„Hele já jako fakt chci udělat někomu radost z lásky na Valentýna, ale vůbec nevím co by to jako mělo bejt. Tak kup knížku, nebo já nevím?“

Valentýn. Pro mnoho lidí opravdu stresující období vyplněné čokoládovými dobrotami z prošlých bonboniér. Totiž, někteří  třeba nemají nikoho, s kým by tento svátek zamilovaných slavili. Nebo samotní zamilovaní, stejně Valentýna „jakože“ neslaví. Onen západní svátek plný komerce! No fuj! Jenomže není nakonec pravda ta, že každý tak trochu sní o tom svém jedinečném Valentýnu? Někdy to přeci může i vyjít? Tak proč si nekoupit knihu! Esenci nejlepších dárků na světě.

Lidé se rozdělují do jistých žánrových knižních kategorií. Zde je knižní menu, které se trefí do noty pokud možno všem.

Lidumilové a peacemakerové

… Jsou čtenáři, kterým záleží na vyšším principu a významu toho, co čtou. Jsou to lidé, kteří většinou cestují, kteří posílají do zahraničí z výplat příspěvky na vše možné a snaží se trochu spasit svět. Není jim lhostejné, co se děje za hranicemi Česka a ovládají alespoň částečně jeden cizí jazyk.

Nebudu nenávidět – Izzeldin Abuelaish, taková ta kniha, co člověku může zásadně změnit pohled na palestinsko-izraelský konflikt. Anit po dočtení napsala dojemný dopis autorovi, který ve vleklé válce ztratil tři dcery. Dostalo se jí krásné odpovědi. 

Sama o knize prohlásila: „Nebudu nenávidět je pro mě mimořádně inspirativní kniha, která mě donutila přemýšlet mimo zavedené koncepty. Pokud se i člověk jako Izzeldin, kterému se stalo velké neštěstí, může pokusit překonat svou bolest, pak se o to můžeme pokusit my všichni“.

Brodeckova zpráva – Philippe Claudel na rozdíl od předešlé knihy se jedná o naprostou fikci, která člověka ale nutí myslet si, že čte čistou autobiografii. Vesnička v malebných horách plná lesní magie, která přežila válku. Vrací se do ní muž, jenž zase přežil koncentrák a zjišťuje, že jeho domov je možná horším místem, než už zaniklý vyhlazovací tábor.

Deníkový zápis hlavního hrdiny o jedné vesnické vraždě je nejenom napínavým dílem, ale především románem sebezpytným. A nejedná se pouze o duši hlavního hrdiny, ale také o tu naši – čtenářskou.

Černobílý svět – Kathryn Stockett  Osudy černošských uklízeček v amerických domácnostech zmapovala autorka značně svědomitě a vznikla skvělá kniha o rasismu, úctě i neúctě, přátelství a Americe. Podle předlohy byl natočen moc prima nedělní film The Help.

Tuláci a skauti

Toulky přírodou a Walden – Henry David Thoreau jsou základní příručkou pro všechny, kdo kdy strávili alespoň týden v přírodě.

Toulky přírodou jsou úvahy nad tím, co je les, kdo jsou zvířata a kdo je to člověk – tulák? Eseje na téma chůze či amerického ptactva nebo vrcholů hor… Walden jsou zápisky muže, co dva roky žil ve vlastnoručně vyrobeném srubu.

Co víc dodat? Thoreau prostě umí vysvětlit vnitřní pochody lidské duše, klade si důležitéotázky ohledně ekologie a života ve městě. Poukazuje na to, že s přírodou jde stále žít v souladu, ale že tak jde učinit jak uprostřed civilizace, tak i uprostřed lesa.

Vynikající spisovatel (nenechte se obalamutit tím, že je to zálesák), který krásným jazykem představuje poetiku života, jenž je prý jen Jitřenkou.

Lifestylisti a milovníci „hran a linek“

… v těchto okamžicích je vždycky fajn navštívit obchod Page Five ve Veverkově ulici na pražské Letné, nebo nějaký dobrý magazínový eshop. Tam totiž jsou totiž ke koupi tyto fajnové časopisy, které vylepší domácí knihovnu mnoha designovými vymoženostmi.

Zajímavá je slovenská dvojice Pyré a Egreš. Pyré je čistě receptový magazín v retro stylu 80. let. Je zde mnoho doporučení na dobroty, stejně jako sezónní články. Egreš je trochu více zaměřen na přírodu plošně.

Na poličce v kuchyni by neměl chybět také Kinfolk. Co dodat? Tato hipster bible odívání i vaření, je vysokým lifestylovým magazínem, který kdysi našel díru na trhu a zdárně ji dál plní, co se dá. A proč se mu bránit? Může sloužit jako studnice inspirace jak pro domov, tak do života i práce. 

Cereal je mišmaš všech předchozích časopisů. Má styl, zabývá se jídlem i cestováním. Monotematicky laděná vydání jsou opravdu hezky zpracovaná, příkladem je číslo o lese a její zvířeně.

Následně stojí za zmínku The Plants, Fantastic man, MonocleHide and Seek. Obsah je většinou přesným obrazem názvu magazínu.

Romantici a snílci v jednom

Longbourn – Joe Baker, příběh mladé služky Sáry v rodině Bennetových. Žádná naivní romance, naopak život. Neustálá přítomnost války, stigmatu bohatství založeném na otroctví, téměř až kastovní zákony, ostrovní počasí a zakázané city z této knihy tvoří bestseller!

Dalším čtením, kde se detektivka a napětí střídá s romantikou, válkou a španělskou exotikou, je román Mezi šitím. Hlavní hrdinka se po nezdařeném vztahu vydává do Maroka. Tam se rozvíjí příběh, v kterém autorka María Dueňasová zapojuje reálné postavy druhé světové války.

Naprosto ideální si nejdříve přečíst Longbourn (Napoleonské války, špioni a láska), a pak jen plynule pokračovat příběhem o krejčové, která zažije mnohé ve válečném Maroku (napínák).

Čtenáři krátkých útvarů:

A nakonec něco pro čtenáře, kteří nesnášejí romány, dlouhé věty a příběhy, které nekončí. Pro ně existují útvary zvané povídky, básně a eseje. Všechno toto obsahují vybrané tituly. Donutí k zamyšlení a něco nového se čtenář dozví. 

Okamžik medvěda – Olga Tokarczuková, eseje zabývající se světem, politikou a lidským životem. Skvělá polská autorka, jejíž román Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých už točí Agniezska Holland (Hořící keř). 

Neměnnost leopardích skvrn – Kristopher Jansma, skvělé vyprávění od autora pro autory. Povídky o tom, zda spisovatel musí žít pro příběh, aby nějaký z nich vznikl. Skvělé čtení do tramvaje pro všechny umčaře. 

Zlodějíček – Petr Borkavec, poetické texty, úvahy. Musí se přečíst. Moderní básník, co by se neměl minout. 

Nová móda módy – Gillo Dorfles, jednoduše skvělá kniha esejí o tom, co je to móda a kdo je módní. Co přesně znamená být originální a jak se my samotní projevujeme zkrze oblečení a styl – na to odpoví italský filosof Dorfles. Žádné povrchní čtení! Móda je lidský mozek naruby.

Nevypadá teď Valentýn mnohem zajímavěji? Pojďme z něho udělat intelektuální svátek. Láska patří literatuře!

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang