3 otázky o deštníku

Babí léto je v nedohlednu a místo něj se hlásí nevlídné, sychravé, mrholivé či deštivé počasí. A protože i já musím chodit každý den do práce bez ohledu na to, jaké počasí venku je, jsem moc ráda, že se můžu v deštivém počasí schovat pod deštník. Protože pod deštníkem neprší !

A tak mě chůze v dešti pod velkým plastovým deštníkem, skrz který je vidět až do nebe, přivedla k myšlence, kdy se vlastně deštník poprvé objevil. Nad tématem deštníků jsem se proto zamyslela a napadly mě ještě další dvě otázky: Jaký je rozdíl mezi slunečníkem a deštníkem a jaké existují druhy deštníků. V tomto článku (3 otázky o deštníku) se vám pokusím na všechy tyto tři otázky odpovědět.

Deštník a jeho historie

Předchůdce deštníku se objevil cca před 4 000 lety v Egyptě, Řecku, Mezopotámii a Číně. Původně měl funkci slunečníku. Jeho typické vyobrazení nalézáme především na mnoha čínských malbách. Nošení „deštníku“ bylo v Číně spojováno s vysokým postavením a čínský znak pro deštník se jako piktograf podobá deštníku dnešnímu. Skládací podoba tohoto pomocníka byla rovněž více než pravděpodobně objevem Číňanů, podle všeho vznikla někdy před 1 700 lety.

Deštník (nebo také paraple) jako ochrana před deštivým počasím se objevil v Evropě už na začátku 16. století a působil jako dámský doplněk. Velkým mužským příznivcem, který začal deštník nosit na veřejnosti, byl cestovatel a spisovatel Jonas Hanway (1712–1786). Proto se v této době deštníkům říkalo „hanway“.