Co to jsou baleríny a proč jsou tolik oblíbené?

Balerínky jsou dámské boty, které poslední sezony patří k nejoblíbenější a nejvyhledávanější obuvi pro ženy. Balerínkám se také říká baleriny, balerínky nebo balerinky.

Každá žena má doma několik párů těchto bot. Proč se balerínám říká zrovna baleríny a proč jsou tolik populární? Proč jsou baleríny jedny z nejoblíbenějších bot a v čem se odlišují od ostatních, na to se podrobněji podvá tento článek.

Baleríny a jejich střih

Baleriny je název pro dámskou, nízkou, placatou, lehkou obuv s kulatou špičkou. Jen výjimečně je obuv zakončená do špičky, která svým střihem připomíná obuv baletek.

V češtině se pro obuv baletek používá sice slovo piškoty, nicméně i pojem balerínky je už v české slovní zásobě slovem zažitým.

Proč jsou balerínky tolik oblíbené?

Jsou to praktické a především pohodlné botky, jejichž výhodou je, že jsou skladné, uzavřené a v některých případech se dají dokonce přehnout v půli, uložit do speciálního sáčku a nic se jim nestane.

Takže v případě potřeby, když ženu bolí nohy z chození na vysokých podpatcích, si balerínky ze sáčku vytáhne a opět obujete.

Baleríny mohou v pohodě nahradit i elegantní lodičky, ovšem pouze tam, kde to přísný dress code umožňuje a připouští.

K čemu se baleríny nosí?

Balerínky se hodí k jakémukoli typu oblečení – k šatům, úzkými i širokým kalhotám, tříčtvrtečním kalhotám, šortkám i k sáčku a legínám. Outfitu dodají netradiční vzhled a šmrncovost.

Oblíbené značky balerín

Mezi nejoblíbenější značky balerín patří: baleríny Adidas Neo, Crocs, Deichmann, Desigual, Gabor, Iron Fist, Jana, Lacoste, Mel, Melissa, Nike, Prada, Puma, Qube, Rieker, S. Oliver, Timeless a Woz.

Druhy balerín podle materiálu

Existuje spousta druhů balerínek, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Výhodou balerín je, že s jejich barvou, materiály a různými ozdobnými komponenty se dá hodně experimentovat. Vznikají tak pestrobarevné baleríny, baleríny, které vypadají jako elegantní lodičky bez podpatku, baleríny se vzhledem tenisek, baleríny s páskem přes nárt i nazouvací, krajkové baleríny, síťované balerinky apod.

Baleríny jsou vyrobené z různého materiálu, například textilní baleríny.

Textilní baleríny

Textilní baleríny jsou vyrobeny z jednobarevných či pestrobarevných látek. Ty mohou být doplněny zvířecími potisky, motivy s figurkami, písmeny apod. Boty jsou zdobeny mašlemi, kamínky, kovovými přezkami a sponami aj.

Při pořizování látkových balerin je třeba vybírat zpevněnou obuv. Může se stát, že pokud nezpevněné boty zmoknou, mohou se začít deformovat a chození v nich už nebude tak příjemné.