Milionový kšeft s lidskou blbostí

Je to poslední módní výkřik, zlepšuje psychickou i fyzickou výkonnost, dodává tělu energii. Tak to je Power Balance. Převratný výrobek, který má účinky, že by i autor hodně ujeté sci-fi nevěřícně zíral. A nevěřícně musejí zírat i ekonomové – kousek silikonu s nálepkou… ééé pardon, s hologramem – výrobní cena může být tak 7 korun i s náklady na dopravu, prodej a reklamu,  a lidi to kupujou za pět šest stovek. 

Prodejci tohohle nevkusného plastového kusu hnusu nešetří superlativy. Tady je text jednoho z nich (obvykle se opakuje i u ostatních): 

„Poslední výkřik moderní vědy v elegantním provedení. Náramek využívá technologie speciálních hologramů, které mají pozitivní vliv na energetické pole člověka, které má každý z nás od přírody. Tento náramek přispíváním k tomuto poli dodáva člověku potřebnou energii, je vhodný pro sportovce a pro lidi pod vysokou psychickou nebo fyzickou záteží, ale pomáhá i přirozené rovnováze potřebné během každodenního života.  

Na tělo člověka lze pohlížet jako na obyčejnou baterii, která potřebuje dodávat energii ke své spolehlivé funkci. Většinu energii dodáváme například spánkem nebo jídlem, ale ne všechnu energii můžeme dobíjet takto. K správné funkci lidského organismu je důležitá i správná frekvence, je nazývána Schumann Resonating Frequency a její hladina je přibližně 7,8 Hz. Vychýlením z této frekvence lidské tělo ztrácí na energii a rovnováze. Náramek Power Balance se pokouší tělu tuto ztracenou rovnováhu navrátit, výsledkem je zlepšení fyzických i psychických vlastností.

Hmmmm. Pěkně napsaný, co? 

A co že to ten hologram je? Ne, není to Holly z Červeného trpaslíka 🙂 Hologram je holografický záznam. A jak tak koukám na fotky Power Balance, připadá mi, že jde o lisovaný duhový hologram. 

Lisované hologramy (duhové) byly vyvinuty pro potřebu zhotovování velkého množství kopií a jejich cenové dostupnosti. Hologramy jsou lisované do plastové pokovené nebo průhledné fólie. Finální výrobek je samolepka pro ruční aplikaci nebo fólie pro strojovou aplikaci (horkou ražbu). Hologram může být barevný; barvy jsou reálné pouze v jednom úhlu pozorování, v ostatních směrech dochází k duhovému efektu (odtud pojmenování duhové). Předností, kromě efektivní výroby velkých sérií, je dobrá viditelnost i při horší kvalitě světla, plná barevnost, větší různorodost vzorů, tvarovaný výsek.

Hologramy jsou opravdu cenově dostupné. Jejich cena se pohybuje kolem dvou až tří korun. Při výrobě víc než 50 tisíc kusů požadují výrobci asi dvacet haléřů za jeden. 

Hologram je prostě takový zvláštní obrázek (vysvětlení pro blondýny). Obrázek nikdy nemůže mít vliv na energetické pole člověka, nemůže energii vytvářet ani dodávat.  Nemůže zlepšovat fyzickou kondici. Může jen zlepšit psychiku – když mu věříte. Ale to umí každé placebo. 

Celé to je jenom geniálně vymyšlený podraz na důvěřivé lidi.  A navíc ten kus plastu není ani hezký. Jenže když prodejci řeknou, že to je módní trend, koupí to spousta lidí. A pak sami sebe raději přesvědčí, jak to skvěle funguje. Bolí to míň, než přiznat, že naletěli a za úplnou pitomost zaplatili pět šest stovek. 

 
 

Mimochodem, právě jsem zjistila, že moje staré náušnice mají zvláštní energeticko-magnetické záření, tím aktivují tělo i mysl, posilují výkonnost a zvyšují sebevědomí. Tak kdo dá nejvíc? 🙂