Funkční prádlo z polyesterového vlákna

picture-27-1360159001-3941879

Funkční prádlo z polyesterového vlákna (PES) neboli termoprádlo patří v jednadvacátém století do běžné výbavy každého člověka, a to nejen u sportovců.

Funkční termoprádlo má výborné vlastnosti, zejména co se týče odvodu potu z těla. Proto se osvědčilo nosit termoprádlo a oblečení z funkčních materiálů nejen při sportování, ale také při běžné lidské činnosti, a to zejména při zhoršeném počasí.

Jak „funguje“ funkční prádlo

Princip, který využívá tzv. funkční prádlo, je takový, že oblečení z tohoto materiálu nenasává pot, ale vlhkost z těla odvádí přímo do dalších vrstev oděvu.

Polyesterových vláken je několik druhů, které se od sebe liší chemickým složením a různými přísadami, které ovlivňují výsledné vlastnosti prádla. Dalo by se s nadsázkou říci, že každá významnější značka na poli funkčního prádla má patentované své, to zaručeně nejlepší vlákno (např. materiál s názvem DRYARN od firmy Spaio).

Jaký oděv může být vyroben funkčních materiálů?

Z polyesteru se vyrábějí např. trička, spodky, ponožky, podkolenky, spodní prádlo a veškeré sportovní oblečení jako dresy (např. cyklistické). Zkrátka veškeré oblečení, u něhož je žádoucí, aby nezadržovalo pot, aby se člověk při fyzickém výkonu cítil dobře a pohodlně a aby se zbytečně nevystavoval riziku případného nachlazení z tzv. „ofouknutí“.