Jízda na koloběžce a na kole – spalování kcal, zdravotní benefity

Koloběžka není jen hračka pro děti. Je to dopravní prostředek, sportovní náčiní a také životní styl. Jízda na koloběžce je také zdraví prospěšná, protože bývá zapojena řada svalů na celém těle. Podobné zdravotní benefity nabízí také cyklistika. Kolik kcal spálí jízda na kole? Je zdravější jízda na kole, nebo jízda na koloběžce?

Jízda na koloběžce se v posledních letech vrací do obliby a opět se stává běžnou součástí sportovních aktivit. Většina jezdců si však nedokáže představit, kolik svalů se při běžné jízdě na koloběžce zapojuje. Kolik kalorií jezdec spálí při běžné jízdě do práce, do školy nebo při odpoledním výletu?

10 zdravotních benefitů jízdy na koloběžce

Pomalá jízda na koloběžce spálí více kalorií než svižná jízda na kole. Koloběžka tak není pouze zábavou. Jízdou na ní lze bojovat proti nadváze, každodennímu stresu, lze se prostě hýbat, a to bez ohledu na věkovou kategorii.

 1. Jízda na koloběžce spaluje kalorie

Při jízdě na koloběžce se spálí téměř tolik kalorií jako při chůzi, tj. při rychlosti cca 7 km/h se za 30 minut spotřebuje přibližně 150 kalorií.

 1. Jízda na koloběžce zlepšuje rovnováhu

Svižná jízda na koloběžce se zdá být snadná, avšak tělo cvičí, aby udrželo rovnováhu. Jízda na elektrické koloběžce vyžaduje stabilizaci při zatáčení, zpomalování, zrychlování nebo jízdě z kopce či po hrbolaté silnici. Čím pomaleji člověk jede, tím lepší rovnováhu potřebuje.

 1. Jízda na koloběžce posiluje svaly (core)

Jízdu na koloběžce lze považovat také za lehké cvičení pro svaly jádra těla, paže, ramena a nohy. Zvláště když se člověk potřebuje nejvíce stabilizovat, tehdy se svaly procvičují nejvíce.

 1. Jízda na koloběžce zlepšuje držení těla

Pokud člověk pracuje v kanceláři nebo má tendenci se často hrbit, pak je dobré udělat si jednou za čas krátkou přestávku na koloběžce nebo ještě lépe odjet do práce a vrátit se na koloběžce. Při jízdě na koloběžce jezdec automaticky udržuje rovná záda a možná brzy zaznamená pozitivní efekt, protože se sníží napětí v krku a zádech.

 1. Jízda na koloběžce pomáhá odhánět viry

Pohyb na čerstvém vzduchu je vhodný pro imunitní systém v každém ročním období. Navíc si jezdec může být jist, že se mu viry budou vyhýbat, protože při jízdě na koloběžce nebude v těsném kontaktu s ostatními, na rozdíl od veřejné dopravy.

 1. Jízda na koloběžce zlepšuje koordinaci

Při jízdě na koloběžce se jezdec stane skutečným profesionálem v multitaskingu, protože musí úspěšně ovládat brzdy, udržovat rovnováhu a zároveň rychle reagovat na různé dopravní situace. Rychlejší reakční doba je zaručena, což může být výhodné nejen v dopravních situacích.

 1. Jízda na koloběžce odbourává stres

Již po krátké době jízdy na koloběžce začnou starosti odcházet. Lze také zažít nečekaný příval inspirace a získat nový pohled na věc. Náladu zvedne už to, že není nutné čekat v dopravních zácpách nebo se tlačit mezi lidmi v MHD.

 1. Koloběžky pomáhají lépe spát

Pokud má člověk problémy s usínáním, může před spaním zkusit jízdu na koloběžce. Jízda na koloběžce má uklidňující účinek, který může pomoci snadněji usnout a zlepšit kvalitu spánku.

 1. Jízda na koloběžce zlepšuje zdraví kostí

Jízda na koloběžce může být prospěšná i pro zdraví kostí. Při pravidelné jízdě na koloběžce a dodržování zdravé výživy lze zvýšit hustotu svých kostí. Díky tomu je méně pravděpodobné, že bude jezdec v budoucnu trpět na zlomeny.

 1. Jízda na koloběžce pomáhá udržovat planetu zdravou

Koloběžky i e-koloběžky pomáhají udržovat zdravé plíce planety, protože během jízdy nevypouštějí žádné emise. Zároveň jsou e-koloběžky ve srovnání s automobily působivě energeticky úsporné. Navíc nezpůsobují žádný hluk.

Zdravotní benefity výrazně převyšují rizika, jakými mohou být nehody, pády, odřeniny, pohmožděniny nebo zlomeniny. Proto není třeba váhat nad nákupem vlastní hračky. Jak vybrat koloběžku? Je potřeba se rozhodovat zejména dle účelu, způsobu jízdy a pohodlí.

Vzorec pro výpočet rychlosti se může hodit pro bezpečnou jízdu a zvládání dopravních situací.

Zdravotní benefity, spalování kalorií – jízda na kole

Jízda na kole může ochránit před závažnými onemocněními, jako je mrtvice, infarkt, některé druhy rakoviny, deprese, cukrovka, obezita a artritida. Jízda na kole je zdravá, zábavná a nenáročná forma pohybu pro všechny věkové kategorie. Jízdu na kole lze snadno zařadit do každodenní rutiny a jezdit na kole do obchodů, parku, školy nebo do práce.

Aby byl člověk fit a zdravý, musí být fyzicky aktivní. Pravidelná fyzická aktivita může ochránit před závažnými onemocněními, jako jsou obezita, srdeční choroby, rakovina, duševní choroby, cukrovka a artritida. Pravidelná jízda na kole je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit riziko zdravotních problémů spojených se sedavým způsobem života.

