Cukrovka a kůže

Na kůži diabetika se cukrovka projevuje řadou onemocnění. Řekneme si, která jsou nejčastější a jak s nimi bojovat.

Kůže je největší orgán lidského těla a chrání jej před vnějšími vlivy, jako je chlad, horko, sucho nebo škodlivé mikroorganismy. Vzhled a barva kůže vypovídají mnoho o našem zdravotním stavu: například bledá pokožka se vyskytuje při nedostatku červeného krevního barviva, žlutá zase při nemocech jater, šedá při nemocech ledvin atd.

Cukrovka a kvasinkové infekce

Tyto infekce patří u diabetiků k nejčastějším, objevují se v místech podléhajícím zapaření (třísla, podpaždí, pod prsy, v okolí genitálií). Kvasinková infekce bývá pro pacienty nepříjemná, obvykle mírně zapáchá a někdy může být i bolestivá. Léčí se mastmi, někdy i tabletkami.

Cukrovka a infekce nehtů

Velmi často bývá způsobena různými druhy plísní, které nemusejí poměrně dlouho činit pacientovi  potíže, na druhou stranu ale vedou k deformacím nehtů, jejich větší lámavosti, což může mít za následek ztrátu nehtů nebo poranění nehtového lůžka.

Navíc, k plísním nehtů se často přidružují stafylokokové nebo streptokokové infekce způsobující hnisání ran. Tato infekce může nohu zasáhnout až tak, že se stane „spolupachatelem“ syndromu diabetické nohy. Léčba spočívá v podání antibiotik.

Cukrovka a tloušťka kůže

Pacienti mohou mít jak velmi tenkou, takzvanou pergamenovou kůži, tak kůži velmi silnou, které se   říká hroší. Tato pokožka je velmi citlivá na sluneční paprsky a má tendence se spálit. Za změny charakteru kůže jsou zodpovědné dlouhodobé hyperglykémie vedoucí ke změnám kolagenu, pružných vláken v kůži. Díky hyperglykémiím se do kolagenu ukládá cukr a jeho metabolity, které kolagen zbavují jeho pružnosti.

Kůže a vysoký cholesterol

Dlouhodobě vysoká hladina krevních tuků, především cholesterolu, se může projevit v oblasti kolem očí, takzvanými xantelesmaty – bílými až žlutými váčky podkožně uloženého tuku. Kromě toho, že xantelesmata svědčí pro zvýšený obsah cholesterolu v organismu, jde také o kosmetický problém, který negativně vnímají hlavně ženy.

Krevní tuky se mohou ukládat i jinde v podloží (hlavně na trupu a hýždích), pak jim říkáme xantomy. Většinou nebolí. Na zvýšenou hladinu tuků mohou upozorňovat i bílé prstence na okraji duhovky oka.

Kůže a inzulinová rezistence

U pacientů rezistentních (odolných) vůči vlastnímu inzulinu se často objevuje zvýšená pigmentace v oblasti podpaží, krku a trupu. Kůže může být i vyvýšená. Pacient i lékař by měli pigmentaci kůže sledovat, aby nedošlo k přehlédnutí kožního nádoru, který se může projevovat podobnými známkami.

Cukrovka a pocení

Změnou potivosti se projevují jak choroby štítné žlázy, tak i cukrovka. Výrazné pocení je typické pro hypoglykémii. U dlouholetých diabetiků se může stát, že horní polovina těla se potí výrazně více než dolní část, což může vést k suchosti nohou, praskání kůže a následnému rozvoji diabetické nohy.

V tomto případě dosud neexistuje účinná léčba, každý diabetik ale může dodržovat několik jednoduchých zásad, které jsou prevencí diabetické nohy:

  • 1. Denně si umývat nohy vlažnou mýdlovou vodou (kolem 30 stupňů Celsia), ne déle než 5 minut.
  • 2. Nohy dobře osušovat (prsty a meziprstní prostory).
  • 3. Pečlivě stříhat nehty do rovna.
  • 4. Denně měnit ponožky nebo punčochy (bavlněné nebo vlněné).
  • 5. Nosit pevné a pohodlné boty nebo speciální diabetickou obuv. Prostor uvnitř bot kontrolovat rukou a odstranit případné ostré švy nebo vyčnívající ostré špičky.
  • 6. Neběhat naboso (na pláži nebo zahradě).
  • 7. Pečovat o pravidelný trénink na prokrvení – zkusit například jízdu na kole, stoj na špičkách nebo gymnastiku nohou.
  • 8. Informovat ošetřujícího lékaře o všech poraněních nohou.
  • 9. Po doporučení lékaře navštěvovat tzv. podiatrickou ambulanci (speciální péče o nohy).
  • 10. Kontrolovat stav nohou pomocí zrcátka.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang