkovi. Co to je konsolidace? Konsolidace půjček pro dlužníky je forma refinancování dluhů, která spojuje více půjček a nejrůznějších úvěrů s různě vysokým úrokem do jednoho úvěru s pevnou úrokovou sazbou a pevnou dobou splatnosti.

Konsolidace dluhů pomůže ušetřit peníze snížením úrokové sazby a zároveň usnadní splacení dluhu. Bankovní i nebankovní konsolidace může také snížit měsíční splátku. Nebankovní konsolidace půjček je nabízena také ve variantách nebankovní konsolidace půjček bez registru, konsolidace pro problémové klienty bez zástavy a nebankovní konsolidace půjček bez registru a zástavy.

Konsolidace – co to je

Co to je konsolidace? Konsolidace dluhů je proces, při kterém se více dluhů, často například z kreditních karet, sloučí do jedné splátky. To může usnadnit rychlejší splácení dluhů a udržet přehled o tom, kolik dluhů člověk má. Toto refinancování půjček tak může výrazně pomoci ke snížení výdajů.

Pokud má dlužník mnoho různých úvěrových závazků a má problémy se splácením, může je sloučit do jedné půjčky, snížit si tak měsíční splátky a zpřehlednit finanční situaci. Dlužník si půjčí tolik peněz, kolik potřebuje na splacení všech současných úvěrové závazků. Peníze pak dluží jen jednomu věřiteli.

Existují dva typy konsolidace pro zadlužené:

  • Zajištěná – půjčená částka je zajištěna majetkem, obvykle domem. Pokud dlužník nebude splácet, může o svůj domov přijít.
  • Nezajištěná – půjčka není zajištěna domem ani jiným majetkem. Jedná se o bankovní nebo nebankovní konsolidace bez zástavy

Půjčky na konsolidace dluhů, které jsou zajištěny bydlením, se někdy nazývají konsolidace s ručením nemovitostí.

Konsolidace půjček pro dlužníky se dále dělí na bankovní a nebankovní konsolidace půjček.

Jak funguje konsolidace dluhů

Existuje několik způsobů konsolidace dluhů, ovšem obecný proces spočívá ve splácení stávajících dluhů pomocí nového dluhu. To lze provést tak, že si dlužník vezme novou půjčku nebo půjčku na bydlení, převede zůstatek na novou kreditní kartu nebo spolupracuje s úvěrovou poradenskou institucí, která pomůže s vytvořením plánu řízení dluhu.

V těchto situacích dlužník použije nové finanční prostředky na splacení současných dluhů. Nový úvěr vyžaduje jen jednu splátku, místo aby dlužník musel sledovat více plateb. Konsolidace dluhů může také ušetřit peníze, pokud dlužník najde půjčku s nižšími úroky a poplatky, než byly u předchozích věřitelů.

Půjčka na konsolidaci dluhů je jedním z nejběžnějších a nejjednodušších způsobů konsolidace dluhů. Dlužník požádá o půjčku částky, kterou dluží na svých stávajících dluzích. Po schválení půjčky obdrží finanční prostředky a použije je na splacení jednotlivých půjček.

V některých případech mohou být prostředky zaslány přímo věřitelům. Po vyřízení nové půjčky začne dlužník splácet měsíční splátky nového úvěru na konsolidaci dluhů. Konsolidace půjček pro dlužníky mají pevné úrokové sazby a jasně dané měsíční splátky.

Bankovní konsolidace půjček pro dlužníky

Většina bankovních institucí má v současnosti v nabídce konsolidaci dluhů. Někteří dlužníci tak mohou využít sloučení více půjček do jedné a splácet všchny své pohledávky v rámci jednoho úvěru u konkrétní banky.

Bankovní konsolidace půjček pro dlužníky má poměrně přísná kritéria pro schválení a vybírá si pouze žadatele s dobrou bonitou. V první řadě banka nahlíží do registru dlužníků, konsolidace se záznamem v registru, který je negativní, obvykle u bankovní společnosti neprojde. Stejně tak banka neschválí konsolidace půjček po splatnosti.

Konsolidace půjček pro dlužníky nabízí například moderní bankovní instituce Air Bank. Díky inovativním přístupům poskytuje tato banka služby jako je konsolidace půjček online. Stávající klienti Air Bank mohou o konsolidaci dluhů požádat dokonce i přes internetové bankovnictví. Konsolidaci dluhů lze samozřejmě sjednat také osobně na pobočce.

Mezi další bankovní instituce nabízející konsolidaci pro zadlužené patří Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, MONETA, mBank a další.

Nebankovní konsolidace půjček

Pokud zájemce o konsolidaci půjček pro dlužníky neuspěje u bankovní instituce, může požádat o konsolidaci dluhů u nebankovního subjektu. V případě nebankovní konsolidace je třeba počítat s vyššími úroky a méně výhodnými podmínkami. Přesto se i nebankovní konsolidace půjček obvykle vyplatí.

Na českém finančním trhu figuruje řada spolehlivých nebankovních společností, které nebankovní kosolidaci nabízejí. Některé nebankovní společnosti dokonce umožňují nebankovní konsolidace bez zástavy, konsolidace bez registru či konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti.

Poměrně rozšířený produkt v nebankovním sektoru je i nebankovní konsolidace online. Většina nebankovních společností totiž funguje převážně v online prostoru. Nebankovní konsolidace půjček tak klient může vyřídit jednoduše z pohodlí domova.

Nebankovní konsolidace – výhody

Hlavní výhody nebankovní kosolidace jsou tyto:

  • vysoká schvalovatelnost
  • snadné a rychlé vyřízení
  • online vyřízení
  • konsolidace nebankovních půjček
  • možnost konsolidace bez registru
  • možnost konsolidace půjček po splatnosti

Nebankovní konsolidace půjček využívají zpravidla klienti, kterým klasická banka nepůjčí. U nebankovních poskytovatelů jsou běžně schvalovány i konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti a šanci má i zájemce o konsolidace pro problémové klienty bez zástavy.

Nebankovní poskytovatelé často nabízejí také konsolidace nebankovních půjček a mnohdy se na tyto nebankovní konsolidace přímo specializují. Oproti tomu bankovní instituce na konsolidace nebankovních půjček v drtivé většině případů nepřistoupí.

Nebankovní konsolidace půjček – nevýhody

Hlavní nevýhody nebankovní konsolidace jsou tyto:

  • vyšší úroková sazba
  • vyšší RPSN
  • riziko podvodného jednání

Nebankovní konsolidace půjček jsou obecně dražší a méně výhodné než konsolidace dluhů u bankovních institucí. Nebankovní poskytovatel si tak kompenzuje riziko, které podstupuje při schvalování úvěru problémovým klientům.

Při využití služeb nebankovního poskytovatele konsolidace je třeba obezřetnosti. Každá nebankovní společnost musí disponovat licencí od České národní banky. Pokud společnost licenci nemá, hrozí vysoké riziko nelegální činnosti a klient se snadno dostane k velice nevýhodnému finančnímu produktu.

Vyplatí se pečlivě pročíst recenze poskytovatelů a vyhnout se všem podezřelým nabídkám. Řada webových portálů nabízí srovnání konsolidace půjček, zájemce si tak může vyhledat ověřeného poskytovatele, který nabízí nejvýhodnější podmínky konsolidace dluhů. Před podepsáním smlouvy o nebankovní konsolidaci půjček je třeba vše řádně pročíst a celému dokumentu do detailů porozumět.

Konsolidace půjček se záznamem v registru

Každá bankovní instituce i nebankovní společnost s licencí ČNB musí ze zákona nahlížet do registru dlužníků a ověřit si tak finanční situaci žadatele o konsolidaci dluhů. Záznam v registru sám o sobě není překážkou k poskytnutí nového úvěru, konsolidace půjček se záznamem v registru je naprosto běžná i v případě bankovní konsolidace půjček pro dlužníky.

Komplikace nastávají v případě negativních záznamů v registru, které prozrazují neschopnost dlužníka včas splácet své pohledávky. Bankovní instituce dávají v těchto případech od žadatele ruce pryč a žádost o konsolidaci dluhů mu obvykle neschválí. Nebankovní poskytovatelé jsou však zpravidla více benevolentní a šanci na schválení má i konsolidace pro problémové klienty bez zástavy.

Konsolidace půjček bez registru

Některé nebankovní společnosti nabízející konsolidace půjček bez registru dávají klientům najevo, že je záznamy v registru příliš nezajímají, ať už jsou pozitivní nebo negativní. Důležité je, zda poskytovatel vyžaduje pro schválení nebankovní konsolidace půjček bez registru ručení majetkem nebo ne.

Řada společností požaduje po klientech zástavu, zvlášť pokud se jedná o konsolidaci větších dluhů. Nejčastěji jde o ručení nemovitostí nebo pozemkem. Zastavený majetek však nesmí ručit v jiném úvěru. Na zástavu při nebankovní konsolidaci tak nelze použít nemovitost, která je například vázaná hypotékou.

Konsolidace půjček bez registru a zástavy

Konsolidace půjček bez registru a zástavy majetku je méně běžná, zvlášť pokud jde o vyšší částky, v případě nižších dluhů je konsolidace půjček bez registru a zástavy reálnější.

Alternativou k zástavě majetku či nemovitosti může být ručení jiné osoby. Pokud zájemce nebankovní konsolidaci půjček bez registru a zástavy disponuje spolehlivým a majetným ručitelem, má jistě větší šanci na schválení nebankovní konsolidace.

Plusovými body při schvalování nebankovní konsolidace je pravidelný příjem, smlouva o zaměstnání na dobu neurčitou a podobně. V horší situaci jsou samozřejmě nezaměstnaní a žadatelé, kteří nemohou prokázat pravidelný příjem.

Konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti

Nejrizikovější typ nebankovní konsolidace půjček je konsolidace bez registru a zástavy. Poskytovatel podstupuje při schválení úvěru poměrně velké riziko a proto se tento typ konsolidace dluhů obvykle pojí s velmi vysokými úroky a vysokou RPSN.

Samostatnou kapitolou je konsolidace pro problémové klienty bez zástavy. Zde je opět důležitá osoba spolehlivého ručitele nebo možnost prokázat uspokojivý pravidelný příjem. Tím však problémoví klienti obvykle nedisponují.

Konsolidace půjček online

V dnešní době, kdy se čím dál více institucí přesouvá do online prostoru, je stále běžnější konsolidace půjček online. K tomuto produktu se uchylují nebankovní poskytovatelé a dokonce i tradiční bankovní společnosti. Moderní instituce nabízí konsolidace půjček online prostřednictvím internetového bankovnictví.

Méně překvapivá je nebankovní konsolidace online. Nebankovní poskytovatelé jsou totiž v online prostředí jako doma a řada z nich ani nedisponuje kamennými pobočkami. Nebankovní konsolidace online šetří čas, energii a celkově zjednodušuje život žadateli i poskytovateli.

Konsolidace půjček online lze obvykle vyřídit poměrně jednoduše prostřednictvím přehledného formuláře, kterým disponuje každý nebankovní poskytovatel tohoto produktu. Pokud má však klient s vyřízením konsolidace půjček online problém, může kontaktovat poskytovatele emailem, telefonicky a případně si dohodnout osobní schůzku.

Konsolidace půjček po splatnosti

Případ, kdy problémový dlužník své pohledávky nesplácí a jeho dluhy jsou po splatnosti, přichází na řadu konsolidace půjček po splatnosti. Ta je však poměrně komplikovaná a dlužník rozhodně neuspěje u bankovní varianty konsolidace dluhů.

Jedinou šancí jsou konsolidace půjček po splatnosti u nebankovních poskytovatelů. Dlužník se však musí připravit na to, že poskytovatele nenajde snadno a samotná nebankovní konsolidace vyjde poměrně draho. Konsolidace půjček po splatnosti je totiž pro věřitele extrémě riziková.

Konsolidace půjček – srovnání

Tuzemský finanční trh je plný bankovních i nebankovní poskytovatelů konsolidací pro zadlužené. Proto je dobré udělat si při vybírání nejvhodnějšího produktu průzkum trhu. K tomu je nejvhodnější srovnání konsolidace půjček.

Na internetu lze vyhledat řadu webových portálů, které srovnání kosolidace půjček nabízejí. Stačí zadat do internetového vyhledávače heslo „konsolidace půjček srovnání“ a pak pročíst alespoň několik nezávislých portálů a na základě informací vybrat tu nejvhodnější konsolidaci půjček pro dlužníky.

Jak si vybrat nejlepšího poskytovatele půjčky na konsolidaci dluhů?

Je důležité získat půjčku na konsolidaci dluhů, která vyhovuje konkrétní finanční situaci dlužníka a pomůže mu dosáhnout cíle, kterým je odstranění dluhů.

Mnoho věřitelů klienty předběžně kvalifikuje, aniž by prováděli náročný průzkum jejich bonity. Předkvalifikace dlužníkovi poskytne dobrou představu o sazbě, výši a době splatnosti půjčky, na kterou by mohl mít nárok.

Kdy konsolidace pro zadlužené nemá smysl

Půjčka na konsolidaci dluhů rozhodně nemá smysl, pokud si dlužník nemůže dovolit splácet nový úvěr, pokud s půjčkou dlužník nevyrovná všechny své ostatní úvěrové závazky nebo dluhy, a pokud nakonec zaplatí celkově více než před konsolidací dluhů.

Někdy dlužník potřebuje spíše pomoc s vyřešením současných dluhů než novou půjčku. V tomto pomůže dluhový poradce, který je schopen vyjednávat s věřiteli a dohodnout přijatelný splátkový plán.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang