Vintage styl

V současné době všude kolem sebe slýchávám pojem „vintage“. Ať už se podívám do katalogu s nábytkem, do vitrín obchodů s oblečením nebo navštívím prodejnu s módními doplňky, všude se to hemží slovem vintage: Skříň ve vintage duchu, vintage halenka nebo náušnice vintage.

To byl důvod, proč jsem se rozhodla napsat svůj dnešní příspěvek. Ten je určen pro všechny, kteří se chtějí dozvědět, co to ten vintage styl vlastně je.

Co je to vintage?

Vintage styl je označení (nejen) pro módu, která se vyznačuje tím, že může být původní (vzniklá po roce 1920), popř. z této dřívější módy čerpá. Slovo vintage znamená v překladu „výběrový“ či „historický“, proto se tento druh módy vyznačuje recyklací starých materiálů, střihů a doplňků. Kousky oblečení mají nádech starobylosti. Vintage se inspiruje zaniklými módními styly a je velmi podobný retro módě.

Vintage vs. retro

Hranice mezi retro stylem a vintage stylem se leckdy stírá. Ani odborníci nejsou ve svém názoru jednotní. Jedni vintage považují za podkategorii retro stylu, jiní uvádějí, že se tyto dva styly v lecčems odlišují, ačkoli si jsou oba styly velmi podobné. Já jsem se dočetla, jak od sebe vintage a retro krásně rozeznat. Vše, co je původní, má nádech luxusu, duši a bude vypadat stylově za všech okolností, nebo vzniklo v období let 1920–1960, je vintage. Co vzniklo po roce 1960 je retro.

Jak poznat vintage oblečení

Mohlo by se zdát, že vintage kousky oblečení má každý z nás doma – určitě se vám někde na dně šatní skříně válí staré omšelé šaty, kalhoty nebo svetr. Ale nenechte se zmást. Vintage oblečení musí mít styl, nádech historie a musí vypadat luxusně – i po těch letech, co se na něj prášilo ve skříni.

Opravdové vintage poklady jsou právě zejména kousky luxusních značek z módních sezon dávno minulých. To znamená např. zachovalá kabelka nebo kostýmek od Gucci, Chanel, které byly ve své době velmi proslulé a kvalitně zpracované, o čemž svědčí i to, že se dochovaly dodnes. Pojem vintage v České republice není moc zažitý, jeho význam znají spíše země, kde se více zajímají o módu, jako je Francie nebo Anglie, kde je tento styl velmi populární a lze tam najít více obchůdků zaměřujících se na tuto dnes již netypickou módu. V České republice je to tedy něco nového, ale i u nás je možné objevit vintage kousky v obchodech velkých nákupních center.

Jak vintage nosit

Není žádoucí zvolit celý outfit v tomto stylu, protože by to postrádalo kýžený efekt a oblečení jako celek by totálně zaniklo (navíc byste působily značně přeplácaně). Ideální je vzít jeden vintage kousek a sladit k němu běžné a méně nápadné oblečení a doladit outfit několika vintage doplňky (šátek do vlasů, výrazné náušnice, výrazný náhrdelník nebo jen boty). Tak budete krásně sladěné a vyhnete se pocitu, že jste to kapánek přehnaly.

Kde sehnat vintage modely

Abyste sehnaly perfektní vintage kousky, není třeba navštěvovat předražené obchody a butiky s nejnovějšími trendy a modely. Inspirací vám může být např. babiččin šatník nebo třeba second hand, kde se dají sehnat a objevit originální věcičky:)