Grunge styl

V dnešní době existuje spousta módních stylů, kterými člověk takříkajíc žije. Mnohdy není jednoduché se v nich vyznat a orientovat. Tento článek se věnuje grunge stylu.

Grunge vznikl v USA ve městě Seattle v druhé polovině 80. let a vrcholu dosahoval v první polovině 90. let. Nejprve to byl životní styl, z něhož se postupem času vyvinul např. hudební styl.

Grunge v hudbě lze považovat za podžánr alternativního rocku. Texty se zabývají tématy jako špatné mezilidské vztahy, úpadek kultury a společnosti nebo odpor vůči komerci.

Co je to grunge

Grunge v překladu znamená ušmudlaný, špinavý, roztrhaný, rozdrbaný a jakožto životní styl měl představovat módní antistyl. Ten se však během pár let proměnil v celosvětovou popkulturní hysterii.

Grungeové šílenství ukončila sebevražda průkopníka grunge stylu – Kurta Cobaina, zpěváka kultovní skupiny Nirvana. Dnes se grunge styl znovu vrací na výsluní a zaplňuje přehlídková mola.

Není neobvyklé, když se mezi sebou styly mísí a prolínají. Ve stylu grunge lze najít prvky streetové, hiphopové a urban módy.

Co je typické pro grunge oblečení

K typickému stylu oblékání v grunge stylu patří flanelová kostkovaná košile uvázaná do pasu, rozdrbané džíny a punčochy, martensky či conversky (tenisky nejlépe roztrhané), plandavé šortky, roztrhaná trička, volná saka, úzké džíny (slimky), mikiny s kapucemi, široké křiklavé pásky, čepice a klobouky.

Mottem tohoto módního (nemódního) stylu je: žádná pravidla, více volnosti. Tento styl oblékání nabízí unikátní a bizarní design pro odvážné jedince, kteří rádi kombinují, experimentují a je jim jedno, co si o jejich oblečení myslí druzí. Cílem jejich snažení není se předvádět ani na sebe upozorňovat, jen snaha se odlišit od konzumního proudu a dát najevo svůj postoj.

Kde sehnat grunge oblečení

Nejčastěji je lze zakoupit v second handech, bazarech s oblečením nebo na blešácích. Ovšem dnes je možné koupit grunge módní kousky přímo také v obchodech s oblečením.

To je sice v protikladu k myšlence tohoto stylu, která se od začátku vyznačovala rebelstvím, nekonvenčností, snažila se bojovat proti eleganci a uhlazenosti, proti kterým se ostře vyhranila, nicméně v dnešní době je normální sehnat cokoli a kdekoli.

Jak zkombinovat jednotlivé kousky oblečení

Nejlépe je obléknout si kostkovanou flanelku či roztržené tričko a mikinu alespoň o číslo větší, nasoukat se do legín, rozdrbaných punčoch, nebo úzkých džín, přes ně natáhnout třeba krátkou širokou sukni a k tomu si obout martensky či conversky.

Dá se vyzkoušet a zkombinovat zdánlivě nesourodé kousky oblečení. Vzít si na hlavu klobouk a tričko či mikinu si přepásat širokým kanárkově žlutým páskem s cvoky a lebkami.