Co to znamená outlet a co to jsou outletové kolekce

Na internetu, v obchodech i v módních magazínech jsou často vidět slovní spojení outletové zboží, outletové kolekce, outletové výprodeje. Co mají společné, je slovo outlet.

Co je to outlet, co zahrnuje, čím se vyznačuje a kde slovo vzniklo, na to se podívá tento příspěvek.

Outlet

Outlet se široce chápe jako zboží ve výprodeji nebo přímo jako specifický druh maloobchodu poskytující zákazníkům značkové zboží s výraznými slevami.

Pod pojmem outlet si lze představit toto:

  • sezonní zboží které se včas neprodalo z klasických obchodů a muselo uvolnit místo nové kolekci
  • zboží, které se již nevyrábí
  • vzorky pro veletrhy
  • neodebrané zásilky obchodníků
  • nadměrné zásoby zboží
  • zboží ze zkrachovalých či uzavřených obchodů

Z toho vyplývá, že outlet není zboží z druhé ruky.

Outletové kolekce

V současné době existuje i další možnost. Módní značky a módní firmy vyrábějí outletové kolekce prvoplánově, tudíž vytvářejí kolekce zboží určeného do outletových výprodejů, tzv. outletové kolekce.

Původ vzniku outletu

Koncepce outletových obchodů vznikla v 80. letech v USA. Tyto obchody se nacházely přímo ve skladech či v továrnách samotných výrobců – odtud pochází název „Factory Outlet“.

Z USA se tento model úspěšně rozšířil přes Velkou Británii také do Evropy a dnes se najdou outletové obchody prakticky po celém světě. V Evropě se zákazník setká nejčastěji s označením „Designer Outlet“.

Výrazně nižší cena

Outlet představuje kombinaci kvalitní značkové módy a nízké ceny. Outletová móda se dá pořídit za velmi nízkou cenu v porovnání s původní cenou výrobce.

Kde outlet pořídit

Levnější značkové zboží lze koupit jak přes internet, tak v kamenných obchodech. Fenoménem posledních let jsou specializované e-shopy, které se zabývají outletovým zbožím, především oblečením.

Ceny v e-shopech bývají obvykle nižší než v kamenných outletech a slevy se šplhají až do 70 %. Těchto slev dosahují provozovatelé internetových outletů díky tomu, že nemusí platit vysoké nájemné za obchodní prostory, spotřebu energií, personál apod.

Značky s outletovými kolekcemi

Prodej zvučných a světově známých značek jako je například MEXX, *NT, VERO MODA, ONLY, Tom Tailor, TERANNOVA, Motivi, YAYA, Noa Noa, S. Oliver, BANDOLERA, MSN, Elite Models Fashion, MANGO, Gemo, STRADIVARIUS, Cerutti Jeans a další.

Outlet není second hand!

Outletové zboží není se zbožím ze second handů. V second handech se prodává zboží z „druhé ruky“, zboží nošené, používané a obnošené.

Oproti tomu outletové oděvy jsou stále označeny originální etiketou, vysačkou s původní cenou. Některé zboží je baleno i v originálních fóliových obalech.

Outletové zboží by nemělo být méně kvalitní než zboží první kategorie. To se týká materiálu a šití. Může mít jen v některých částech méně propracovaný design a ochranné znaky.