5 skvělých italských bílých vín, které doporučují odborníci

Hledáte výborné víno a nedokážete se zorientovat v nabídce na trhu? Itálie je nejčastěji spojována s produkcí skvělých červených vín, ale ve skutečnosti zde najdete mnoho oblastí, kde vznikají jedna z nejúžasnějších bílých vín světa.

Následující článek přináší 5 tipů na delikátní bílá vína z 5 různých částí Itálie, všechna s vynikajícím hodnocením od renomovaných kritiků. Následující vína jsou také velmi oblíbená u zákazníků internetového obchodu Vinodoc.cz.

1. Bianco Sicilia „Barbazzale“ IGT 2014

Víno s vůní jihu Itálie, které ocenil uznávaný kritik Robert Parker 89 body. Vinice, ze kterých se vyrábí toto víno, se nachází v blízkosti sopky Etny a unikátní podmínky vínu dávají charakteristickou mineralitu v chuti. Víno má delikátní květinovou vůni, doplněnou o tóny tropického ovoce. V chuti je temperamentní a plné svěžího ovoce a citrusů. Za lahev tohoto krásného vína zaplatíte 270 Kč.

2. Alto Adige Pinot Bianco Punggl DOC 2013

Víno z úplného severu Itálie, z oblasti Jižní Tyrolsko. Tento nevelký region se těší v posledních desetiletích obrovskému zájmu ze strany vinných nadšenců. Vinaři zde lahvují svěží bílá vína, vinifikovaná v nerezových tancích, díky čemuž si zachovávají příjemný a svěží ovocný charakter.

Vína se krásně hodí k párování s lehkými jídly nebo asijskou kuchyní. Toto víno odrůdy Pinot Bianco (časopis Wine Spectator 87 bodů) není výjimkou. Má dlouhé a příjemné doznívání, za lahev zákazník zaplatí 295 Kč.

3. Friulano Collio DOC 2014

Poblíž slovinských hranic leží významný vinařský region Furlansko (Friuli), který je podobně jako Jižní Tyrolsko orientovaný na produkci bílých vín. V tomto případě víno získalo ocenění Nejlepší italské bílé víno za rok 2016 podle prestižního průvodce Gambero Rosso. Víno je vyrobené z tradiční odrůdy Tocai Friulano, typické pro tuto část Itálie.

Ve vůni víno nabízí intenzivní tóny hrušky, meruňky, oříšku nebo lučních květin. Chuť je plná, svěží, krásně ovocná, působí harmonickým dojmem a je téměř nekonečně dlouhá. Noblesní víno, které hrdě nese titul krále italských bílých vín. Výborně funguje jako aperitiv, hodí se k pokrmům s chřestem nebo k asijské kuchyni. Lahev stojí 489 Kč.

4. Gavi Masera DOCG 2014

Piemont patří spolu s Toskánskem mezi nejvýznamnější vinařské oblasti Itálie, co se týče renomé svých špičkových vín na mezinárodních trzích. Gavi je piemontské víno vyrobené z místní odrůdy Cortese. Toto elegantní víno pochází ze starých keřů Cortese vysazených již v roce 1978.

Na svěží ovocné aroma navazuje plnější chuť s tóny připomínajícími jablka, meruňky nebo hrušky. Víno se podává k typickým italským jídlům, k těstovinám nebo rybě. Za lahev bílého vína člověk zaplatí 270 Kč.

5. Chardonnay „Fabrizio Bianchi“ Toscana IGT 2014

Odrůdu Chardonnay asi není potřeba blíže představovat, jedna z nejoblíbenějších odrůd světa je tradičně zastoupena také v Toskánsku. Vinifikace tohoto vína probíhá částečně v dubových sudech a částečně v nerezových tancích. Díky této kombinaci má víno plný a krémový charakter a zároveň příjemnou svěžest.

V chuti jsou cítit zralé citrusy, tropické ovoce, heřmánek nebo vanilku. Víno má příjemnou kyselinu a dlouhý elegantní projev. Víno si vychutnáte již nyní i po několika letech archivace ve sklepě. Renomovaný kritik Robert Parker víno ohodnotil slušnými 90 body. Lahev je dostupná v obchodě za 390 Kč.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang