Jak vyčistit pračku

jak-vycistit-pracku

Nečistoty, které zmizí z oblečení, ručníků a povlečení, se musí někam dostat, což znamená, že se v pračce může časem nahromadit špína. Bez pravidelného čištění se v pračce mohou nacházet také zbytky pracího prostředku, usazeniny z tvrdé vody a plísně. Jak vyčistit pračku? Jak vyčistit pračku octem? Jak vyčistit pračku od zápachu? Čím vyčistit pračku?

Bez pravidelného čištění pračky se mohou objevit skvrny na prádle nebo nepříjemný zápach. Aby bylo čerstvě vyprané oblečení a prádlo co nejčistší, je dobré postupovat podle následujících kroků, jak jednou měsíčně vyčistit pračku.

Úklid a údržba domácnosti by měla být pokud možno pravidelná. Stejně jako úklid bytu nebo pokoje. Hodit se může i návod, jak vyčistit odpad.

Jak vyčistit pračku octem

Pokud je pračka vybavena funkcí samočištění, je možné zvolit tento program a postupovat podle pokynů výrobce, aby se vyčistil vnitřek pračky. V opačném případě lze pomocí tohoto jednoduchého postupu ve třech krocích odstranit usazeniny v hadicích a trubkách pračky a zajistit, aby oblečení a prádlo zůstalo svěží a čisté.

Za použití dostatku octa se dá vyčistit dokonce i koberec. Na odstranění některých nečistot není třeba zaplatit velký obnos peněz profesionálům. Jak a čím vyčistit koberec?

Krok 1: Čištění pračky octem

Spusťte prázdný, běžný prací program na horké prádlo a místo pracího prostředku použijte dva šálky bílého octa. Dejte ocet do pračky – nejlepší je nalít ho do dávkovače. (Nebojte se, že byste pračku poškodili, protože bílý ocet oblečení nepoškodí.)

Kombinace horké vody a octa odstraňuje bakterie a zabraňuje jejich růstu. Ocet může také působit jako deodorant a potlačit zápach plísně.

Krok 2: Vydrhněte vnitřní a vnější část pračky

V kbelíku nebo umyvadle smíchejte asi 1/4 šálku octa se čtvrt litrem teplé vody. Touto směsí a houbou a speciálním zubním kartáčkem vyčistěte vnitřek pračky. Zvláštní pozornost věnujte dávkovačům na změkčovač tkanin nebo mýdlo, vnitřní straně dvířek a okolí jejich otvoru.

Pokud je dávkovač mýdla odnímatelný, namočte jej před drhnutím do octové vody. Otřete také vnější část pračky.

Krok 3: Spusťte druhý horký program

Spusťte ještě jeden prázdný, běžný prací program na horké prádlo, bez pracího prostředku nebo octa. V případě potřeby přidejte do bubnu 1/2 šálku jedlé sody, abyste odstranili usazeniny uvolněné při prvním cyklu. Po skončení programu otřete vnitřek bubnu utěrkou z mikrovlákna, abyste odstranili veškeré zbytky.

Při čištění pračku je dobré používat co nejteplejší program.

Jak vyčistit pračku s horním plněním

Toto jsou tipy pro čištění pračky s horním plněním a těžko přístupnými místy.

Krok 1: Pauza a namáčení

Chcete-li vyčistit pračku s horním plněním, zvažte pozastavení pračky během prvního výše uvedeného cyklu horké vody. Nechte buben naplnit a míchat asi jednu minutu, poté cyklus na hodinu pozastavte, aby se ocet mohl vsáknout.

Krok 2: Vyčistěte těžko dostupná místa

Pomocí zubního kartáčku vydrhněte těžko přístupná místa kolem víka a pod okrajem bubnu.

Krok 3: Vyčistěte prach a vnější část vany

Pračky s horním plněním mají také tendenci shromažďovat více prachu než pračky s předním plněním. Chcete-li odstranit prach nebo stříkance pracího prostředku, otřete horní část pračky hadříkem z mikrovlákna namočeným v bílém octu.

Jak vyčistit pračku s předním plněním

Při čištění praček s předním plněním je obvykle viníkem zatuchle páchnoucího prádla gumové těsnění kolem dvířek. Vlhkost a zbytky pracího prostředku mohou vytvářet živnou půdu pro vznik plísní, proto je důležité tuto oblast pravidelně čistit.

Krok 1: Vyčistěte těsnění

Chcete-li odstranit nečistoty, postříkejte oblast kolem dvířek destilovaným bílým octem a nechte jej působit při otevřených dvířkách alespoň jednu minutu, poté jej otřete hadříkem z mikrovlákna.

Krok 2: Zabraňte vzniku plísní a hniloby

Pro důkladnější vyčištění můžete oblast otřít také zředěným roztokem bělidla. Abyste zabránili vzniku plísní nebo hniloby, nechte po každém mytí dvířka několik hodin otevřená, aby vlhkost vyschla.

Jak vyčistit pračku od zápachu

Nikdo nemá rád zapáchající pračku. Zde je několik tipů, jak udržet pračku svěží, a konkrétní návod, jak odstranit zápach z pračky.

Nejdůležitějším faktorem při čištění pračky je odstranění plísní. Bělidlo je neuvěřitelně účinné při ničení plísní a hniloby. Při používání tohoto přípravku je nutné dodržovat bezpečnostní opatření, jako jsou gumové rukavice a větrání místnosti, a NIKDY nemíchat bělidlo s jinými čisticími prostředky.

