Konec tabu: České menstruační kalhotky Snuggs

Co všechno se muselo udát od myšlenky, kdy Linda pochopila, že jí nevyhovují menstruační pomůcky do vytvoření Snuggs?

Hledání alternativ k vložkám, objednání několika kusů kalhotek od jiných firem a rozhodnutí, že to jdeme udělat lépe. Kontaktování expertů na funkční vlákna a společný vývoj první absorpční vrstvy.

Tu jsme následně našili do desítek kalhotek a dali je otestovat našim kamarádkám. Posbírali feedback, udělali úpravy, znovu posbírali feedback, znovu udělali úpravy.

Tahle fáze trvala rok. Postupně jsme začali pracovat na finančním a byznys plánu pro investory a připravovat prodej u nás na webu. A teď jsme tady. Minulý týden jsme prodali 1500 kusů.

Menstruace je sice trapná věc, ale momentálně taky vyhledávané marketingové téma. V čem vás inspirovala firma Thinx a jiné značky, které už podobné prádlo vyrábí. Jak se od nich odlišujete?

Thinx je pro nás obrovskou dávkou naděje a především kámoš! Je to nesmysl, co dokázali. Jako první se s menstruačními kalhotkami dostali do titulků velkých magazínů, prodali miliony kusů a zaujali velké investory (např. Nike).

Jako firma, co přišla po nich, můžeme rychleji akcelerovat, neboť máme možnost učit se z jejich chyb a naopak okoukat to, co funguje. Příkladem je absorpční vrstva, kterou jsme začali od prvního dne vyvíjet, aby byla lepší než ta od Thinx.

A povedlo se. Po několika měsících vývoje dosahujeme řádově lepších vlastností. Tímto způsobem se musíme vzájemně trumfovat, hledat nové zákazníky a tlačit růst celého segmentu menstruačních kalhotek.

Tomáši, jak se ti pracuje ve firmě na menstruační pomůcky? Mrzí tě, že si je nemůžeš vyzkoušet?

Dráždí a zároveň přitahuje mě všechno, co nemůžu vyzkoušet. Konkurenční firmy nemají mezi zakladatele muže. Vidím v tom několik příležitostí: za prvé, musím se žen víc ptát, víc studovat. Tím odhalíme něco nového, co stojí za prozkoumání. Také to má vliv na naši firemní kulturu. 

Thinx se sice snaží bourat tabu kolem menstruace, ale komunikuje pouze na ženy. V tom se lišíme. Chceme do diskuze zapojit všechny.

Jaké know-how jste si přinesli ze svých předchozích zaměstnání?

Byli jsme placeni za softwarový vývoj, business development, marketing a brand. Vždy jsme však měli sklon překročovat své zaměstnanecké role a zajímat se o chod celé společnosti. 

Za ty roky jsme zažili dobré i špatné nálady ve firmě, klíčová byznysová rozhodnutí, problémy se zaměstnanci, investory a mnoho dalšího. Díky tomu tušíme, co nás čeká a jsme na to připraveni.

Dá se 100% spolehnout na to, že Snuggs neprosáknou?

Jojo, absorpční vrstva je pro jakoukoli kapalinu zcela nepropustná.

Říkáte, že módní průmysl u nás moc nefunguje. Jak tedy budovat firmu jako evropskou? Co to obnáší?

Mysleli jsme to tak, že je v Česku málo podnikatelů, kteří vybudovali nadnárodní modní značku, prodali ji a třeba investují do nových projektů.

Takový ekosystém tu zkrátka ,narozdíl od Francie či Británie, nemáme. Je tu málo lidí, kteří umí postavit globální módní brand, málo specialistů na lingerii. Od všeho jen trochu, a to není pro náš plán ideální.

Evropa je naše země. Londýn is the new Plzeň – taky hoďka a půl cesty na Západ. Takovou máme mentalitu.

Bohužel nám ale spousta lidí říká, proč to neuděláme v Česku, že to budeme mít levnější, snazší. Tohle prokletí chceme prolomit, přestěhovat se, udělat kampaň na Západě, pracovat s obchodními partnery napříč Evropou, najímat evropsky smýšlející zaměstnance. Na tom záleží.

Jaká byla vaše počáteční investice? Museli jste čerpat z vlastních úspor nebo úvěru?

Čerpali z vlastních úspor, okolo půl milionu korun.

Jak velký je váš tým? Kdo ho tvoří?

Zatím jsme všechno zvládli ve dvou. Obklopili jsme se několika rádci a snažíme se neustále dostávat zpětnou vazbu. Do konce roku bychom chtěli mít pět nových zaměstnanců – manažera produkce, pomocníka na marketing a content, customer support a grafického designéra.

Co je vaší největší motivací? Ekologie? Zbořit nějaká tabu?

Vybudovat firmu, která bude ze svých zisků investovat do jejího rozvoje a inovací. Ekologie a bourání tabu jsou pro nás samozřejmě také extrémně důležité, ale přijde nám, že o tom prvním se v poslední době už nějak moc nemluví.