Jízda na kole je zdravá, nenáročná pohybová aktivita, které se mohou věnovat lidé všech věkových kategorií, od malých dětí až po starší dospělé. Je také zábavná, levná a šetrná k životnímu prostředí.

Jízda na kole do práce nebo na nákup je jedním z časově nejefektivnějších způsobů, jak spojit pravidelný pohyb s každodenní rutinou. Odhaduje se, že na kole jezdí denně miliarda lidí – za účelem dopravy, rekreace i sportu. Stačí dvě až čtyři hodiny týdně, aby člověk dosáhl celkového zlepšení svého zdraví.

Jízda na kole je:

 • nenáročná – způsobuje méně námahy a zranění než většina ostatních forem cvičení
 • dobrý svalový trénink – při jízdě na kole se při šlapání zapojují všechny hlavní svalové skupiny
 • snadná – na rozdíl od některých jiných sportů nevyžaduje jízda na kole vysokou úroveň fyzických dovedností. Většina lidí umí jezdit na kole a jízda se nezapomíná
 • dobrá pro sílu a vytrvalost – jízda na kole zvyšuje vytrvalost, sílu a aerobní kondici
 • zábavný způsob, jak se dostat do kondice – dobrodružství a vzrušení, které přináší sjíždění kopců a pobyt na čerstvém vzduchu, znamená, že je pravděpodobnější, že bude v jízdě na kole člověk pokračovat pravidelně
 • časově úsporná – jízda na kole jako způsob dopravy kompenzuje sedavé zaměstnání zdravým pohybem

Výše zmíněné zdravotní benefity jsou tedy dobrým důvodem, proč jízdu na kole zařadit do běžného života.

Zdravotní přínosy pravidelné jízdy na kole

Jízda na kole je především aerobní aktivita, což znamená, že srdce, cévy a plíce dostávají zabrat. Člověk bude hlouběji dýchat, potit se a dojde ke zvýšení tělesné teploty, což zlepší celkovou úroveň kondice.

Mezi zdravotní výhody pravidelné jízdy na kole patří:

 • zvýšení kardiovaskulární kondice
 • zvýšení svalové síly a pružnosti
 • lepší pohyblivost kloubů
 • snížení hladiny stresu
 • zlepšení držení těla a koordinace
 • posílení kostí
 • snížení hladiny tělesného tuku
 • prevence nebo léčba nemocí
 • snížení úzkosti a deprese

Jízda na kole může zlepšit fyzické i duševní zdraví a snížit pravděpodobnost výskytu mnoha zdravotních problémů.

Obezita a kontrola hmotnosti

Jízda na kole je dobrým způsobem kontroly nebo snižování hmotnosti, protože zvyšuje rychlost metabolismu, buduje svaly a spaluje tělesný tuk. Pokud se člověk snaží zhubnout, je třeba jízdu na kole kombinovat se zdravým stravovacím plánem. Jízda na kole je pohodlná forma cvičení a lze měnit čas a intenzitu.

Jízda na kole a kcal – kolik kalorií jízda na kole spálí?

Odborníci doporučují cvičením spálit alespoň 8 400 kilojoulů (asi 2 000 kalorií) týdně. Při soustavné jízdě na kole člověk spálí přibližně 1 200 kilojoulů (asi 300 kalorií) za hodinu. Jízda na kole kalorie ubírá velmi rychle.

Pokud člověk jezdí na kole dvakrát denně, spálené kilojouly se brzy sečtou. Každodenní půlhodinová jízda na kole spálí za rok téměř pět kilogramů tuku.

Kardiovaskulární onemocnění a jízda na kole

Mezi kardiovaskulární onemocnění patří mrtvice, vysoký krevní tlak a infarkt. Pravidelná jízda na kole stimuluje a zlepšuje činnost srdce, plic a krevního oběhu, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Jízda na kole posiluje srdeční svaly, snižuje klidový puls a snižuje hladinu krevního tuku. Lidé, kteří jezdí do práce na kole, jsou dvakrát až třikrát méně vystaveni znečištění než lidé dojíždějící do práce autem, takže se zlepšuje funkce jejich plic.

Rakovina a jízda na kole

Mnoho vědců zkoumalo vztah mezi pohybem a rakovinou, zejména rakovinou tlustého střeva a prsu. Pokud člověk jezdí na kole, snižuje se pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva. Pravidelná jízda na kole snižuje riziko rakoviny prsu.

Cukrovka a jízda na kole

Míra výskytu cukrovky 2. typu se zvyšuje a představuje vážný problém pro veřejné zdraví. Nedostatek fyzické aktivity je považován za hlavní příčinu vzniku tohoto onemocnění. Lidé, kteří jezdí na kole více než 30 minut denně, mají o 40 % nižší riziko vzniku cukrovky.

Poranění kostí, artritida a cyklistika

Jízda na kole zlepšuje sílu, rovnováhu a koordinaci. Může také pomoci předcházet pádům a zlomeninám. Jízda na kole je ideální formou cvičení, pokud člověk trpí osteoartrózou, protože se jedná o cvičení s malým dopadem na klouby.

Jízda na kole nepomáhá specificky při osteoporóze (onemocnění způsobující řídnutí kostí), protože se nejedná o cvičení se zátěží.

Duševní onemocnění a jízda na kole

Pravidelná jízda na kole může zmírnit duševní potíže, jako jsou deprese, stres a úzkost. Důvodem jsou účinky samotného cvičení a potěšení, které může jízda na kole přinášet.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang