Jak vybrat koloběžku – pro dospělé i děti

S přibývajícím věkem by zábava neměla končit, což platí i pro koloběžky. Ať už je zájem o koloběžku pro dojíždění do práce, nebo pro zábavu v parku či v ulicích, je potřeba vybrat tu správnou. Pro sebe i své děti. Jakou koloběžku vybrat?

Jízda na koloběžce je skvělý způsob, jak se pohybovat, ať už pro zábavu, nebo na pochůzky. Koloběžky jsou levnou a efektivní variantou, která člověka rychle dopraví z bodu A do bodu B. Koloběžky se skvěle hodí pro pohyb v přeplněných městských ulicích nebo pro pochůzky po městě, protože zabírají mnohem méně místa než auta a mnohem lépe se s nimi manévruje v dopravě.

Kromě toho jsou šetrné k životnímu prostředí. A konečně, koloběžky nabízejí vynikající formu cvičení, protože je třeba se odrážet od země a pohánět se do kopců, po rovném povrchu a úzkými ulicemi.

Jak vybrat koloběžku?

Při výběru koloběžky je potřeba se uvědomit několik věcí, aby koloběžka plně vyhovovala. Jak vybrat koloběžku – podle jakých parametrů?

Kdo bude koloběžku používat?

Je to důležité pro výběr velikosti koloběžky (rámu) a rozměry kol. Pokud jde o to, kdo bude koloběžku používat, je dobré vědět následující:

 • dítě – dítě musí bezpečně dosáhnout na brzdy, proto je lepší menší koloběžka s menšími koly
 • dospělý do 180 cm – nemusí se omezovat rozměry, jsou vhodné téměř všechny koloběžky určené pro dospělé
 • dospělý nad 180 cm – doporučovány jsou velké koloběžky s většími koly, avšak ani střední koloběžka nemusí být překážkou, rozhodující je výška řídítek u koloběžky – výška by měla být nad 95 cm
 • dospělý by měl vzít v úvahu kromě výšky také váhu – některé koloběžky mají nosnost do 100 kg, většina do 150 kg

Na výše zmíněné je třeba brát ohled, aby byla zajištěna bezpečnost i pohodlí při jízdě.

Kde bude člověk jezdit?

Místo, kde bude člověk nejčastěji jezdit, je důležité z hlediska velikosti koloběžky i brzd.

Převážně po městě, kratší vzdálenosti – lepší je menší koloběžka nebo střední – lépe se ovládá, je skladnější (může být i skládací). Velké koloběžky nejsou do města příliš vhodné – mají větší poloměr otáčky. Pro tyto účely postačují běžné brzdy.

Mimo město po asfaltu, popř. kombinace město, mimo město – vhodné pro všechny typy koloběžek, důležitý je výběr plášťů – použít lze univerzální pláště nebo silniční.

Mimo město terén – vhodné jsou střední a velké koloběžky. Důležitá je výška nášlapu, čím vyšší výška, tím lepší průjezdnost koloběžky terénem (jezdec nebude drhnout spodkem koloběžky).

Pro výběr plášťů jsou doporučovány univerzální pláště vhodné do parků a na nezpevněné povrchy s menším převýšením. Pro sjezdy v lese či na horách a pro náročnější terény (lesní cesty) pak terénní pláště. Tyto terénní pláště však nejsou vhodné pro jízdu po asfaltu – mají velké tření a jízda na nich nepřináší ten správný požitek z jízdy.

Pro kombinované povrchy se doporučují univerzální pláště. Sjezdy v náročném terénu si lze vylepšit odpruženou přední vidlicí (pozor, pro běžné ježdění není odpružená vidlice vhodná) a kotoučovými brzdami pro dokonalý zážitek.

Pro jízdu se psy stačí univerzální pláště a obyčejné V-brzdy. Pro Mushing (tažení psem) a jízdu se psy v náročném terénu odborníci doporučují terénní pláště a kvalitní V-brzdy nebo kotoučové brzdy. Pro lepší průjezdnost je vhodná vyšší výška nášlapu.

Jak často bude jezdec koloběžku používat a jaké vzdálenosti bude zdolávat?

Tyto informace jsou důležité pro výběr komponentů a obutí.

Rekreační a občasné ježdění – vhodné jsou všechny typy koloběžek, včetně základních modelů. Pro tyto účely jsou vhodné všechny pláště a brzdy. Pokud bude člověk jezdit jen občas pár kilometrů, stačí koloběžky v základní výbavě.

Pravidelné ježdění – Bude člověk jezdit na koloběžce každý den do práce? Nebo zdolávat desítky kilometrů? Při delších cestách a každodenním používání jezdec ocení kvalitu – počínaje plášti a brzdami. Zanedbatelné nejsou ani náboje kol, madla, gripy.

Většina komponentů se dá vyměnit nebo dokoupit, prodejci však doporučují si rovnou koupit kvalitní koloběžku, protože následná výměna komponentů obvykle vyjde dráž.

Závodní ježdění, mushing, extrémní ježdění – pro tyto činnosti jsou speciálně uzpůsobené koloběžky, s řadou technických vylepšení a detailů, které přijdou vhod.

Koloběžky pro dospělé

Koloběžky pro dospělé jsou praktické a pohodlné, skvěle fungují a jízda na koloběžce pro dospělé je pohodlná. Při výběru správné koloběžky je však třeba zvážit řadu vlastností. Mezi hlavní vlastnosti, které je třeba při výběru koloběžky pro dospělé zvážit, patří:

 • velikost kol
 • ložiska
 • velikost palubky
 • výška palubky
 • výška řídítek u koloběžky
 • odpružení
 • kvalita provedení

Jakou koloběžku tedy zvolit? Co obnáší jednotlivé parametry?

Velikost kol

Velikost kol je jednou z nejdůležitějších vlastností koloběžky pro dospělé. Většina koloběžek má kola, která jsou vyrobena z plastového jádra zapuštěného do polyuretanového vlákna (PU). Jedná se o fantastický materiál pro městské povrchy.

Běžně se používají na koloběžkách, in-line bruslích, kolečkových bruslích a skateboardech. PU je lehký, odolný proti opotřebení, má přiměřenou přilnavost za sucha a skvěle se odráží (to znamená, že se po stlačení vlivem hmotnosti nebo tlaku dokáže vrátit do původního tvaru).

Výběr větších kolo průměru 180-230 mm – zajistí delší klouzavou vzdálenost na jedno zatlačení, což znamená lepší účinnost při jízdě. Poskytují také lepší tlumení nárazů a větší šanci na bezpečné přejetí přes předměty nebo překážky na zemi.

Větší kola je nejlépe kombinovat s větší palubou, aby poskytovala co největší pohodlí. Velká kola jsou však těžší na přenášení a bývají těžkopádnější, což může být problém, pokud jezdec používá veřejnou dopravu. Může také vyžadovat větší úsilí při zrychlování nebo zpomalování a jsou méně obratná.

Menší kola – o průměru 100-145 mm – jsou lehká a snadněji se s nimi zrychluje nebo zpomaluje. Díky tomu je koloběžka obratnější a hbitější, což umožní menší poloměr otáčení. Jsou také méně objemné a těžkopádné při používání veřejné dopravy. Menší kolečka na koloběžce pro dospělé však mají kratší dojezdovou vzdálenost při každém zatlačení.

Přenášejí také více vibrací od země, což může být při dlouhých jízdách nepříjemné. Je také větší pravděpodobnost, že se kolečka při jízdě o něco zachytí. Menší kolečka jsou sice dobrá z hlediska pohodlí, jsou přenosnější a obratnější než větší kolečka, avšak jsou pomalejší a méně pohodlná.

Ložiska

Každé kolo koloběžky má dvě ložiska, která jsou umístěna uprostřed každého kola. Při výběru koloběžky pro dospělé platí, že čím vyšší hodnocení ložisek, tím lepší výkon. Při výběru koloběžky nebo kol skutečně není žádná nevýhoda volby vyššího hodnocení ložisek.

Hodnocení ložisek se označuje jako ABEC, tedy Annular Bearing Engineering Committee. Hodnocení je pojmenováno podle orgánu, který normu stanovil. Hodnocení ABEC, od nejnižšího po nejvyšší, jsou 1, 3, 5, 7 a 9. Většina koloběžek pro dospělé je vybavena ložisky od 5 do 7.

Čím vyšší je přesnost, tím nižší je valivý odpor. Nižší odpor znamená delší klouzavou vzdálenost při každém tlačení. Dále platí, že čím kvalitnější ložisko, tím lepší výkon. Kvalitní ložisko ABEC 7 bude fungovat lépe než nekvalitní ložisko ABEC 9.

Velikost palubky

Velikost paluby u koloběžek pro dospělé je obecně úměrná velikosti kola i velikosti jezdce. Čím větší jsou kola, tím větší bude i palubní deska. Na větší palubě se lépe stojí a udržuje rovnováha, zejména na delší vzdálenosti, což je skvělé pro dojíždění do práce a jízdu po ulici.

Jsou také pohodlnější, protože lze lépe přenášet váhu a měnit polohu nohou. Větší paluby koloběžek však bývají těžší a zrychlení nebo zpomalení může vyžadovat větší úsilí. Snadněji se na nich také zrychluje a zpomaluje. Menší paluby jsou také lépe přenosné než větší paluby.

Výška palubky

Výška paluby je v podstatě vzdálenost mezi povrchem paluby a zemí. Je to jedna z největších vlastností ovlivňujících pohodlnou koloběžku pro dospělé, ačkoli to málokdo ví nebo bere v úvahu. Obecně platí, že čím nižší je paluba, tím pohodlněji se koloběžka tlačí.

Nižší paluba znamená, že při tlačení koloběžky nemusí jezdec tolik ohýbat kolena. Zvyšuje také stabilitu, protože má nižší těžiště. U nízké paluby však hrozí riziko, že při střetu s vyvýšeným povrchem, například s rychlostní nerovností, dojde k odření spodní části koloběžky o zem.

Výška řídítek u koloběžky

Výška řídítek u koloběžky je důležitým faktorem při výběru správné koloběžky. Obecně platí, že řídítka koloběžky by měla být ve výšce boků nebo pasu, když jezdec stojí na plošině. Výběr správné výšky řídítek je důležitý pro rovnováhu, výkon a pohodlí.

Pokud jsou řídítka příliš vysoko, může mít jezdec problémy s ovládáním koloběžky. Příliš nízká řídítka způsobují nepohodlnou jízdu. Důležitá je také šířka řídítek. Obecně však platí, že je dobré zvolit řídítka, která jsou stejně široká jako ramena.

V neposlední řadě je u koloběžek pro dospělé důležitým faktorem průměr řídítek. Řídítka se dodávají ve dvou hlavních průměrech, standardním a nadměrném. Standardní řídítka mají obecný vnitřní průměr 28 mm a vnější průměr 32 mm.

Odpružení

Odpružení v podstatě označuje mechanismus tlumení nárazů na koloběžce. U koloběžek pro dospělé jsou obvykle založeny na pružinách. U levnějších koloběžek je obvykle odpružení instalováno pouze v přední části koloběžky, i když některé koloběžky obsahují odpružení jak v zadní, tak v přední části koloběžky.

Pokud jezdec nejezdí ve starých centrech měst nebo na předměstích s nepředvídatelným povrchem – například dlažbou – není důvod vybírat si koloběžku s odpružením. Odpružení slouží k tlumení „mikrošoků“, které vznikají při jízdě po zvláštním, hrbolatém povrchu. Pro dojíždění do práce, jízdu na ulici a v parku to není problém.

Kvalita provedení

Nehledě na ostatní vlastnosti má celková kvalita konstrukce koloběžky velký vliv na výkon a kvalitu jízdy. Levné neznačkové koloběžky z nákupních center a velkých prodejen mají nižší cenu, protože kvalita není prioritou.

Spoléhají na to, že zákazník koloběžku rozbije, aby se vrátil a koupil si další. Kvalitní značky však mají odolné koloběžky a širokou nabídku náhradních dílů, které zajistí, že koloběžka vydrží celý život. Koloběžky nízké kvality mají obvykle řadu problémů, včetně:

 • dílů, které do sebe těsně nezapadají, takže celková konstrukce je velmi chatrná
 • skládacích mechanismů a teleskopických sloupků řízení, které výrazně ovlivňují bezpečnost a stabilitu
 • chrastění a skřípání způsobené uvolněnými nebo špatně padnoucími díly
 • nekvalitních ložisek
 • dílů se šroubovými závity, které je třeba často utahovat a které se rychle odírají
 • oprýskaného, nekvalitního laku a surových kovových dílů, které snadno rezaví a dehtují
 • jsou příliš těžké a těžkopádné při přepravě

Kvalitní koloběžky mohou stát více, ovšem z dlouhodobého hlediska ušetří peníze. Nebude nutné měnit díly tak často jako u nekvalitních koloběžek.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang