Půjčka pro dlužníky a zadlužené – kde získat a na co pozor?

pujcka-pro-dluzniky

Občas se člověk dostane do tíživé finanční situace, kdy mu jeden úvěr nestačí. V takovém případě musí sáhnout po půjčce pro dlužníky. Jaká jsou její rizika? A které ověřené společnosti ji nabízejí?

Sehnat půjčku není pro člověka, který má dluhy či dokonce exekuce, nic snadného. Poskytovatelé totiž mají povinnost při každém sjednávání kontrolovat, zda se daný žadatel nenachází v registru dlužníků. Pokud ano, neměly by mu úvěr schválit.

Banky ani mnoho ověřených nebankovních společností proto půjčky pro dlužníky nenabízí. Některé jsou ochotné učinit výjimku, a to v případě dlouholetých klientů, jejichž dluh vyhodnotí jako jednorázový prohřešek. Více informací o nich přináší portál www.niklak.cz.

Kdo nabízí půjčky pro dlužníky?

Kde se tedy půjčky pro dlužníky dají sehnat? Výhradně u nebankovních poskytovatelů, kteří registr dlužníků ne vždy kontrolují. Na druhou stranu od klientů vyžadují stabilní a dostatečně vysoký příjem, aby měli jistotu, že nenastanou nějaké problémy se splácením.

Nejoblíbenější půjčky pro dlužníky:

Výše půjčkyÚroková sazbaRPSNSplatnost
Via SMS půjčka1 000 – 60 000 Kč22 %621,6 % – 855 %1 – 30 dní
MobilPůjčka2 000 – 10 000 Kčod 36 %1 839 % – 4 485 %21 dní
Express Cash půjčka5 000 – 70 000 Kčod 15 %od 209,78 %14 – 20 měsíců
Smart půjčka50 000 – 300 000 Kč18 %od 21,64 %12 – 48 měsíců
CreditPortal půjčka500 – 30 000 Kčod 40 %od 9 088,1 %5 – 30 dní

Protože je nebankovní půjčka pro dlužníky rizikový produkt, neobejde se bez nebývale vysokých úroků, RPSN a dalších poplatků. Je proto nezbytné si její sjednání dobře promyslet, zjistit si o dané společnosti co nejvíce informací a přečíst si recenze např. na portálu www.niklak.cz.

Půjčka na ruku i na účet

Úvěry pro zadlužené se v naprosté většině případů sjednávají online. Jejich poskytovatelé totiž často ani nemají pobočky. Celý proces zabere pár minut – stačí si vybrat společnost, v online formuláři nastavit požadovanou výši úvěru, splátku a dobu splatnosti a poté už jen čekat na schválení.

Způsob vyplacení záleží na konkrétní společnosti. Některé nabízejí půjčku na ruku, jiné slibují zaslání peněz na účet. Nevýhodou bankovního převodu je, že trvá i několik dní. Pokud se ovšem nejedná o tzv. okamžitou platbu, která umožňuje převod peněz během několika sekund, a to i o víkendu a státním svátku.

Klienti však nejčastěji vyhledávají hotovostní půjčku, protože k ní nepotřebují vlastnit účet v bance a peníze mají okamžitě u sebe. Její vyplacení zpravidla vypadá tak, že se klient a poskytovatel sejdou na smluveném místě, kde podepíšou potřebné dokumenty a předají si finance. Vše probíhá velice rychle, jednoduše a třeba ještě ten stejný den, kdy byla žádost o půjčku podána.

Pozor na lichváře

Mezi poskytovateli půjček pro dlužníky se pohybuje také velké množství soukromníků, kteří nabízejí spotřebitelské úvěry na směnku. Tento produkt se zpočátku tváří jako velice výhodný – žádné poplatky za sjednání ani pravidelné splátky a dostupnost téměř pro každého.

Ve skutečnosti však půjčka od soukromé osoby na směnku představuje jeden z nejdražších typů úvěru vůbec. Obvykle se pojí s enormními úroky a vyžaduje ručení majetkem, čímž se klient vystavuje možné exekuci a insolvenci. Rozhodně proto není vhodným řešením finanční tísně.

Komplikace způsobuje i tzv. rozhodčí doložka. Jejím podpisem dává klient druhé straně možnost jmenovat libovolnou osobu tzv. rozhodcem, který stojí na straně držitele směnky a má za úkol řešit případné problémy s nesplácením.

Podle čeho se dá lichvářský úvěr poznat?

  • nepřehledná smlouvá
  • žádné poplatky za posouzení a sjednání
  • špatně dostupné a nesrozumitelné informace o půjčce
  • záporné, nebo žádné internetové recenze dřívějších klientů

Pro své vysoké riziko je půjčka od soukromé osoby na směnku od roku 2013 zakázaná. V nabídce ji tedy nemají žádné spolehlivé společnosti, nýbrž podvodníci a lichváři, kteří peníze poskytují z vlastních zdrojů a jejich nesplácení se nebojí řešit nelegální cestou.