Vídeňské párečky – Best Farm

Máte rádi párky? Uzeniny obecně nejsou považovány za příliš zdravé jídlo. Zvláště pak ty, které obsahují nejrůznější éčka. Podívali jsme se pod obal Vídeňským párečkům Best Farm, které v České republice prodává Kaufland.

Složení:

  • Párky – vepřové a hovězí maso (min. 57 %), vepřové sádlo, voda, bramborový škrob, jedlá sůl, dextróza, koření, stabilizátory (difosforečnany a trifosforečnany), antioxidant (kyselina citrónová), konzervační látka (dusitan sodný), extrakty koření, barvivo (košenila).

Co se skrývá pod obalem Vídeňských párečků?

Bramborový škrob – jen polovinu obsahu vídeňských párků tvoří maso. Chybějící maso je nahrazeno bramborovým škrobem (ten je levnější než maso a používá se jako jeho náhražka právě třeba v uzeninách, ovšem setkat se s ním můžeme také v mléčných výrobcích, kde zase nahrazuje mléko).

Dextróza – hroznový cukr. Není škodlivý.

E450 – difosforečnany. Působí jako kypřící látky a stabilizátory. Používají se také v masných výrobcích, protože mají schopnost vázat vodu. Při vyšších dávkám mohou zapříčinit odvod vápníku z těla.

E452 – trifosforečnany. Podobněj jako difosforečnany se používají v masných výrobcích, protože mají schopnost vázat vodu. Vyšší dávky mohou rovněž zapříčinit odvápnění.

E330 – kyselina citrónová. Jde o bezpečnou přísadu, která se např. vyskytuje v citrusech. Nadměrné užívání ale může poškodit zubní sklovinu.

E250 – Dusitan sodný. Používá se v uzeninách a masových konzervách. Jde o zdraví nebezpečnou látku! Zdravotními riziky jsou bolest hlavy, kožní vyrážka, dokonce riziko vzniku rakoviny. Dusitanu sodnému by se měly vyhýbat děti a těhotné ženy.

Košenila – barvivo. Jde o přírodní barvivo (karmín). Získává se ze sušených těl samiček červce nopálového. Může způsobovat alergické reakce a u dětí hyperaktivitu.

Hodnocení:

Vídeňské párky Best Farm lze zařadit mezi nevhodné uzeniny. Obsahují jen kolem 50 % masa, zbývající maso je nahrazeno bramborovým škrobem. Navíc je v nich použit dusitan sodný, který patří k nebezpečným éčkům. Než jíst vídeňské párečky, je lepší vyrazit na víkend ve Vídni a ochutnat opravdové rakouské speciality.

Tento výrobek není vhodný pro děti a těhotné ženy!

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang