Plán úklidu domácnosti a domu a jak vše zorganizovat

plan-uklidu-domacnosti

Hloubkový úklid domu nemusí být zdrcující a nesplnitelný úkol. Pomocí těchto tipů se rychle a efektivně člověk vypořádá s každou místností. Je jedno, zda se jedná o úklid před očekávanou návštěvou nebo pravidelný úklid domácnosti, nebo třeba jen studentského pokoje. Jak vypadá plán úklidu domácnosti a jak vše zorganizovat? 

I ty nejspořádanější domácnosti mohou čas od času potřebovat pořádný hloubkový úklid. Aby nedošlo při hloubkovém úklidu k zahlcení, je užitečné rozdělit si celý proces na menší, lépe zvládnutelné úkoly.

S naším průvodcem hloubkovým úklidem domu se začíná šesti základními úkoly. Jakmile jsou splněné, může se přejít k řešení dalším dílčích úkolů v jednotlivých místnostech. 

Tyto kroky lze dodržovat také v rámci každoročního úklidu na jaře nebo na podzim. Brzy bude domov čistý a uklizený a snadno projde i kontrolou v bílých rukavičkách.

Jak hloubkově vyčistit dům – úklid domu

Jakmile se člověk odhodlá k hloubkovému vyčištění celého domu nebo bytu, měl by procházet postupně jednotlivými místnostmi v domácnosti, aby poté nebyl překvapen např. plošticemi, které se dostaly do bytu. Další článek se zabývá tím, jaké existují u ploštic druhy, a uvádí tipy, jak se zbavit ploštic v domě.

Kromě interiéru nezapomeňte ani na úklid zahrady, včetně opravy plotu nebo výměny schránky na dopisy. Díky těmto tipům se celý proces čištění zefektivní a také urychlí, což ocení většina. Poté zbude více času na přípravu výborné zeleninové polévky.

1. Před hloubkovým úklidem uklidit

Jak si zorganizovat úklid? Nejprve najděte nové místo (nebo ještě lépe, zbavte se) jakéhokoli viditelného nepořádku, který do místnosti nepatří. Věci za zavřenými dveřmi si nechte na jiný den, abyste si zjednodušili kontrolní seznam pro hloubkový úklid. Vyčištění nepořádku usnadní hloubkový úklid a pohled na uklizené povrchy pomůže zvýšit motivaci pokračovat.

2. Začněte vysoko, pokračujte nízko

Na velké, těžko přístupné plochy se vrhněte v tomto pořadí: strop, stropní lišty, stropní svítidla (včetně žárovek), stěny, zbytek lišt a podlahové lišty.

Nejlepším nástrojem pro tyto povrchy je čistý mop z mikrovlákna nebo prachovka s teleskopickou rukojetí. Tyto nástroje jsou obvykle dostatečně tenké, aby se dostaly za pohovku, aniž by s ní bylo potřeba pohnout.

Nad úrovní očí stačí na mop stříknout vodu. Povrchy blíže k podlaze mají tendenci hromadit nečistoty a prach, takže použijte teplou vodu smíchanou s kapkou mýdla na nádobí. V koupelnách přidejte do směsi šplouchnutí bílého octa, abyste zastavili tvorbu plísní. Na místa, kde je použití mopu nepohodlné nebo nevhodné, použijte utěrku z mikrovlákna. Často ji oplachujte a důkladně vyždímejte.

3. Hloubkové čištění oken

Čištění oken je poměrně jednoduché, a přitom se vyplatí. Nejprve vysajte parapety a kolejnice. Poté okna shora dolů postříkejte čističem skla. Nechte čisticí prostředek minutu působit a pak ho stěrkou setřete. Pokud budete na vnitřních oknech stírat jedním směrem a na vnějších oknech druhým, bude snazší vidět a opravit šmouhy.

4. Vylepšení okenních závěsů

Ušetřete si práci se sundáváním žaluzií nebo rolet. Stačí je opravdu jen vysát pomocí kartáčového nástavce. A místo praní a žehlení záclon je stačí na pár minut načechrat v sušičce, zatímco otřete tyč a kroužky. Poté je opět pověste.

5. Odstraňte prach z povrchů

Otřete všechny zbývající tvrdé povrchy (dřevěný nábytek, police, regály na hračky, kovové regály, vestavěné skříně atd.) pomocí čističe a leštidla na nábytek a měkkého hadříku. Pro mimořádně rychlé čištění si na ruku nasaďte čistou bavlněnou ponožku s trubičkou, abyste mohli povrchy oprášit, a druhou rukou dávejte předměty z cesty.

Nakonec si na stínidla vezměte váleček na žmolky.

6. Hloubkové čištění podlah

Abyste to udělali správně, budete muset přemístit nábytek, dokonce i větší kusy, jako jsou postele a pohovky. Abyste si stěhování těžkých kusů usnadnili, umístěte pod nohy velkých kusů takzvané nábytkové skluzavky. Pak vylomte štěrbinový nástroj vysavače, abyste se dostali ke špíně v rozích a podél podlahových lišt. 

Pokud máte tvrdou podlahu, vyčistěte ji mopem z mikrovlákna a vhodným čisticím prostředkem pro daný povrch. Pokud máte koberec (hranatý či kulatý koberec), je nyní vhodná doba na zapůjčení profesionálního čisticího prostředku. A pokud máte domácí zvířata a/nebo děti, přemýšlejte o investici do vlastního.

Jak hloubkově vyčistit ložnici – úklid bytu

Vyperte ložní prádlo postele, povlak na peřinu, záclony, přehozy a polštáře, a to i ty s péřovou výplní. Dejte jim extra cyklus odstřeďování, abyste urychlili sušení, a péřové polštáře sušte na nízkém stupni s čistými tenisovými míčky, abyste zabránili jejich shlukování. Důkladnější a častější praní je nutné pro povlečení do dětské postýlky.

Syntetické polštáře nejlépe usušíte sušením na vzduchu venku. V případě objemných přikrývek zajděte do prádelny a použijte některou z extra velkých praček s předním plněním.

Existuje celá řada čistících produktů, které jsou na přírodní bázi. To je velké plus pro přírodu.

Zatímco je postel rozložená, vyčistěte matraci. Posypte matraci jedlou sodou, nechte ji hodinu působit a poté ji vysajte pomocí nástavce na hadici. Matraci převraťte nebo otočte podle rady výrobce a proces opakujte.

Následně se vrhněte na šatní skříň. Vytáhněte oblečení, které jste v uplynulé sezóně nenosili, a zabalte je k odeslání nebo darování. Poté dopřejte svému šatníku odpovídající ramínka. Pokud bude váš šatník vypadat hezky, budete se více snažit mít ho pod kontrolou.

Sezónní oblečení, které si člověk plánuje obléknout i další rok, lze v rámci lepšího pořádku i úspory místa uložit do vakuových pytlů na oblečení.

Jak hloubkově vyčistit kuchyň – plán úklidu domácnosti

Nejprve vyndejte poličky ze skříněk, které důkladně umyjte. Poté otřete dveře skříněk zepředu i zezadu čisticím prostředkem na dřevo (u lakovaných nebo laminátových povrchů použijte teplou vodu s trochou mýdla na nádobí).

Můžete také vyzkoušet trik s ponožkou z tuby zde: Na každou ruku si dejte jednu, postříkejte ji čisticím prostředkem a krouživými pohyby otřete.

Důležité je také hloubkové čištění uvnitř a v okolí spotřebičů. Počkejte, až bude lednice téměř prázdná, a pak ji otřete zevnitř i zvenku. Stejnou péči si zaslouží sporák a myčka nádobí. Pokud je to možné, vytáhněte spotřebiče ze zdi, abyste se dostali k okolním stěnám a podlaze. Spotřeba myčky je výhodná pro šetření domácího rozpočtu, je ale třeba se o ni starat, aby nevyžadovala zbytečně nákladné opravy.

Následně ukliďte pracovní desky v kuchyni tak, že odstraníte vše z kuchyňských linek a poté je důkladně vyčistěte a osušte, stejně jako zadní stěnu. Jakmile jsou povrchy suché, vraťte na ně pouze to, co denně používáte. Pro vše ostatní najděte skrytá místa.

Hloubkový úklid by se měl týkat i spíže. Vezměte vše z polic ve spíži a otřete je. Zvažte použití velkého pekáče jako lapače drobků během úklidu. Můžete si také pronajmout vzduchový kompresor a vyfoukat prach z cívek chladničky, abyste zvýšili její účinnost.

Jak hloubkově vyčistit koupelnu – jak uklidit byt

První věc, do které by se člověk měl pustit, je sprchový závěs. Většinu sprchových závěsů lze prát v šetrném cyklu na studeno. Nastavte sušičku na nízký výkon a závěs sundejte a znovu zavěste, než bude zcela suchý. Plastovou sprchovou rohožku buď vyperte na studeno a pověste ji, aby uschla, nebo si kupte novou.

Abyste se zbavili skvrn od vody a mýdlových usazenin na dveřích sprchového koutu, zahřejte destilovaný bílý ocet a otřete jím dveře, přičemž je opakovaně nanášejte, aby zůstaly 30 minut vlhké. Poté je vydrhněte jedlou sodou nasypanou na neškrábavou podložku.

Chcete-li udržet sprchu déle čistou, přidejte stěrku a přejděte na glycerinové mýdlo. Živočišné tuky a mastek v běžném mýdle zanechávají nepříjemné zbytky.

Další krok směřuje k vyčištění skříněk a případně niky v koupelně. Vneste pořádek do chaosu pod umyvadlem. Všechno vytáhněte, vyhoďte, co tam nepatří, otřete, co tam patří, a znovu to vložte zpět podle kategorií. Zopakujte to i u skříňky s léky nebo u dalších skříněk.

V případě toalety je možné mít samočistící záchodové prkénko, které se udržuje v čistotě. Stejně tak je nutné umýt samotné umyvadlo, včetně doplňků, jako je např. dávkovač mýdla.

Pravidelný úklid by měl zahrnovat také vymytí prádelního koše a údržbu spotřebičů, jako je čištění pračky, nebo odpadu.

Jak hloubkově vyčistit obývací pokoj a rodinný pokoj – jak uklidit pokoj

Chtěným cílem je osvěžit povrch nábytku. Nejprve odstraňte polštáře a vysajte všechny čalouněné povrchy včetně opěradel pomocí kartáčového nástavce.

Následně sundejte všechna zarámovaná umělecká díla a fotografie a oprašte je zepředu i zezadu pomocí vlhké utěrky z mikrovlákna. Dávejte pozor, abyste nic nenastříkali přímo na sklo. Mohlo by to proniknout do rohů rámu a potenciálně zničit obraz a podložku.

Hloubkové čištění domácnosti nebývá zábavnou činností pro mnoho lidí. Výsledek ale stojí za to. Vše se leskne a hezky voní.

Značná pozornost by se měla věnovat i prachu, který se tvoří pod elektronikou. Nemusíte vše odpojovat a přemisťovat, abyste vyčistili okolí elektroniky. Stačí použít ultratenkou prachovku a projet s ní pod součástkami.

Vyperte všechny povlaky na polštáře. Také se dobře podívejte na DVD, CD, videohry a další média schovaná za zavřenými dveřmi skříněk. Je tam něco, čeho se můžete zbavit, možná dokonce prodat za trochu peněz?

Produkty potřebné k hloubkovému úklidu domácnosti – jak snadno a rychle uklidit

Hloubkový úklid domácnosti vyžaduje širokou škálu nástrojů a čisticích prostředků. Jejich složení pomáhá ke snadnějšímu zvládnutí bezchybného úklidu. Vyrábí se i řada speciálních přístrojů, které veškerou práci udělají za člověka. Některé z produktů jsou přírodní, a tak nezatěžují přírodu tolik jako ty chemické. Mezi produkty, které doporučujeme zakomponovat do hloubkového čištění, patří:

  • jedlá soda
  • čisté štětce (na utírání prachu z předmětů)
  • mýdlo na nádobí (tekuté nebo práškové)
  • destilovaný bílý ocet
  • rukavice
  • váleček na žmolky (na stínidla a čalounění)
  • utěrky z mikrovlákna (víceúčelové i na sklo)
  • mop z mikrovlákna s návleky na různé typy podlah
  • houbičky Mr. Clean Magic Eraser
  • víceúčelový čisticí prostředek
  • nylonová podložka na drhnutí, která neškrábe 
  • alkohol na tření
  • kartáček s tuhými štětinami o velikosti zubního kartáčku (na sprchové dveře, odtoky atd.)
  • čistič oken a skla beze šmouh
  • teleskopická prachovka s nástavci na pavučiny, stropní ventilátor, mikrovlákno a stěrku
  • čistič/kondicionér na dřevo

Není nutné se držet výše uvedeného seznamu. Řada hospodyněk používá zaručené babské rady, jak se špínou v domácnosti zatočit raz dva, a to zejména použitím přírodních látek jako je například ocet.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang