3 otázky o deštníku: deštník nejen z pohledu historie

Babí léto je v nedohlednu a místo něj se hlásí nevlídné, sychravé, mrholivé či deštivé počasí. A protože i já musím chodit každý den do práce bez ohledu na to, jaké počasí venku je, jsem moc ráda, že se můžu v deštivém počasí schovat pod deštník. Protože pod deštníkem neprší !

A tak mě chůze v dešti pod velkým plastovým deštníkem, skrz který je vidět až do nebe, přivedla k myšlence, kdy se vlastně deštník poprvé objevil. Nad tématem deštníků jsem se proto zamyslela a napadly mě ještě další dvě otázky: Jaký je rozdíl mezi slunečníkem a deštníkem a jaké existují druhy deštníků. V tomto článku (3 otázky o deštníku) se vám pokusím na všechy tyto tři otázky odpovědět.

Deštník a jeho historie

Předchůdce deštníku se objevil cca před 4 000 lety v Egyptě, Řecku, Mezopotámii a Číně. Původně měl funkci slunečníku. Jeho typické vyobrazení nalézáme především na mnoha čínských malbách. Nošení „deštníku“ bylo v Číně spojováno s vysokým postavením a čínský znak pro deštník se jako piktograf podobá deštníku dnešnímu. Skládací podoba tohoto pomocníka byla rovněž více než pravděpodobně objevem Číňanů, podle všeho vznikla někdy před 1 700 lety.

Deštník (nebo také paraple) jako ochrana před deštivým počasím se objevil v Evropě už na začátku 16. století a působil jako dámský doplněk. Velkým mužským příznivcem, který začal deštník nosit na veřejnosti, byl cestovatel a spisovatel Jonas Hanway (1712–1786). Proto se v této době deštníkům říkalo „hanway“.

První evropské deštníky byly vyrobeny ze dřeva, rukojeti měly vyřezané z tvrdého dřeva a byly potaženy napuštěným plátnem. Staly se natolik populární, že se s nimi začalo obchodovat. James Smith and Sons byl název prvního obchodu specializovaného na deštníky, který byl otevřen v Londýně v roce 1830. Deštník se časem dokonce stal určitým symbolem anglického džentlmena.

V roce 1852 vynalezl Samuel Fox ocelovou konstrukci deštníků. Inspirací mu prý byla vyztužená spodnička a dámský korzet. Skládací systém se objevil až o více než století později.

Rozdíl mezi slunečníkem a deštníkem

Slovo slunečník znamená ochranu před sluncem, deštník chrání před deštěm. Rozdílný je materiál a ukotvení. Slunečníky se většinou připevňují k jednomu místu na rozdíl od deštníků, které představují přenosná zařízení.

Druhy a typy deštníků

Existují deštníky různých designů (potištěné, se vzory apod.), barev (jednobarevné, vícebarevné, duhové aj.), materiálů (voděodolný materiál, šusťákovina, plast).
Deštníky mohou být skládací do poloviny, nebo skládací celé, takže se vejdou do kabelek, tašek, vystřelovací, neskladné a sloužící jako vycházková hůl. Dnešní deštníky jsou vyráběné z karbonu nebo slitin titanu (takže se liší i svou hmotností).

V minulosti byla nejvhodnější barva deštníků černá kvůli spalování uhlí v Londýně kolem roku 1 700. Při dešti se vymývaly ve vzduchu saze a deštník tak chránil více než před deštěm před padajícími sazemi. Dnes je výběr tak pestrý, že málokdy potkáte někoho se stejným deštníkem.