Jak je to s tuky aneb co si má diabetik namazat na chleba?

Množství i kvalitu tuků ve výživě by si měl hlídat každý z nás. V posledních letech se hodně mluví právě o kvalitě tuku. Jídelníček by měly co nejvíce opustit tzv. nasycené mastné kyseliny, které by měly pokrývat maximálně 10 % denní energie (u osob s kardiovaskulárním rizikem ne více než 7 %). Ve výživě by naopak měly převažovat nenasycené mastné kyseliny.

Škodlivé tuky číhají skryté například v tučném mase, uzeninách, jemném či trvanlivém pečivu, zjevné jsou pak uzavřeny pod víčky kuchyňských tuků na pečení a smažení a tuků na mazání na chleba.

Na co je třeba dbát při výběru tuku?

Určitě na vzájemný poměr tuku a vody, spektrum obsažených mastných kyselin, na přítomnost cholesterolu, přítomnost různých prospěšných látek a stabilitu při tepelné zátěži. Tuky určené k namazání na chleba by měly mít obsah tuku 20 – 60 %, nižší obsah nasycených mastných kyselin, pouze stopy transizomerů mastných kyselin (trans-tuky) a naopak převahu nenasycených mastných kyselin.

Jaký by měl být tuk na smažení?

Pacientům s diabetem, ale nejen jim, je doporučeno razantně omezit smažení jako způsob přípravy pokrmů. Pokud si už tuto pochoutku nedokážete odpustit, je prospěšné snížit co nejvíce množství tuku při smažení (pomůže i nádobí s nepřilnavým povrchem, např. teflon).

Tuk by se rozhodně neměl přepalovat a používat opakovaně. Při výběru tuku není žádoucí, aby obsahoval vysoké procento vody, PUFA a cholesterolu. Příliš se nelze vyhnout nasyceným kyselinám, které jsou škodlivé pro zdraví, ale zároveň jsou tepelně nejstabilnější.

Máslo

Máslem se označuje produkt obsahující výhradně mléčný tuk ve formě emulze vody a tuku. Obsah tuku bývá obvykle 82 %, na trhu jsou ale i výrobky se sníženou tučností (tzv. polotučné máslo obsahuje 39 – 41 % tuku). Máslo není dvakrát vhodné pro diabetiky, občasné namazání chleba tenkou vrstvou másla tolerovat lze.

Vhodnější alternativou jsou tzv. mléčné pomazánky (pomazánkové máslo) s nižším obsahem tuku (pozor, množství tuku u těchto pomazánek se může pohybovat v rozmezí 39 – 80 %). Máslo není vhodné ani pro smažení, protože se snadno přepaluje.

Roztíratelné směsné tuky

Jde o ztužené tuky získané ze směsi rostlinných a živočišných tuků, s obsahem mléčného tuku 10 – 80 % z celkového obsahu tuku. Dříve se tyto výrobky označovaly jako „rostlinná másla“. Tyto směsné tuky tvoří zdravotně vhodnější alternativu k tradičnímu máslu.

Roztíratelné tuky

Většinou se vyrábějí ze složek rostlinného původu, použití živočišných tuků je také povoleno, obsah mléčného tuku nesmí však překročit 3 % z celkového tuku. Pro roztíratelné tuky se často používá název margaríny, není to však úplně přesné, protože „pravé“ margaríny musí mít obsah tuku 80 – 90 % (tyto roztíratelné tuky mají obsah tuku na našem trhu nižší, což by nás však nemělo svádět k namazání dvojnásobné vrstvy na chleba).

Sádlo a další živočišné tuky

Vepřové sádlo, husí sádlo nebo hovězí lůj jsou prakticky stoprocentní tuky. Spektrum mastných kyselin v nich není příliš výhodné, i když lepší než v oleji kokosovém. Obsahují také cholesterol (vepřové sádlo až 90 mg/100 g).

Na čem smažit?

Vhodný je rafinovaný olivový olej, řepkový se sníženým obsahem kyseliny alfa-linolenové, slunečnicový se zvýšeným obsahem kyseliny olejové, dále pokrmové tuky a speciální tekuté margaríny určené ke smažení.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang