Jak a čím vyčistit stříbro

vycitit-stribro-1

Bez ohledu na to, jak dobře se člověk o své stříbrné šperky, servírovací nádobí a příbory stará, časem přirozeně zmatní. Ačkoli stříbro nevyžaduje pravidelnou údržbu jako častěji používané předměty v domácnosti, přesto je třeba jej jednou za čas vyčistit, aby si zachovalo svůj lesk. Čím vyčistit stříbro? Jak vyčistit stříbro? Jak vyčistit bižuterii?

Na rozdíl od utírání prachu nebo vysávání, čištění šperků, zejména těch stříbrných, pravděpodobně nepatří mezi úkoly na vrcholu seznamu úkolů, co udělat v domácnosti. Přestože je tento úkol často opomíjený a odkládaný, je dobré se čas od čas k němu také dostat. Jak vyčistit stříbro doma?

Stejně jako čištění stříbra je důležitý i úklid celé domácnosti. Existuje celá řada jednoduchých návodů, jak uklidit byt nebo pokoj. I to by mělo být pravidelné.

Čištění stříbra

Stříbrné kroužky do ucha, nádobí, vázy či příbory mají tendenci časem ztrácet svůj lesk a třpyt. Stříbrné kousky, které člověk nosí každý den, ne vždy rychle zmatní. Ty stříbrné prsteny, náušnice či náhrdelníky, které člověk nikdy nesundává stačí obvykle jen občas vyleštit.

U jemnějších stříbrných šperků nebo stříbrného nádobí, které se používá pouze na ojedinělé příležitosti je to jinak. Ty totiž leží v krabičkách nebo skříňkách, a proto vlivem nedostatečného používání tmavnou. Proto také mohou potřebovat důraznější leštění a čištění.

Černání stříbra

Stříbrné šperky a stříbrné příbory mají tendenci časem ztrácet lesk, a dokonce i černat. Většina dnešních stříbrných šperků a doplňků je pokovena velmi tenkou vrstvou rhodia, která kov chrání a dodává mu větší lesk a zářivost. Tato tenká ochranná vrstva se však opotřebovává, takže stříbrné předměty snadno zčernají.

Černání stříbra neboli dehtování je chemická reakce, která vzniká působením síry ve vzduchu. Černání stříbra lze nejlépe zabránit pravidelným čištěním stříbra a častém nošení a používání. To pak zůstávají šperky i nádobí zářivé, a k černání stříbra nedochází tak rychle.

Jak vyčistit stříbro

Ve skutečnosti stříbrné předměty a šperky nereagují pouze se sírou ve vzduchu. Parfémy, kosmetika, lak na vlasy, krém na ruce, oleje z pokožky, a dokonce i některé potraviny mohou způsobit, že kov zmatní a ztratí svůj lesk a třpyt. Čím vyčistit stříbro?

V dnešní době mají drahé kovy jako stříbro a zlato i další využití. Investiční zlato a investiční stříbro jsou momentálně velmi oblíbenou investicí.

Naštěstí existuje několik jednoduchých a levných způsobů, jak vyčistit stříbro a odstranit dehtování. Přestože jsou na trhu doporučené čisticí prostředky, které zajišťují účinnější čištění stříbra, existuje i několik domácích čisticích prostředků, které s čištěním stříbra pomůžou.

Čistič stříbra

Chce-li si člověk udržet své stříbrné šperky v perfektním stavu, musí je pravidelně čistit a pečovat o ně. Čištění stříbra je sice nezbytné, ale není třeba to s čištěním přehánět. Ve většině případů obvykle stačí dvakrát až šestkrát ročně. Záleží od toho, jak často se stříbrné předměty používají.

Na českém trhu je hned několik druhů čističů stříbra. Ve většině případů se jedná o chemický tekutý přípravek nebo čistící lázeň. Kdyby se chtěl někdo chemickým přípravkům vyhnout nemusí zoufat. Existuje pár domácích rad, jak vyčistit stříbro doma.

Čím vyčistit stříbro

Čištění stříbrných šperků netrvá dlouho a některé metody vyžadují použití pomůcek, které má doma po ruce každý. Ať už se jedná o stříbrnou čajovou soupravu po babičce nebo stříbrné příbory, které člověk používá při zvláštních příležitostech, znalost správného čištění stříbra tyto poklady ochrání. Jak vyčistit stříbro doma?

vycitit-stribro-3
Způsobů, jak vyčistit stříbro, je hned několik.

1. Aktivní uhlí

Aktivní uhlí se stalo poměrně módním a je zřejmé proč. Je totiž poměrně univerzální. V tomto případě pomůže stříbro vyčistit a zase rozzářit. Stačí jenom aktivní uhlí, voda, skleněná miska a měkký čistící hadřík z mikrovlákna nebo 100% bavlněného flanelu.

Ve skleněné misce si člověk vytvoří pastu. Jeden díl aktivního uhlí a 1 díl vody. Poté namočí měkký hadřík do udělaného roztoku a jemně tře zašlé stříbro, dokud nezačne pozorovat výsledky. Pak už jenom jednoduše opláchne vodou a osuší dalším měkkým hadříkem.

2. Kečup

Možná to někomu bude připadat docela nechutné, ale funguje to. Kečup je na čištění stříbra opravdu účinný a voní mnohem lépe než typický čistič stříbra koupený v obchodě. Kyselina v rajčatech reaguje s oxidací na zašlém stříbře. Jak jednoduché. Pro čištění stříbra kečupem je potřeba nejlépe nekovový talíř, měkký čistící hadřík a starý zubní kartáček.

Nejprve se nalije kečup na talíř. Stříbro se ponoří do kečupu a potře se po celém povrchu starým zubním kartáčkem nebo rukama. Pak se nechá 10 minut odpočívat. Poté se stříbro jednoduše opláchne teplou vodou a vyleští měkkým hadříkem.

3. Zubní pasta

V tomto případě je důležitý typ zubní pasty. Mělo by to být něco základního, obyčejná jednobarevná pasta se složkami proti tvorbě zubního kamene. Něco s hydratovaným oxidem křemičitým. Stejné složky, které bojují proti zubnímu kameni, budou dobře působit i na stříbro.

Na použití je nejlepší použít měkké čistící utěrky z mikrovlákna nebo 100% bavlněného flanelu. Na měkký čisticí hadřík se nanese trochu zubní pasty a potírá se jím stříbro, dokud dehtování nezmizí. Nakonec stačí opláchnout teplou vodou a osušit druhým měkkým hadříkem.

5. Citronová šťáva se sušeným mlékem

Kyselina citronová má super schopnosti. Zejména ta, která je obsažena v citronu, má přirozenou chelatační schopnost, což znamená, že zachycuje a odstraňuje ionty těžkých kovů. U stříbra je obzvláště účinná při odstraňování oxidace. Stačí si k tomu vzít trochu sušeného mléka a vyzkoušet to.

Do velké misky se smíchají 3 šálky vody, 1 šálek instantního sušeného mléka a 2 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy. Stříbro se do této směsi namočí přes noc. Ráno se pak jenom opláchne studenou vodou a otře do sucha. Pokud se jedná o větší stříbrné kousky, dávka se zdvojnásobí. Tato metoda však není vhodná, pokud jsou součástí stříbra také drahé kameny.

Čištění stříbra – jedlá soda

Vědět, jak čistit stříbro, stříbrné starožitnosti a stříbrné šperky, není nic, co by člověku zabralo hodiny učení. Běžná péče, preventivní údržba, jednoduchý způsob čištění stříbra a trocha leštění pomohou udržet všechny stříbrné kousky zářivé po dlouhou dobu. Jak vyčistit stříbro sodou?

Nejlepší metoda čištění stříbrných prstenů závisí na dalších materiálech šperku, jako je tyrkys, perly a jiné drahé kameny nebo drahé kovy. Ty by mohly být některými metodami čištění poškozeny. Například ocet může poškodit porézní kameny a čištění stříbra jedlou sodou může poškrábat měkké kovy. Proto je vhodné vyzkoušet nejdřív vybranou metodu čištění na kousku daného předmětu.

Jak vyčistit stříbro sodou

Pokud se člověk potýká s odolným usazeným dehtem na stříbrných špercích nejlepším způsobem je čištění stříbra jedlou sodou. Jak vyčistit stříbro sodou? Z vlažné vody a jedlé sody se připraví hustá pasta, která se pak nanáší na zašlá místa vlhkým hadříkem. Nechá se působit 2-3 minuty a poté se jemně otřete měkkým hadříkem.

Celá operace by měla probíhat velmi šetrně, aby se nepoškrábal povrch čištěného předmětu. Pokud jsou na povrchu malé detaily nebo štěrbiny stačí použít měkký zubní kartáček, který se k nim dostane. Poté se šperk opláchne studenou vodou a osuší měkkým hadříkem. Krouživými pohyby se stříbro vyleští.

vycitit-stribro-2
Při čištění stříbra je potřeba dávat pozor na kameny posazené ve špercích.

Čištění stříbra jedlou sodou

Spousta internetových stránek uvádí čištění stříbra jedlou sodou v kombinaci s octem nebo hliníkovou fólii. Ocet je přírodní čisticí, dezinfekční a dezodorační prostředek, který je odolný vůči dehtu. Nemá však úplně dobrý vliv na porézní kameny, které bývají často do stříbrných šperků zasazené.

Co se týče kombinace čištění stříbra jedlou sodou a hliníkové fólie, ta se doporučuje spíše na hodně zašlé předměty. Stačí svařit čtyři šálky vody s jednou polévkovou lžící jedlé sody a kouskem hliníkové fólie velikosti ruky. Toto spolu vytvoří vlastní chemickou reakci, která zašlé stříbro vyčistí.

Předměty se poté vhodí do tohoto odvaru a nechají se 10-20 sekund vařit. Délka záleží od stupně zašlosti. Poté se předměty vyjmou, opláchnou a nechají se uschnout. Pak stačí stříbro jednom utřít a vyleštit čistou a suchou utěrkou z mikrovlákna.

Jak vyčistit Pandoru

Společnost Pandora je přední světová klenotnická firma, která vyrábí již několik let osobité výrobky – např. nejrůznější Pandora náramky. Jejich šperky z různých drahých kovů si po celém světě oblíbili tisíce lidí. Jak vyčistit Pandoru? Společnost Pandora má svoji vlastní sadu na čištění šperků, která obsahuje leštící hadřík, tekutý čistič a měkký kartáček.

Leštící hadřík je z jedné strany bílé a z druhé růžové barvy, přičemž každá strana plní jinou funkci. Ta bílá zbaví šperky zbarvení a ta růžová je zase vyleští. U některých druhů šperků se však doporučuje používat pouze tu růžovou. Při koupi daného šperku zaměstnanci Pandory sdělí postup čištění pro právě zakoupený šperk.

Jak vyčistit bižuterii

Naučit se čistit pozlacené či postříbřené šperky je stejně důležité jako péče o šperky z ryzího zlata, protože mohou snadno zmatnět a jejich barva by mohla vyblednout, pokud se použijí nesprávné čisticí roztoky. I přes to, že se jedná o bižuterii, zaslouží si stejnou péči jako jakýkoliv jiný šperk. Jak vyčistit bižuterii?

V případě bižuterie lze využít již zmíněné metody a postupy k jejímu vyčištění. Citronová šťáva, jedlá soda, kečup nebo zubní pasta jsou i v tomto případě velmi účinnými pomocníky. Bižuterie má samozřejmě tendenci černat rychleji, takže je také potřeba se věnovat jejímu čištění častěji.

Jak vyčistit stříbro doma

Klíčem ke stříbrným šperkům bez dehtu je prevence. Ačkoli stříbro nelze zcela ochránit před vzduchem, teplem nebo vlhkostí, lze omezit jejich působení. Za prvé, všechny stříbrné šperky by měly být řádně uloženy v měkkých sáčcích na chladném a tmavém místě. Čím nižší je vlhkost, tím lépe.

Někteří lidé přidávají do sáčků kousek křídy nebo balíček dřevěného uhlí, který pomáhá odstraňovat vlhkost. Dodatečná vlhkost je také důvodem, proč není dobré nechávat šperky v koupelně. Před sprchováním, koupáním nebo mytím nádobí je proto vhodné všechny šperky sundat.

Také je pak důležité nezapomenout si šperky nasadit až jako poslední, poté, co se všechny parfémy, tělové krémy a pleťové vody stihnou vsáknout. Dalším poněkud překvapivým způsobem, jak zabránit dehtování, je jednoduše stříbro nosit. Každodenní tření v životě dělá zázraky, aby se stříbro udrželo lesklé.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang