Konopí seté

Konopí seté je až čtyři metry vysoká rostlina se silnou, vláknitou lodyhou, která je málo rozdvojená a má řidší listoví. Jedná se o dvoudomou letničku. Její dolní listy jsou někdy vstřícné, ostatní střídavé, s čepelemi 5 až 9 dlanitě sečnými.

Samčí květenství je latnaté, samičí je úžlabní. Samčí žlutavé květy jsou pětičetné na rozdíl od samičích tmavozelených květů. Plodem je nažka. Konopí je výhradně pěstovaná, léčivá a technická rostlina, ojediněle zplaňuje.

Poddruh konopí seté indické je v ČR zakázáno pěstovat, protože obsahuje omamné látky, které v konopí setém chybí. Semeno se užívá pro odvar při močových zánětech, na ochranu sliznic a při bronchitidě na tlumení kašle a chrapotu. Odvar z vršků větviček je používán jako mírný uklidňující prostředek.

Konopí seté –⁠ obsahové látky

Konopí je farmakologicky velmi dobře prozkoumáno, ale drtivá většina údajů v odborných pracích se vztahuje ke konopí indickému, které poskytuje hašiš a marihuanu. Nositelem omamného účinku je pravděpodobně tzv. cannabiol.

Dále jsou přítomny cannabidiol, tetrahydrocannabiol, cholin, trigonellin, stopy kumarinu, seskviterpen, jablečná a šťavelová kyselina, pektany a další látky. V semenech je obsažen hodnotný olej, bílkoviny, cholin, trigonellin a enzymy. Konopí seté ani jeho meziprodukty prakticky neobsahují žádné omamné látky.