Cukrovku má podle diabetologů každý desátý Čech

Cukrovka je v České republice jedno z nejrozšířenějších onemocnění a zdá se, že hranice už přesáhla milión nemocných, tedy desetinu národa. Deníku Právo to řekl přední český diabetolog profesor Milan Kvapil.

„To je naprosto alarmující. V tuto chvíli se na cukrovku léčí přibližně 770 tisíc lidí a dalších nejméně 250 tisíc lidí s touto nemocí žije již několik let, aniž by se u nich zatím projevila, a tak o ní nemá nejmenší ponětí,“ řekl prof. Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace ČR a přednosta Interní kliniky pražské FN Motol, kde je cukrovka léčena. 

Podle něj jde o celonárodní epidemii, kdy počet nemocných každý rok stoupá o desítky tisíc, což je v přepočtu na počet obyvatel nejvíce v Evropské unii. 

Může za to špatný životní styl, tuky, málo pohybu a genetika

„Na vině je špatný životný styl, převažující tučná strava a nedostatek pohybu. Část jde na vrub i genetickým dispozicím,“ soudí profesor. Toto onemocnění je navíc jedním z významných rizikových faktorů metabolického syndromu a kardiovaskulárních onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév. A na ty se v České republice umírá nejčastěji.

Prevencí je zabránit vzniku diabetu druhého typu, kterým drtivá většina nemocných trpí. Znamená to zabránit obezitě, nahradit živočišné tuky ve stravě těmi rostlinnými a především zvýšit pohybovou aktivitu a lépe zvládat stres,“ tvrdí profesor Kvapil.

Lidé by si měli také alespoň jednou za rok nechat změřit hladinu krevního cukru v krvi. Ta by měla být nalačno, v ideálním stavu 4,5 až 6 mmol/litr krve.

Zabránit šíření nemoci chce i celonárodní akce veřejného měření rizik diabetu. Lidé si budou moci na různých místech v ČR nechat bezplatně změřit hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Loni při stejné akci se nechalo vyšetřit 3000 lidí. Patnáct procent z nich mělo vyšší hladinu cukru v krvi a každý čtvrtý vysoký cholesterol.