Vintage styl

V současné době se všude objevuje pojem „vintage“. Ať jde o katalogy s nábytkem, vitríny obchodů s oblečením nebo prodejny s módními doplňky. Všude se to hemží slovem vintage.

Co tedy vintage styl vlastně znamená?

Co je to vintage?

Vintage styl je označení (nejen) pro módu. Mohou to být předměty vzniklé po roce 1920, nebo věci inspirované touto dřívější módou.

Slovo vintage znamená v překladu „výběrový“ či „historický“. Proto se tento druh módy vyznačuje recyklací starých materiálů, střihů a doplňků. Kousky oblečení mají nádech starobylosti. Vintage se inspiruje zaniklými módními styly a je velmi podobný retro módě.

Vintage vs. retro

Hranice mezi retro stylem a vintage stylem se leckdy stírá. Ani odborníci nejsou ve svém názoru jednotní. Jedni vintage považují za podkategorii retro stylu, jiní uvádějí, že se tyto dva styly v lecčems odlišují. Ačkoli jsou oba styly velmi podobné.

Vintage a retro lze krásně rozeznat díky této definici. Vše, co je původní, má nádech luxusu, duši a bude vypadat stylově za všech okolností, nebo vzniklo v období let 1920–1960, je vintage. Co vzniklo po roce 1960 je retro.

Jak poznat vintage oblečení

Mohlo by se zdát, že vintage kousky oblečení má doma každý. Určitě se někde na dně šatní skříně válí staré omšelé šaty, kalhoty nebo svetr. Ovšem vintage oblečení musí mít styl, nádech historie a musí vypadat luxusně i po těch letech, co se na něj prášilo ve skříni.

Opravdové vintage poklady jsou právě zejména kousky luxusních značek z módních sezon dávno minulých. To znamená např. zachovalá kabelka nebo kostýmek od Gucci, Chanel, které byly ve své době velmi proslulé a kvalitně zpracované, o čemž svědčí i to, že se dochovaly dodnes.

Pojem vintage v České republice není moc zažitý, jeho význam znají spíše země, kde se více zajímají o módu, jako je Francie nebo Anglie, kde je tento styl velmi populární a lze tam najít více obchůdků zaměřujících se na tuto dnes již netypickou módu. V České republice je to tedy něco nového, ovšem i v tuzemsku je možné objevit vintage kousky v obchodech velkých nákupních center.

Jak vintage nosit

Není žádoucí zvolit celý outfit v tomto stylu, protože by to postrádalo kýžený efekt a oblečení jako celek by totálně zaniklo. Navíc by nositelka vintage stylu působila značně přeplácaně.

Ideální je vzít jeden vintage kousek a sladit k němu běžné a méně nápadné oblečení a doladit outfit několika vintage doplňky jako je šátek do vlasů, výrazné náušnice, výrazný náhrdelník nebo jen boty. Tak bude žena krásně sladěná a vyhnete se pocitu, že to kapánek přehnala.

Kde sehnat vintage modely

Pro perfektní vintage kousky, není třeba navštěvovat předražené obchody a butiky s nejnovějšími trendy a modely. Inspirací může být např. babiččin šatník nebo třeba second hand, kde se dají sehnat a objevit originální věcičky.