Jak a čím vyčistit koberec

jak-vycistit-koberec

Čištění koberce nepatří mezi velmi oblíbenou a zábavnou činnost. Když se však dostane jakékoliv jídlo nebo pití do kontaktu s kobercem, způsobí to doslova spoušť. Aby nebylo jedinou variantou vyhození koberce do popelnice, měl by člověk zajisté zkusit tyto osvědčené rady, jak a čím vyčistit spolehlivě koberec. Jaký je nejlepší prostředek na čištění koberců?

Koberce (hranaté nebo kulaté koberce) zateplují domov tím, že mu dodávají barvu, vzor a texturu. Udržování svěžího vzhledu koberců však vyžaduje jiný způsob čištění než například podlah z tvrdého dřeva. Časté vysávání představuje první obrannou linii proti nečistotám a kamínkům, které poškozují vlákna koberců. Přesto je třeba koberce pravidelně čistit, aby vypadaly co nejlépe. 

Ideální čištění všech koberců v domácnosti je každých 12 až 18 měsíců (nebo častěji tam, kde se často používá). Koberce neboli rohožky v koupelně by se však měly prát a čistit častěji. To samé platí i v případě, že v domácnosti jsou domácí chlupatí mazlíčky nebo malé děti, které za sebou nechávají nepořádek. 

Před čištěním vlněného koberce by se měl člověk seznámit s pokyny výrobce koberce. Poté použít pokyny níže, kde jsou ty nejlepší triky na čištění koberců. Návod obsahuje rady, jak správně prát (čistit) koberce pomocí vodní extrakce, suché extrakce, půjčovny čističů koberců a další.

Před čištěním koberce 

Než začnete s čištěním koberců, je prvním krokem otestování stálobarevnosti. Barevně stálý koberec nebude při čištění nebo odstraňování skvrn takzvaně krvácet, blednout ani se měnit. Barevná stálost pomůže vybrat nejlepší metodu čištění koberců, výrobky nebo stroje. Podle následujících kroků předběžně zjistíte, zda je koberec stálobarevný.

 1. Vyhledejte útržek koberce nebo nenápadné místo na podlaze, například koberec pod skříní. Vysajte koberec.
 2. Navlhčete hadřík čisticím prostředkem na koberce nebo odstraňovačem skvrn na kobercích, který chcete použít.
 3. Položte hadřík na koberec na hodinu a poté vlhké místo otřete suchým bílým hadříkem.
 4. Pokud je hadřík potřísněn barvivy na koberce, vyzkoušejte další čisticí prostředky na koberce, dokud nenajdete takový, po kterém vzorek koberce nebude ztrácet barvu.

Jak vyčistit koberec

Při čištění koberců je nezbytné chránit nábytek, polstrování koberce a podklad. Vezměte si pomocníka, který pomůže odstranit nábytek z místnosti, kde se koberec čistí. Pokud se člověk pustí do hloubkového čištění koberce, měl by ho vyčistit zkrátka celý, a nejen tam, kde není položený nábytek. Co je potřeba k vyčištění koberce?

 • vysavač
 • čistý hadr
 • odstraňovač skvrn na kobercích (volitelně)

Krok 1: Vysávání koberce

Koberec funguje jako vzduchový filtr, který zachycuje nečistoty a prach z domova. Tyto zbytky se chovají jako jemný smirkový papír a časem opotřebovávají vlákna koberce. Odborníci na koberce navrhují vynechat týdenní vysávání celé domácnosti. Místo toho by se měla vysávat místa s vysokým provozem jednou týdně nebo častěji.

Při vysávání nespěchejte a používejte překrývající se tahy. Ideálně by měl každý při vysávání počítat do 3, aby měl vysavač šanci zachytit všechny nečistoty z koberce. Dobré vysátí zachytí prach, špínu a částečky, aby se napařovač koberců mohl snadněji dostat k hluboko uloženým nečistotám.

