Hřejivý polštářek do mikrovlnky

Nahřívací polštáře jsou součástí domácností již mnoho let. Klasický termofor s teplou vodou, lidově řečeno Vašek, si brali s sebou do postele už naše babičky.

Někdo si od studených nohou pomáhá obyčejnou PET láhví napuštěnou teplou vodou nebo termolahví, která je primárně určená na pití, a proto není divu, že se s ní velmi špatně spí, neřku-li mazlí.

Nevýhoda těchto předmětů je tedy zřejmá: termolahev je tvrdá, není tvarovatelná, nedá se k ní přitulit. Na rozdíl od speciálního termopolštáře, který přesně tyto požadované vlastnosti nabízí.

V poslední době se na trhu objevila celá řada designově zajímavých hřejivých polštářů, které poskytují dostatečné teplo a disponují hebkým, na omak příjemný povrchem a jsou snadno tvarovatelné a poddajné. Jejich stylový vzhled navíc může vhodně oživit interiér bytu.

Velkou oblibu si získaly také nahřívací plyšáci, které si zamilovaly především děti, protože jim slouží nejen jako relaxační a zdravotní pomůcka, ale zároveň také jako hračka.

Proč používat hřejivý polštář

Jednoduše řečeno protože zahřeje, což má pozitivní dopad hned na několik oblastí. Teplo zvyšuje prokrvení tkání, čímž se zrychluje přísun živin do tkání.

Důvody proč pořídit hřejivý polštářek:

  • zahřeje studené nohy a jakékoliv partie lidského těla
  • slouží k regeneraci a relaxaci
  • teplé objetí roztomilého plyšového zvířátka potěší a z nepříjemných chvil může učinit chvíle hezké nebo alespoň snesitelné
  • s nahřátým polštářem se nádherně mazlí.
  • hřejivý polštářek ocení ti, které trápí svalové potíže nebo bolesti kloubů (artróza), kyčlí, zad, páteře apod. (existují např. hřejivé bederní polštáře, krční polštáře)
  • pomůže i při chronické bolesti.
  • pomůže zmírnit menstruační bolest
  • ulevuje při bolesti břicha
  • hodí se na ledviny
  • pomůže při nachlazení a je skvělý na průdušky, nahřátí průdušek usnadní vykašlávání
  • uvolní dutiny a „usazenou“ rýmu
  • je to vhodný dárek pro děti a miminka

Hřejivý polštářek příznivě působí na regeneraci těla a pomáhá zmírnit zdravotní problémy a utišit bolest.

Složení hřejivého polštáře a plyšáka

Na výrobu vnějšího povrchu polštáře bývají použity různé textílie, na plyšáka potom plyš či podobné materiály. To zajímavější se ale skrývá uvnitř termopolštářů.

Jako výplň hřejivého polštáře nebo plyšáka bývají používány různé přírodní materiály, které dobře akumulují teplo, např: třešňové pecky, špalda, pohankové slupky, pšenice či jiné obiloviny.

Většina nahřívacích polštářků a plyšáků obsahuje také aromatickou složku. Polštářek po nahřátí příjemně voní a dokáže provonět uklidňující vůní celou místnost. Intenzivnější vůně provoní dokonce i celý byt. Jako aroma přísada bývají použity různé bylinky a sušené květiny, např dobromysl, levandule, máta, mateřídouška nebo meduňka.

Výplň nahřívacího polštáře bývá často vyjímatelná, polštář se proto může snadno vyprat. U hřejících plyšáků je vyjímatelná vložka pravidlem.

Návod jak polštář nahřívat

Vyjměte z polštáře nahřivatelnou vložku a nechte ji minutu až dvě zahřívat v mikrovlné troubě. Spolu s nahřívací vložkou je dobré do mikrovlnky vkládat také sklenici s vodou.

Další variantou v průběhu topné sezony je nechat polštářek nahřát na topení. Tento způsob nahřátí polštáře či plyšáka vyžaduje však delší čas přípravy.

Kromě nahřívacích polštářů, které své teplo získávají nahřátím v mikrovlné troubě nebo na topení, existují také nahřívací polštáře, které fungují na odlišném principu. Nejznámější jsou termofory na teplou vodu (Vašek).

Obdobně funguje rašelinovou směsí plněný rašelinový termofor. Koupit se dají také elektrické vyhřívací polštáře, které vytvářejí teplo pomocí elektrické energie. A v neposlední řada je tady široká nabídka hřejivých polštářů a zábalů, jež využívají pro tvorbu tepla nějakou chemickou reakci nebo fyzický proces, např. Red fusion.

Výhody nahřívacího polštáře do mikrovlnky

Největší výhodou nahřívacích polštářů do mikrovlnky je rychlé nahřátí, snadné čištění a údržba a v neposlední řadě pořizovací cena, která bývá řádově nižší než u elektrických přístrojů.

Jak dlouho hřejivý plyšák nebo polštář hřeje

Po nahřátí v mikrovlnce polštářek hřeje přibližně dvě hodiny.

Kolik stojí nahřívací polštář nebo hřejivý plyšák

Cena nahřívacího polštáře nebo plyšáka se odvíjí od konkrétního tipu. Dají se pořídit ale už poměrně levně za částku kolem 120 Kč. Člověk si většinou připlatí za originální design. Ne jinak je tomu i v této kategorii zboží, kde detailně zpracovaný hřejivý plyšák bude stát více. Cena se v takovém případě může přehoupnout i přes 1 000 Kč.

Ovšem i levné nahřívané polštáře většinou vypadají hezky a stylově a mohou zapadnout do každého interieru. A především ani levné hřejivé polštáře nejsou nijak ošizeny na své funkčnosti, takže zahřejí stejně intenzivně a stejně dlouho, jako ty dražší.

Hřejiví plyšáci do mikrovlnky

Mezi hřejivými plyšáky lze najít snad všechna možná zvířátka. Plyšáci jsou především hračkami, takže výběr záleží na preferencích konkrétního dítěte. Pokud sledujete dlouhodobé trendy, pomyslný žebříček oblíbenosti vede asi hřejivý medvídek. Avšak ani pejsek, kočička, opička, panda, žába nebo pohádkové postavičky v oblibě výrazně nezaostávají.

Rozměry hřejivých plyšáků jsou také různé, nejčastěji se kupují velikosti kolem 35 cm. Každý hřejivý plyšák, jelikož jde o hračku pro děti, musí splňovat evropské hygienické a bezpečnostní normy.

Nahřívací polštář lze vyrobit doma

Zručnější hospodyňky si mohou ušít polštář samy.

Výhoda je, že si mohou ušít polštář, který bude mít tvar přesně podle jejich požadavků. Např. pokud bolí ramena, je dobré ušít si polštář ve tvaru podkovy, který sedne za krk, kde bude krásně hřát ramena. Jako výplň lze použít třešňové pecky, slupky ze špaldy či pohanky nebo třeba kroupy.

Nevýhodou je, že pokud doma není potřebný materiál, může jeho koupě přijít dráž, než nákup hotového nahřívacího polštáře v obchodě.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang