Bleskově: Luxusní lifestyle a CTRL + C podruhé

Pod posledním článkem o tom, jak na webu JenProHolky.cz vydávají články a fotky jiných autorů za svoje a s klidem je podepisují redakční zkratkou jph, se rozpoutala velká diskuze. A často se v ní opakuje jedna otázka: Nedali nakonec původní autoři redakci souhlas k převzetí publikovaných materiálů? 

Odpověď je, že nedali.

Obvyklá praxe je totiž taková, že i když dá autor zvenčí redakci souhlas ke zveřejnění svého díla, bývá pod ním vždycky minimálně podepsaný. Řada slušných webů navíc zdrojuje nebo přímo uvádí i link na stránky, odkud text nebo fotky pochází. Pokud nic z toho pod převzatým materiál není, je tam jen redakční zkratka a místo jména autora fotek tajemné Foto: archiv, pak není něco v pořádku. 

Oslovila jsem proto skutečné původní autory všech tří článků, o kterých jsem psala. Zatím odpověděl jen jeden z nich, ale napsal mi přesně to, co jsem čekala. Web Epbot.com, odkud pochází návod na vytvoření věšáků na boty, mě ujistil, že portálu JenProHolky.cz nedali souhlas k převzetí fotek. 

Takže se znovu ptám: Má přední vydavatelství exkluzivních lifestylových magazínů Stratosféra, které je i za portálem JenProHolky.cz, podobné habaďůry zapotřebí? Neměly by zrovna podobné společnosti jít příkladem? 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang