Prozeny.cz má návod na štěstí

Aspoň to tvrdí autorka toho článku. Mně to potvrdilo jen dvě věci: že web prozeny.cz je ochotný publikovat kdejaký nesmysl, když jsou u toho vhodné ilustrační obrázky a slovo někoho, kdo má být jakože odborník.

A že článek nemusí mít hlavu a patu – stačí jen dostatečně poutavý titulek. Podle článku existuje návod na štěstí a tím je teorie čtyř kvadrantů lidského žití. Vymyslel ho jakýsi kouč lidských vztahů. Kvadranty jsou: vztahy, zdraví, práce a peníze.

Kvadranty si každý sám ohodnotí od nuly do deseti bodů podle toho, jak je úspěšný. Desítka je prý nejlepší zážitek, jaký jsme kdy v dané oblasti měli. Šťastný člověk prý má mít co nejvíc bodů ve všech kvadrantech. Jooo, když budu šťastně zamilovaná, budu mít skvělou práci, fůru peněz a nebudou mě bolet zuby, budu šťastná. Převratná teorie. To jsem do dneška vůbec netušila.

Podle této teorie si můžeme dovolit nechat klesnout jeden kvadrant pod pět bodů, když máme ostatní nad pěti body. Dá se zvládnout ale prý i to, když máme dva kvadranty v pořádku a dva kolem šestky. A prý taky máme makat na tom, abychom ty kvadranty měli všechny dobrý. A to je celý návod na životní štěstí.

Hmmm. Přemýšlím o tom, co asi tak může být nejlepší zážitek, jaký jsem kdy měla v oblastní zdraví nebo peněz. Je největší zážitek, že jsem si dnes nezlomila nohu? Nebo že mi z čela konečně zmizel ten příšerný pupínek? Nebo je desítka ve zdraví to, že nejsem nemocná? Je člověk, který má chřipku, nešťastný? A s těmi penězi, je největší zážitek, že mi přišla výplata? Nebo že jsem před patnácti lety na stírací los vyhrála padesátikorunu? Kruci, a jak si mám ohodnotit bodově vztahy? A práci?

Asi se taky stanu koučem lidských vztahů. Vytvořím teorii trianglu nebo pentagramu lidského žití. Vymaluju si k tomu obrázky, grafy a přehledné tabulky. A budu úspěšná, bohatá a budu mít všechny kvadranty v pohodě. Pokud mě nezačne bolet zub.