Diabetes a poševní mikroflóra

U zdravých žen před menopauzou představuje poševní mikroflóra  ekosystém, který se dynamicky mění pod vlivem hormonů, životního stylu, diety, sexuálních kontaktů a imunity.

Pokud u ženy dojde k poševním výtokům, ve většině případů se naštěstí nejedná o infekci cizí bakterií, nýbrž o narušení křehké rovnováhy mezi zhruba pěti desítkami bakteriálních druhů, které ženský genitál osidlují. V pochvě zdravé ženy se neustále přestupem tkáňové tekutiny přes stěnu poševní tvoří a opět stejnou cestou vstřebává poševní sekret.

U ženy v reprodukčním věku jsou jeho přirozenou součástí mikroorganismy. V malém množství jsou přítomny i další bakterie. Pokud do pochvy proniknou jiné bakterie nebo kvasinky, nebo pokud dojde v pochvě k přemnožení bakterií (což se stává nejčastěji), projeví se vzniklá nerovnováha výtokem.

Diabetes jako rizikový faktor

Jedním z rizikových faktorů pro vznik poševního dyskomfortu, zejména pro takzvanou vulvovaginální kandidózu, je nadměrný příjem cukrů nebo špatně kompenzovaný diabetes. Z

kušenosti gynekologů ukazují, že opakované mykotické výtoky mohou být u žen bez dosud odhalené diagnózy diabetu signálem, že u nich diabetes vzniknul. Experimentálně bylo prokázáno, že zvýšená koncentrace cukrů v moči a krvi podporuje růst kvasinek v organismu.

Léčba a prevence poševního dyskomfortu

Dobrá kompenzace diabetu snižuje výskyt poševního dyskomfortu u pacientek s diabetem a je tedy dobrou prevencí. Jednorázově vzniklá porucha rovnováhy poševní mikroflóry je většinou snadno léčitelná vaginálními antimikrobiálními přípravky nebo probiotiky. Pokud se potíže opakují, lékař by se měl snažit vypátrat příčinu a tu odstranit. I v těchto případech je vhodné podpořit obnovu poševního prostředí probiotiky. 

Probiotika jsou přirozené, živé mikroorganismy, které člověku neškodí a mají naopak příznivý vliv na jeho zdravotní stav. V gynekologii se většinou probiotika aplikují přímo do pochvy, ovšem díky existenci takzvaného slizničního imunitního systému je účinné i podávání ústy.

Vhodné probiotické kmeny dokážou nejen svými produkty hubit nežádoucí bakterie, avšak soutěží s nimi o vazbu na povrchovou tkáň rodidel a močových cest. Probiotické kmeny se dokážou shlukovat s nežádoucími bakteriemi, tím je neutralizují a podporují imunitní odpověď organismu. Probiotika lze podávat i preventivně.

U žen po menopauze je nedílnou součástí prevence a léčby poševního dyskomfortu lokální aplikace přípravků s hormonem estrogenem: poševní sliznice je pak odolnější vůči infekcím a je schopna vytvářet optimální prostředí pro bakterie.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang