Co to jsou baleríny a proč jsou tolik oblíbené?

Balerínky jsou dámské boty, které poslední sezony patří k nejoblíbenější a nejvyhledávanější obuvi pro ženy. Balerínkám se také říká baleriny, balerínky nebo balerinky.

Každá z nás má doma několik párů těchto bot, ale napadlo vás někdy, proč se balerínám říká zrovna baleríny a proč jsou tolik populární? Proč jsou baleríny jedny z nejoblíbenějších bot a v čem se odlišují od ostatních, na to se podíváme podrobněji.

Baleríny a jejich střih

Baleriny je název pro dámskou, nízkou, placatou, lehkou obuv s kulatou špičkou (jen výjimečně je obuv zakončená do špičky), která svým střihem připomíná obuv baletek. V češtině se pro obuv baletek používá sice slovo piškoty, nicméně i pojem balerínky je už v české slovní zásobě slovem zažitým a více než s tanečnicí – baletkou (balerínou) se používá právě pro baletní obuv – piškoty (balerínky).

Proč jsou balerínky tolik oblíbené?

Jsou to praktické a především pohodlné botky, jejichž výhodou je, že jsou skladné, uzavřené a v některých případech se dají dokonce přehnout v půli, uložit do speciálního sáčku a nic se jim nestane, takže v případě potřeby, když vás bolí nohy z chození na vysokých podpatcích, si balerínky ze sáčku vytáhnete a opět obujete.

Baleríny mohou v pohodě nahradit i elegantní lodičky, ale pouze tam, kde to přísný dress code umožňuje a připouští.

K čemu se baleríny nosí?

Balerínky se hodí k jakémukoli typu oblečení – k šatům, úzkými i širokým kalhotám, tříčtvrtečním kalhotám, šortkám i k sáčku a legínám. Outfitu dodají netradiční vzhled a šmrncovost.

Oblíbené značky balerín

Mezi nejoblíbenější značky balerín patří: baleríny Adidas Neo, Crocs, Deichmann, Desigual, Gabor, Iron Fist, Jana, Lacoste, Mel, Melissa, Nike, Prada, Puma, Qube, Rieker, S. Oliver, Timeless, Woz.

Druhy balerín podle materiálu

Existuje spoustu druhů balerínek, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Výhodou balerín je, že s jejich barvou, materiály a různými ozdobnými komponenty se dá hodně experimentovat. Vznikají tak pestrobarevné baleríny, baleríny, které vypadají jako elegantní lodičky bez podpatku, baleríny se vzhledem tenisek, baleríny s páskem přes nárt i nazouvací, krajkové baleríny, síťované balerinky apod.

Baleríny vyrobené z různého materiálu:

Textilní baleríny

Textilní baleríny jsou vyrobeny z jednobarevných či pestrobarevných látek, které mohou být doplněny zvířecími potisky, motivy s figurkami, písmeny apod. Boty jsou zdobeny mašlemi, kamínky, kovovými přezkami a sponami aj. Při pořizování látkových balerin je třeba vybírat zpevněnou obuv, protože se může stát, že pokud vám nezpevněné boty zmoknou, mohou se začít deformovat a chození v nich už nebude tak příjemné.