David Attenborough: Potřebujeme světu vrátit divočinu

„Svět je v potížích, ale my víme, co s tím! Stay tuned,“ říká Attenborough ve svém prvním insta příspěvku.

Založil si instagramový účet v 94 letech a celou síť převálcoval. Přesně tohle se podařilo britskému přírodovědci a dokumentaristovi Davidu Attenboroughovi. Za dva týdny nasbíral 5,7 milionů fanoušků a jeho první příspěvek vidělo bezmála 18 milionů lidí.

A stejný úspěch zažívá i jeho nový dokumentární snímek Život na naší planetě (A Life on Our Planet), který je nyní v první desítce na Netflixu. V čem tkví jeho kouzlo? Pojmenovává problémy kolem nás a zároveň přináší řešení. „Svět je v potížích, ale my víme, co s tím! Stay tuned,“ říká Attenborough ve svém prvním insta příspěvku.

Máme šanci své chyby napravit

Už více než 60 let nám David Attenborough prostřednictvím rádia, televize a ve více než stovce dokumentů přibližuje krásy přírody a této planety. Procestoval všechny kontinenty, setkal se s významnými osobnostmi tohoto světa i s domorodými kmeny lovců a sběračů.

Svět, který znal, se ale změnil. Jeho nový dokument Život na naší planetě je zároveň svědectvím toho, co se stalo s naší planetou během jednoho lidského života. Žijeme v době klimatických změn, tání ledovců a masového vymírání rostlinných a živočišných druhů.

Zní to jako tvrdá a neměnná realita. Podle Attenborougha je z toho cesta ven, pokud opět začneme žít s přírodou v rovnováze. A to znamená znovuobnovení biodiverzity přírody.

Chce to jen odhodlání

Lidé často argumentují tím, že jedinec nic nesvede. Ale právě jedna myšlenka či jediný nápad nás dostal od pazourků z jeskyně do moderního světa s chytrým telefonem v ruce.

Attenborough si stojí za tím, že našim cílem by mělo být využití moderních technologií k tomu, abychom mohli přírodu opět uzdravit. Nejde ale o to, zachránit planetu, ale zachránit sami sebe.

Příroda opět může být divoká, musíme ale začít jednat hned a radikálně. Mezi věcmi, které Attenborough zmiňuje, je například přechod na udržitelné zdroje energie nebo omezení přehnaného rybolovu.

Změna životního stylu se ale nemá týkat jen velkých věcí, jako je průmysl, měla by se dotknout i jednotlivců. Ať už je to omezení plastů nebo změna naší stravy, která obsahuje až příliš mnoho masa.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang