Kimono šaty

Kimono je národní ozdobou Japonska. Původně slovo kimono označovalo jakýkoliv oděv, později se začalo používat pro označení slavnostního dlouhého oblečení vyrobeného zejména z hedvábí.

Kimono lze doslovně přeložit jako „ki“, což v překladu znamená „věc“ a ​​“mono“, což znamená nosit. Pro kimono se v historii používalo označení „gofuku“, což lze přeložit jako „šaty“.

Kimono se vyrábí z rovnou nastříhaných kusů látky. Oděv má tvar písmene T a sahá až po kotníky. Dále sestává z límečku a širokých, dlouhých rukávů. Kimona se váží kolem těla, vždy levou stranou přes pravou. Upevňují se širokým pásem nazývaným „obi“, který se většinou váže vzadu. Nejčastěji se k tradičním kimonům nosí dřeváky nebo sandály spolu s ponožkami s odděleným palcem. 

V současnosti nosí tradiční kimono jen málo žen a ještě méně mužů. Tento národní oděv se využívá při čajových obřadech, slavnostních událostech a sportu. Za běžný ho považují gejši nebo kněží.

Pokud jste nadšencem kimon, pak by vás mohly zaujmout lekce jako oblékat a nosit kimono. Můžete se naučit správně vybrat vzory a látky odpovídající ročním obdobím či příležitostem.

Hedvábí a další materiály

Kimono a obi pás se vyrábí obvykle z hedvábí, hedvábného brokátu, krepu a saténu. Moderní kimono šaty se šijí i z jiných materiálů, jako je umělé hedvábí, bavlněný satén, bavlna, polyester a jiná syntetická vlákna a to z důvodu snadnější údržby a větší cenové dostupnosti.

Tradiční kimona mohou být dost drahou záležitostí, zejména pokud započítáme další doplňky. Dnešní moderní kimono šaty, které jsou jen inspirovány národní ozdobou Japonska lze získat za poměrně rozumnou částku.

Překrásné kimono šaty nemusíte hledat jen v prodejnách zaměřených na orientální oblečení. Klidně je můžete najít i v obchodech s běžným, či dokonce společenským oblečením. E-shopy nabízejí také docela pestrý výběr. Šaty ve stylu kimona působí velmi efektním a elegantním dojmem, který podtrhuje zavinovací pás. Svým střihem jsou natolik univerzální a pohodlné, že si je žena určitě oblíbí.