Proč nehubnete aneb důležitost bazálního metabolismu

Když chci zhubnout, tak platí základní pravidlo – příjem musí být nižší než výdej, na tom není nic těžkého. Nebo je?

Denně dostávám spoustu zpráv o tom, že přibíráte i ze vzduchu, že jíte málo, ale i tak přibíráte, že už jste zkusily všechny možné i nemožné diety včetně proteinové nebo sacharidových vln.

Hubnutí se pro vás stává čím dál tím těžší a vy už pomalu ani nemáte ve stravě kde ubrat. Nejde ubírat donekonečna. Tělo pak ve výsledku už nereaguje na nic a vy stále přidáváte pohybu a ubíráte, kde se dá, až se nakonec začnete jídla bát.

Kromě toho, že si tímto zpomalujete metabolismus, zaděláváte si tak na některou z poruch příjmu potravy.

Proč tomu tak je?

Bojíte se jíst, protože jste naočkovaní desítkami článků z internetu, kde píšou, že sacharidy jsou největší zlo, že z tuků přiberete tuk a že v žádném případě nesmíte jíst víc jak 5000 kJ, jinak byste přibraly.

Kdybyste se měly řídit vším, co se někde napíše nebo co si někdo vycucá z prstu, nejedly byste nakonec vůbec nic.

Když hned za týden nevidíte výsledky, tak saháte po horších a drastičtějších metodách, hlavně aby se ta ručička váhy hnula.

Věřím, že tam někde v hloubi duše vám není tak úplně jedno, že vašemu tělu nedodáváte ani tolik energie, kolik potřebuje pro základní fungování.

Jak se má pak toho nechtěného tuku zbavit, když mu nedodáváte ani minimum potřebné k přežití? Logicky si KAŽDOU přijatou potravu přemění na zásoby.

Až jakmile tělu začnete dodávat potřebné množství energie, všechno uvnitř se začne postupně obnovovat a správně fungovat a tělo přestane mít potřebu dělat si zásoby, protože mu jej dodáte stravou.

Tuky které si střádalo na horší časy, už nebude potřebovat, protože se přestane bát, že ho nenakrmíte. Jednoduše se jich postupně zbaví. To je záhada, co?

Moje rada je jednoduchá – přestaňte se zahlcovat desítkami zaručených článků z internetových magazínů s „prověřenými a zaručenými“ návody, jak zhubnout. Neblbněte s hladovkami a dietami, kvůli kterým si ve výsledku jen oddalujete cestu k vašemu cíli.

Co je a jak funguje bazální metabolismus?

Bazální metabolický výdej (bazální metabolismus, zkráceně BMR z anglického basal metabolic rate) je množství energie vydané v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí na lačno (to znamená ve stavu, kdy zažívací soustava nepracuje).

Výdej energie v tomto stavu je dán pouze prací (fungováním) životně důležitých orgánů, jako srdce, plíce, mozek a zbytek nervového systému, jater, ledvin, pohlavních orgánů, svalů a kůže.

Ukážu vám příklad na mně:

  • můj bazální metabolismus je cca 6300 kJ

Ale jelikož přes den dělám i jiné věci, než jen ležím a spím, tak si k tomuto číslu ještě připočítám další fyzickou aktivitu jako cvičení, domácí práce a svoji práci:

  • to už budu někde na čísle 10.000–11.000 kJ

Teď už záleží na mně, jakým směrem se budu ubírat. Pokud budu chtít hubnout, odečtu cca 1500–2000 kJ a můj denní příjem bude cca 9000 kJ

Zdá se vám to hodně? Je mi to jasné, ale tak to prostě je. Žádné 4000 ani 5000 kJ. Při takových číslech je tělo pouze ve stresu a deficitu.

Klíčem pro trvalé výsledky a správné fungování vašeho těla je fungující metabolismus. Dejte tělu čas na vzpamatování a obnovu a hlavně – věřte základům.