Krok 1: Přidejte bělidlo

Přidejte čtyři šálky bělidla do pračky s horním plněním nebo dva šálky do pračky s předním plněním.

Krok 2: Program na vysokou teplotu

Spusťte prací program na nejvyšší teplotu a nechte vanu naplnit. Jakmile se bělidlo smísí s vodou, prací cyklus přerušte. Před dokončením cyklu nechte bělidlo 30 minut odstát. Nakonec spusťte cyklus máchání, abyste odstranili všechny stopy bělidla.

Zanedbané čištění pračky může na oblečení zanechat nepříjemný zápach.

Čištění pračky sodou a octem

Další možností je jedlá soda do pračky v kombinaci s bílým octem. Po dezinfekci bubnu bělidlem funguje tato kombinace jako sekundární čistič a deodorant pračky. Měla by odstranit všechny přetrvávající nečistoty a špínu a zanechat pračku bez zápachu a opět v provozuschopném stavu.

Krok 1: Jedlá soda do pračky spolu s octem

Smíchejte ¼ šálku jedlé sody s ¼ šálku vody a přidejte ji do zásobníku pracího prostředku vaší pračky.
Použijte čtyři šálky obyčejného bílého (nikoli jablečného) octa do pračky s horním plněním nebo dva šálky do modelu s předním plněním.

Krok 2: Spusťte program na vysokou teplotu

Spusťte cyklus s vysokou teplotou. (Pro hlubší vyčištění můžete praní přerušit a nechat směs 30 minut nasáknout.)

Krok 3: Dokončení

Pokud zůstávají odolné skvrny, otřete vnitřek bubnu žínkou nebo houbou a nezapomeňte zkontrolovat všechna zákoutí a těsnění. Otření bubnu také pomůže odstranit případný zbytkový zápach po octu. Pokud chcete vše vyprat, spusťte cyklus máchání.

Nakonec můžete na těsnění použít esenciální olej jako odstraňovač zápachu a mírný dezinfekční prostředek.

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

V pračkách se mohou časem tvořit usazeniny z minerálů a zbytků mýdla. Tento nános může způsobit, že pračka bude méně energeticky účinná, a může dokonce vést k jejímu poškození. Skvělý způsob, jak pračku od těchto zbytků vyčistit, je do prázdného pracího cyklu přidat kyselinu citronovou. Kyselina citronová rozpustí přilepené minerální usazeniny, špínu a mýdlové usazeniny. Níže je návod, jak vyčistit pračku kyselinou citronovou.

Krok 1: Vyjměte z pračky všechno oblečení

Při čištění pračky by nemělo v bubnu pračky zůstat žádné oblečení. Mohlo by se totiž poškodit.

Krok 2: Přidejte kyselinu citronovou

Do bubnu pračky nasypte 1 šálek krystalů kyseliny citronové.

Krok 3: Horký program

Spusťte celý prací cyklus na nejteplejší nastavení, které je na vašem přístroji k dispozici. Míchací část cyklu rozprostře kyselinu po celém bubnu a cyklus máchání odstraní mýdlové usazeniny a další nečistoty.

Krok 4: Odstraňte zbytky kyseliny

Před praním prádla spusťte poslední cyklus máchání, abyste odstranili veškeré zbytky kyseliny citronové.

Prevence zápachu

Naučit se, jak vyčistit zapáchající pračku, pomůže vypořádat se se současným zápachem, avšak tyto tipy pomohou zabránit tomu, aby se zápach opakoval.

  • Mezi jednotlivými praními nechte dvířka pračky vždy otevřená, aby se odpařila přebytečná vlhkost a zabránilo se vzniku plísní. (To platí i pro sušičku.)
  • Používejte prací prostředky s vysokou účinností. Pokud je vaše pračka vysoce účinným spotřebičem, zejména pračky s předním plněním, prací prostředky s vysokou účinností pomáhají minimalizovat tvorbu mýdlových usazenin.
  • Příležitostně vyčistěte těsnění. Těsnění je nejpravděpodobnějším podezřelým ze zápachu z pračky. Jeho čištění a dezinfekce jsou zásadní pro zachování svěžesti vašeho oblečení a prádla.
  • Používejte funkci automatického čištění. Pračky nabízejí funkci automatického čištění, která pomáhá předcházet právě těmto situacím. Spouštějte tuto funkci každých několik měsíců, abyste ji udrželi v optimálním provozu.

Jak často pračku čistit

Doporučuje se, aby pračka procházela čisticím cyklem jednou týdně nebo dvakrát týdně, v závislosti na tom, jak často pračku používáte. Pokud ji nepoužíváte tak často, doporučuje se nechat ji vyprat (uvnitř i zvenku) jednou za měsíc.

Nejen pračka by měla být pravidelně čištěna a udržována, aby fungovala pokud možno nejlépe. Stejná pozornost by měla být věnována také čištění kávovaru, mikrovlnné trouby, nebo dřezů a odpadů. To všechno má vliv na vůni domova a dobrý pocit, který by měl doma každý cítit.

Pokud člověka čeká větší úklid domácnosti, měl by si úklid řádně naplánovat. Jak vše zorganizovat?

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang