Zimní oblečení na hory

Každý kdo jen trochu lyžuje, čekal celý prosinec na sněhovou nadílku, aby mohl vytáhnout ze skříně zimní oblečení na horylyžařskou výbavu, kterou tam má už od října, a vyrazit na hory.

V prosinci k nám sněžení bohužel nedorazilo, marně jsme čekali na sněhovou nadílku. Sledovali jsme předpovědi počasí, online kamery z horských středisek, záviděli sněhové závěje obyvatelům Japonska a dušovali se, že vydržíme do ledna na čerstvý sníh, abychom nemuseli lyžovat na sjezdovce zasněžené technickým sněhem a kolem sebe pozorovat zelené pláně.

Pravá zima se sněhem, tak jak ji známe z pohádek, konečně dorazila a my můžeme začít shánět oblečení na hory.

Na svahy totiž nemůžeme vyrazit jen tak v lecčems, musíme mít kvalitní oblečení, které je vhodné do extrémně nízkých teplot, v kterém nám je příjemné teplo, ale ne horko, a v kterém se nezpotíme. Pojďme se společně podívat na jednotlivé kusy oblečení, na něž bychom rozhodně neměli zapomenout, vydáme-li se lyžovat na hory.

Funkční spodní prádlo

V případě, že se chystáme lyžovat, musíme začít už u funkčního spodního prádla. Nejvhodnějším je termoprádlo pro lyžařské využití, které bude odvádět pot od těla pryč, nejlépe ho odpařovat či předávat do další vrstvy oblečení. Funkční prádlo musí být příjemné na nošení a nanejvýš pohodlné. K termoprádlu patří např. dlouhé spodky, triko s dlouhým či krátkým rukávem nebo třeba termopodprsenka. Na funční prádlo se zaměřuje např. značka Spaio.

Termoponožky

Bez termoponožek určitě nevyjíždějte, bez těch se popravdě neobejdete. Funkční ponožky jsou vyrobeny právě do počasí s extrémně nízkými teplotami, jaké panují na horách. Termoponožky udrží nohy v teple, a to i v těžkopádných a neforemných lyžácích.

Mikina, kalhoty a bunda

Další položkou na našem seznamu vhodného oblečení na hory je hřejivá, ale zároveň lehká mikina. Sportovní mikiny nabízí např. česko-německá značka Ragwear. Nesmíme zapomenout ani na lyžařské kalhoty, které by měly být nepromokavé, voděodolné, větruodolné a prodyšné. A samozřejmostí je i péřová nepromokavá lyžařská bunda. Péřové bundy nabízí americká značka The North Face.

Čepice, šála, rukavice

Tělo již máme v teple, teď se ještě postarat o hlavu, ruce a krk. Hlavu si při jízdě chráníme lyžařskou helmou, ale když nelyžujeme, určitě nám přijde vhod i teplá a slušivá čepice. Např. čepice od německé značky Tranquillo. Pestrobarevné šály a rukavice, které na svahu nikdo nepřehlédne, pak mohou být např. od francouzské značky Little Marcel.

Teplé sněhule

Ze studených lyžáků to chce nohy přezout do teploučkých a vyhřátých sněhulí. Zimní sněhule, tedy boty, které jsou svým využitím primárně určeny do sněhu, nabízí řada značek.

Teď jsme oblečení od hlavy až k patě do správného lyžařského outfitu. Nezapomeňte, že nejdůležitější je vrstvit, vrstvit a zase vrstvit. To však v žádném případě neznamená, že v outfitu na hory musíme vypadat jako neforemná obludná koule, i v lyžařském ohozu můžeme vypadat hezky. Přeji Vám hodně štěstí při výběru těch top lyžařských kousků oblečení a super rychlé jízdy na svazích.