Krok 2: Ošetření skvrn na koberci

Pokud je to možné, postarejte se o skvrny hned, jakmile se objeví. Většina dnešních koberců je vyrobena tak, aby po určitou dobu odolávala pronikání tekutin, takže pokud je ihned jednoduše vysušíte (netřete!) čistým hadrem, skvrna nemusí mít šanci se usadit.

Usazené skvrny nebo silně znečištěná místa ošetřete vhodnou technikou pro odstranění skvrn na koberci. Mnoho prostředků na odstraňování skvrn z koberců a ošetření najdete v kuchyni nebo v jiných věcech, které již máte po ruce.

Jak vyčistit koberec metodou extrakce vodou

Většina domácích systémů na čištění koberců jsou jednotky pro extrakci vody, známé také jako parní čističe. Fungují při praní koberců tak, že vstřikují roztok do vlasu koberce a poté špinavý roztok vtáhnou zpět do stroje.

Chcete-li se vyhnout tahání hadice po domě, vyberte si model, který nevyžaduje připojení k přívodu čisté vody. Vyberte si také nejvýkonnější stroj na čištění koberců, který si můžete dovolit, abyste si ulehčili práci s odsáváním vody.

Žije-li s člověkem ve společné domácnosti chlupaté zvířátko, koberce by se měly čistit častěji.

Čím vyčistit koberec

 • vysavač
 • stroj na čištění koberců
 • roztok jako cistic na koberce
 • ocet (volitelně)
 • voda
 • ventilátory (volitelně)

Krok 1: Vysavač na praní koberců

Vysajte koberec podle výše uvedených doporučení.

Krok 2: Vyčistěte koberec čisticím strojem

Smíchejte přípravek na čištění koberců podle doporučení. Začněte naproti dveřím, abyste nemuseli chodit přes čerstvě vyčištěný koberec. Dbejte na to, abyste koberec příliš nenamočili, a odsajte co nejvíce vody. To může chvíli trvat, proto pracujte trpělivě a důkladně.

Po čištění můžete také použít ocet, který pomůže odstranit zbytky, které po čištění zůstaly. Koberec opláchněte 1/2 šálku octa na 4 litry vody, postupujte pomalu a věnujte čas důkladnému odsátí veškeré vlhkosti.

Krok 3: Vysušení koberce

Pro vysušení koberce prostor vyvětrejte nebo použijte ventilátory, abyste urychlili dobu schnutí. Při použití parního čističe koberce příliš nenamáčejte. Nadměrné namočení může poškodit podklad a podložku koberce a způsobit jeho smrštění, změnu barvy a zápach.

Jak čistit koberce metodou suché extrakce

Jiné systémy domácího čištění koberců používají k praní koberců metodu suché extrakce. Jak vyčistit koberec na sucho? Tento postup spočívá v rozetření suché absorpční směsi po koberci a následném vysátí koberce strojem na čištění koberců.

Přestože obvykle fungují lépe než parní čističe, jsou suché stroje a chemikálie dražší než parní stroje a řešení pro mokrou extrakci.

Jak vybrat vysavač na koberce

Jak vybrat vysavač na koberce, aby se hodil perfektně do domácnosti, může být pro mnoha zákazníků španělská vesnice. Nejdůležitější by při výběru neměla hrát roli cena a design, byť každý chce mít hezky ladící spotřebič. Zaměřit by se každý měl zejména na výkon a specializaci vysavače

Ti, kdo mají doma chlupaté mazlíčky, by měli sáhnout po vysavači s hadicí a několika odlišnými nástavci. Jsou-li v domácnosti schody, pak je ideální lehký vysavač, který má odnímatelný nástavec na čištění schodů. Dají se sehnat i levnější přístroje, které splňují veškeré podmínky. 

Na životnost vysavače má velký vliv péče o něj. Jestliže se ve vysavači pravidelně vyměňuje sáček, vyprazdňuje nádoba a kontroluje se průchodnost hadic, mění se filtr, pak není třeba se bát, že se rozbije do pár let. Slušný vysavač by měl vydržet nejméně 5 až 10 let, pokud se řádně čistí. 

Najímání profesionálů na čištění koberců

Zůstali jste na vrcholu vysávání a nevíte, jak odstranit vosk z koberce, pak nastal čas to zintenzivnit a najít nejlepšího čističe koberců se strojovým čištěním koberců, abyste znovu získali vzhled jako nový. Jedním z nejlepších řešení je nechat koberec jednou až dvakrát ročně profesionálně vyčistit.

Na tuto časově náročnou a zdlouhavou práci si najměte renomovanou profesionální čistírnu koberců. Nezapomeňte také, že zanedbávání pravidelného čištění koberců certifikovaným profesionálem může vést ke ztrátě záruky.

Pokud si najmete profesionály, máte na výběr parní čištění koberců a čištění koberců suchou extrakcí. Obě metody (pokud je provádí kvalifikovaný odborník na čištění koberců) udělají se špinavými koberci zázraky.

Profesionálové mají výkonnější vybavení na čištění koberců, než jaké si pravděpodobně koupíte nebo pronajmete, a obvykle mají také mnohem více zkušeností s odstraňováním skvrn na kobercích. Ceny za v podstatě stejnou službu se mohou značně lišit, proto pečlivě vybírejte.

Stroje na čištění koberců – vlastní a pronajaté

Zatímco jednou nebo dvakrát ročně se doporučuje profesionální čištění, občas se může stát, že bude potřeba udělat domácí čištění koberců. Pronajaté stroje jsou k dispozici u velkých prodejců a v obchodech pro domácnost. Kromě toho najdete mnoho parních čističů koberců ke koupi v uličce s vysavači. Vyplatí se dát si na čas a najít ten nejlepší ruční parní čistič.

Koberce zachycují velké množství prachu, a tak je třeba myslet na jejich vyčištění stejně tak jako na úklid celé domácnosti.

Pokud se rozhodnete pro čištění koberců svépomocí, pečlivě si přečtěte návod k použití parního čističe a dodržujte všechny pokyny k používání stroje. Někdy mohou čisticí prostředky na koberce zanechávat zbytky přitahující špínu, takže koberce vypadají ještě špinavější. Proto je nezbytné dodržovat všechny pokyny pro míchání čisticího roztoku, oplachování a sušení.

Možná máte světlé koberce a dům plný dětí nebo domácích zvířat. V takovém případě možná budete chtít investovat do vlastního profesionálního stroje na čištění koberců určeného pro domácí použití.

Domácí čističe koberců mohou dlouhodobě ušetřit peníze ve srovnání s najímáním profesionálních čističů koberců několikrát ročně. Nezapomeňte však, že zakoupený přístroj nemusí mít takový výkon čištění koberců jako profesionální modely.

Zvažte pronájem parního čističe profesionální kvality v obchodě s potravinami nebo v půjčovně, abyste získali větší výkon například na čištění vlněných koberců. Nezapomeňte však, že pronájem se může rychle sčítat s poplatky za pronájem a náklady na roztoky na čištění koberců (šampon, odpěňovač, odstraňovače skvrn, odstraňovače zápachu a další).

Pronájem však stále může být výhodnější, pokud se na kobercích snadno neprojevuje špína, děti jsou již dospělé nebo nevlastníte čtyřnohé domácí mazlíčky.

Jak ošetřit zápach z koberců – prostředek na čištění koberců

Kromě skvrn se v boji proti zápachu z koberců podívejte i do své spíže. Na koberce lehce vyklepejte jedlou sodu, která je výborným práškem na čištění koberců. Nechte jedlou sodu na koberci působit 15 minut a poté ji vysajte, abyste odstranili jedlou sodu i pachy, které pohltila.

Koberce zůstanou ve špičkové kondici, pokud budete dodržovat vysávání a vědět, jak odstraňovat skvrny a co dělat, když potřebujete hloubkové čištění koberců.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang