V Penny měli myší hnízdo

(Aktualita) Výskyt hlodavců v prodejnách nebo výrobnách potravin není poslední dobou nic neobvyklého. Aktuálně se myši objevily v supermarketu Penny, a to i s mláďátky.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila neprodleně uzavřít provozovnu společnosti Penny Market s.r.o. pro rozsáhlé porušení právních předpisů v oblasti hygieny potravin. Při kontrole pobočky uvedeného obchodního řetězce v Letovicích na Pražské ulici č. 25/1120 inspekce zjistila množství stop výskytu hlodavců přímo na prodejní ploše a v zázemí se dokonce nacházelo několik živých myší i s mláďaty. Na některých místech provozovny se rovněž šířil zápach charakteristický pro výskyt hlodavců.

Myší mláďata v Penny. Zdroj: SZPI

Myší trus SZPI identifikovala na regálech mezi potravinami, v zázemí provozovny inspekce zjistila kromě exkrementů také množství prodejcem vyřazeného zboží se zjevnými známkami myšího požeru a rozkousané obaly potravin. Ve skladu se nacházelo i několik beden se zbožím určeným k likvidaci – jednalo se o oblečení, boty, drogistické zboží, hračky apod. – kde inspekce zjistila zmíněné hnízdo s myšími dospělci a mláďaty.

I myšky si rády pochutnají na sladkém: Zdroj: SZPI

Na základě uvedených zjištění SZPI konstatovala závažné porušení nařízení (ES) č. 852/2004 o hygieně potravin a uložila zákaz užívání prostor pro uvádění potravin do oběhu. Zároveň inspekce společnosti Penny Market s.r.o. nařídila odstranit veškeré zjištěné nedostatky a přijmout účinná opatření na regulaci škůdců. SZPI s provozovatelem zahájí správní řízení o uložení sankce. Výskyt škůdců v potravinářských provozech představuje riziko pro lidské zdraví zejména proto, že hlodavci mohou přenášet závažná onemocnění.

Zdroj: SZPI

Štítky: hygiena, myši, Penny, supermarket