České designérky vytvořily nový vzhled uniforem ústavních soudců

Uniformy pochází od Liběny Rochové, pokrývky hlavy od Sofye Samarevy a řetěz od Evy Eisler.

Soudci Ústavního soudu nosí při veřejných jednáních talár; jako ve většině zemí disponujících orgánem ochrany ústavnosti soudního typu se taláry odlišují od talárů soudců obecných soudů či jiných právních profesí.

V roce 25. výročí vzniku Ústavního soudu a v souvislosti s připomenutím 100. výročí československé státnosti byl navržen a realizován talár ústavního soudce v nové podobě, jež vyjadřuje důstojnost, vážnost a výjimečnost Ústavního soudu v našem státním a politickém systému.

Toto poselství vyjadřuje jak oděvní forma, tak barevné akcenty, které ctí státní barvy naší republiky; jako celek je talár vytvořen v duchu minimalismu.

Jeho autorkou je Liběna Rochová, která ho vytvořila v tmavě modrém provedení, s červenými a bílými prvky. 

„Chtěli jsme něco, co by vyjadřovalo tu novodobost, to, že fungujeme v 21. století. Proto jsme oslovili velmi renomovanou oděvní designérku paní profesorku Liběnu Rochovou, která byla tak laskavá, že se této role ujala,” uvedla pro Novinky.cz místopředsedkyně Ústavního soudu Milada Tomková.

Pro slavnostní příležitosti mají soudci Ústavního soudu k dispozici také pokrývku hlavy od Sofye Samarevy a slavnostní řetěz podle návrhu Evy Eisler.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang