Půjčka na mateřské nebo rodičovské dovolené – jak sjednat?

Státní příspěvky pro ženy na mateřské jsou bohužel tak nízké, že se mnohé z nich uchylují k půjčkám. Výdaje s příchodem miminka totiž rostou nebývalým tempem. A vypořádat se s nimi je o to těžší, že žena v této době ztrácí svou pravidelnou mzdu a musí se spolehnout pouze na pomoc okolí a na příspěvky od státu.
Jenže ani pomoc okolí někdy nestačí. Pro takové případy je tu půjčka na mateřské. Kdo poskytuje během mateřské dovolené peníze? Mohou maminky získat hypotéku na mateřské? Je možnost půjčky na MD na ruku a z čeho se mateřská počítá? Jak dlouho trvá mateřská a čím se liší od rodičovské dovolené? Na to vše odpoví tento článek.
Shrnutí článku
Nebankovní instituce často poskytují půjčky na mateřské dovolené, protože banky se zdráhají půjčovat matkám bez stabilního příjmu. Půjčky pokrývají neočekávané výdaje, mají však vysoké úroky a krátkou dobu splatnosti.
Půjčky na mateřské dovolené lze získat i v hotovosti. ExpressCash a Provident nabízejí rychlá hotovostní řešení.
Creditea nabízí ženám na mateřské dovolené půjčku až do výše 130 tisíc korun. Žádost probíhá online, s rychlým převodem peněz a flexibilním splátkovým kalendářem.
Rodičovský příspěvek se od roku 2024 zvýšil na 350 tisíc korun. Krátkodobé půjčky mohou překlenout mezery, pokud dojde ke zpoždění příspěvku nebo nečekaným výdajům.
Žadatelky o půjčku na mateřské nebo rodičovské dovolené musí doložit své příjmy. Některé nebankovní společnosti doložení příjmů nevyžadují.
Dlouhodobé půjčky ženy na mateřské získat téměř nemohou kvůli nízkým příjmům, které tvoří často pouze mateřský nebo rodičovský příspěvek. Hypotéku na mateřské však mohou získat jako spolužadatel, kdy hlavním žadatelem je partner se stálým příjmem.
Půjčka na mateřské
Půjčky na mateřské dovolené pomáhají zvládnout neočekávané výdaje během finančně náročného období. Využívají je zejména matky samoživitelky, které jsou často odkázány pouze na státní příspěvky.
Nebankovní instituce se stávají důležitými záchrannými body, neboť banky takové půjčky neposkytují kvůli nedostatečnému zajištění příjmů.
Jelikož se jedná o krátkodobé a navíc nebankovní půjčky, bývají zde vysoké úroky. Jestliže se podmínky zdají být nevýhodné, je vhodné prozkoumat alternativní možnosti:
- rodinné půjčky
- pomoc partnera
Vyhodnocení nutnosti půjčky v porovnání s jejími podmínkami zajistí informované rozhodnutí. Nebankovní půjčky představují drahé alternativy, a proto je pro maminky zásadní, aby předtím, než si půjčku vezmou, důkladně prozkoumaly podmínky.
Kdo poskytne během mateřské dovolené peníze
Potřebuje-li žena na mateřské dovolené peníze navíc, může se obrátit na nebankovní instituce než na banku. Nebankovní společnosti se obecně zaměřují spíše na schopnost splácet než na stabilitu příjmů.
Tyto půjčky se obvykle vyznačují vysokým úrokem, což představuje určité riziko. Půjčky na mateřské slouží spíše k neočekávaným výdajům než dlouhodobému finančnímu plánování.
Banky mohou poskytovat malé půjčky, i když šance na schválení jsou malé. Nebankovní věřitelé tak zůstávají dostupnější volbou.
Nebankovní společnosti jsou benevolentnější
Z důvodu přísných podmínek bank klientky častěji oslovují nebankovní společnosti. Ty mnohdy požadují splnění pouze základních parametrů:
- plnoletost
- české občanství
- předložení dvou dokladů totožnosti
Další podmínky se u jednotlivých nebankovních poskytovatelů liší. Některým stačí výše uvedené, jiní nahlížejí do registru dlužníků. V každém případě je však pravděpodobnost schválení vyšší než u banky.
Půjčku na mateřské nebankovní společnosti inzerují pod různými názvy, jako je třeba půjčka pro nezaměstnané nebo expres půjčka bez doložení příjmu. Produkty podobného typu nabízejí tito oblíbení poskytovatelé:
Jejich porovnání a více informací lze najít na webu https://www.vpujcky.cz/.

Jaké podmínky je potřeba splňovat pro bankovní úvěr?
Krátkodobé a dlouhodobé půjčky ženám na mateřské nabízí například Česká spořitelna, Air bank, UniCredit Bank, ČSOB a Komerční banka.
Zpravidla banky požadují:
- plnoletost
- české občanství
- předložení dvou dokladů totožnosti
- pravidelný příjem
- potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od ČSSZ
- bezproblémovou úvěrovou historii
Získat od banky půjčku na mateřské nebo jinou expres půjčku bez doložení příjmu není nic jednoduchého. Požadují od klientek pravidelný příjem, tzn. že ji zpravidla neposkytnou nikomu, komu doložitelně neputují finance i z jiného zdroje než jen ze státního příspěvku. Dále je nezbytné nemít zápis v registru dlužníků.
Může se stát, že se člověk ocitne v registru dlužníků neprávem – například vlivem nezaplacené faktury mobilnímu operátorovi ve výši několika set korun. V takovém případě se hodí dokument „žádost o vymazání z registru dlužníků vzor„. Stačí ho vyplnit, počkat, až se nedorozumění vyřeší, a poté si půjčku bez problému sjednat.
Pozor na podvodníky
Každá mince má dvě strany. A to platí i o lákavých nebankovních úvěrech. Kromě řady výhod v sobě totiž ukrývají i mnoho záporů. Rizikovost klienta obvykle kompenzují vysokými úroky, RPSN a dalšími poplatky, které jim mají zajistit, že o své peníze v případě problémů se splácením nepřijdou.
Tím nejzásadnějším, na co si dát pozor, jsou podvodníci a lichváři, kterých na trhu nebankovních úvěrů operuje mnoho. Poskytují úvěr ze svých vlastních financí a jejich jediným cílem je co nejvíce na klientovi vydělat. A toho se snaží dosáhnout pomocí nelegálních praktik.
Podle čeho poznat spolehlivého nebankovního poskytovatele?
- sepíše přehlednou smlouvu
- účtuje si poplatky za posouzení a sjednání
- na internetu se o něm vyskytuje dostatek srozumitelných a snadno dohledatelných informací
- dostatek kladných nebo alespoň průměrných recenzí
Nebankovního poskytovatele je důležité vybírat velice obezřetně a ideálně na základě pozitivních zkušeností předchozích klientů, např. podle zmíněného webu www.vpujcky.cz. V opačném případě může úvěr stávající finanční problémy ještě výrazně zhoršit.
Půjčka na MD na ruku
Příjem půjček v hotovosti umožňuje okamžitý přístup k finančním prostředkům těm, kteří nemají bankovní účet nebo jej mají zablokovaný. Půjčky na ruku poskytují společnosti jako ExpressCash a Provident.
Vyřízení půjčky na MD na ruku je atraktivní pro jednotlivce, kteří potřebují peníze okamžitě. Půjčené peníze lze vyzvednout například na čerpací stanici nebo ji doručit klientovi domů. Navzdory snadnosti by měli být dlužníci obezřetní.
Hotovostní půjčky mají značné nevýhody, především vysoké úrokové sazby a poplatky. Rychlá finanční úleva často přináší dlouhodobé finanční napětí. Riziko zadlužení se zvyšuje bez obezřetného výběru půjčky. Než se tedy žena rozhodne pro půjčku na MD na ruku, měla by pečlivě zvážit, zda není žádná jiná možnost.
Creditea – půjčka pro ženy na MD
Společnost Creditea nabízí zjednodušený a rychlý proces žádosti o půjčku online. Poskytují půjčky až do výše 130 000 Kč s úrokem od 9,84 %. a zajišťují tak rychlý přístup k potřebným finančním prostředkům.
Pro schválení musí být žadatelce alespoň 20 let a být občankou ČR. Peníze následně dorazí na účet do 15 minut. Creditea na svých webových stránkách nabízí kalkulačku půjčky, která žadatelkám umožní odhadnout výši měsíčních splátek a celkové náklady na půjčku.
Půjčku pro ženy na MD Creditea umožňuje splatit předčasně. Stejně tak lze provést změnu splátkového kalendáře bez poplatků. Možnost podat více žádostí o půjčku je rovněž součástí nabídky.
Důraz na pohodlí zákazníků činí z Creditea vhodné řešení pro matky, které potřebují okamžitou finanční pomoc. Tato půjčka pro ženy na MD usnadňuje finanční zátěž, zejména v případě nepředvídaných výdajů.

Půjčka na rodičovský příspěvek
Zvýšení rodičovského příspěvku na 350 000 Kč od roku 2024 nabízí rodinám klíčovou podporu. Upravené měsíční částky pomáhají rodičům hospodařit s financemi během rodičovské dovolené.
Někdy se však příspěvek může zpozdit nebo se zkrátka vyskytne nečekaný výdaj. V takovém případě může přijít vhod půjčka na rodičovský příspěvek.
Krátkodobé půjčky slouží jako finanční mosty, které vyplňují mezery způsobené zpožděnými přídavky. Rodiny tak mají jistotu, že si i přes dočasné výpadky udrží základní výdaje na nezbytné věci. Výběr vhodné půjčky na rodičovský příspěvek vyžaduje posouzení podmínek a dostupných alternativ.
Další články se zabývají tím, jak zažádat o rodičovský příspěvek a jak funguje u mateřské dovolené výpočet.
Jak zažádat o půjčku na rodičáku?
Žadatelky o půjčku na rodičovské dovolené musí prokázat stálý příjem, často prostřednictvím bankovních výpisů nebo úředních potvrzení. Státní příspěvky se započítávají, je však třeba jej rovněž prokázat například výpisem z účtu. Může být vyžadováno i písemné potvrzení od daného úřadu.
Půjčky pro maminky na rodičovské dovolené bez nutnosti dokládat příjem existují, nicméně u takových půjček je vždy klíčové důkladně pročíst podmínky půjčky. Přestože nebankovní instituce registr nekontroluje, požaduje schopnost splácet a nemít finanční problémy.
Podmínky půjčky na rodičáku mohou být následující:
- finanční stabilita
- schopnost splácet
- nemít finanční problémy
- doložit příjem
- věk 18 let
- dva doklady totožnosti
- bankovní účet, telefonní číslo a e-mailová adresa
Řádné doložení příjmů zvyšuje šance na schválení a zajišťuje financování nezbytných potřeb během rodičovské dovolené. Pravidelný příjem v takové situaci nahrazuje doklad o pravidelně vyplácené peněžité podpoře v mateřství (doba trvání podpory). Případně lze doložit rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku (nastavení příspěvku a do kdy trvá).
Obecně platí, že výše splátek by neměla překročit 50 % čistého měsíční příjmu. Některé půjčky na rodičáku vyžadují zaručení jiné osoby.
Výhody půjčky pro maminky na rodičovské dovolené
Půjčky pro maminky na rodičovské dovolené umožňují flexibilně zvládat finanční problémy. Sjednat ji lze online nebo na pobočkách. To nabízí pohodlí a rychlost. Platby v hotovosti nebo na bankovní účty dále zvyšují oblíbenost půjčky.
Pravděpodobnost získání půjčky se zvyšuje u nebankovních institucí, které vycházejí vstříc žadatelkám s nižšími příjmy. Některé z nich nabízejí první půjčku zdarma.
Porozumění všem prvkům půjčky, od úrokových sazeb až po poplatky z prodlení, zajišťuje jasnou představu o finančních závazcích. Vyhodnocením potřeb v porovnání s podmínkami půjčky se předchází nepříznivým finančním situacím.
Nevýhody půjčky na rodičovské dovolené
Mezi potenciální nevýhody půjčky na rodičovské dovolené patří prokazování stabilního příjmu. Půjčky mívají vysoké úrokové sazby, které výrazně zvyšují náklady na půjčku. Výběr správného poskytovatele s výhodnými podmínkami zajistí dostupnost finančních prostředků bez nadměrného zadlužení.
Půjčka na rodičovské dovolené je riziková například z těchto důvodů:
- nepřehledné podmínky
- vysoké sankce za pozdní splácení
- nečekané výdaje
Výběr půjček na základě nezbytnosti versus dostupnosti zajistí, že zdroje budou odpovídat potřebám. Nebezpečí zhoršení finanční situace vyžaduje plnou informovanost a porozumění předtím, než se člověk zaváže k jakýmkoli rizikovým úvěrům s vysokou úrokovou sazbou.

Dlouhodobé půjčky ženám na mateřské
Dlouhodobé půjčky na mateřské jsou sice poskytovány na delší období, avšak jejich úrokové sazby a podmínky si zaslouží pečlivé zvážení. Vhodné delší lhůty splatnosti snižují okamžitou finanční zátěž.
Vzhledem k délce mateřské dovolené dlouhodobé půjčky ženám na mateřské v podstatě neexistují. Půjčky na delší období jsou tak možné spíše v rámci rodičovské dovolené. Její výše většinou nepřesáhne 100 tisíc korun.
Partneři mají často lepší šance na přístup k těmto půjčkám, protože mají stabilní příjmy. Obezřetnost sladí podmínky půjčky s finančními možnostmi.
Zkoumání dalších zdrojů příjmů, jako je třeba práce z domu nebo investice, zvyšuje finanční jistotu. Lépe naplánované strategie půjček zmírňují finanční zátěž a zabraňují rizikům zadlužení spojeným s půjčkami s vyšším úrokem během finančně zranitelných období.
Je možné získat hypotéku na mateřské?
Ženy na mateřské dovolené mohou získat hypotéku, obvykle jako spolužadatel. Podmínka partnera se stálým příjmem je rozhodující – svobodné matky, které se spoléhají pouze na státní dávky, hypotéku na mateřské nezískají.
Spojení rodičovského příspěvku s příjmem partnera věřitelé uznávají. Přehled o hypotéce na mateřské:
- Nutnost spolužadatele: Ano
- Matky samoživitelky: Ne, bez dalších příjmů
- Uznání státního příspěvku jako dalšího příjmu: Ano
Doplňkový příjem z podnikání nebo pronájmu zvyšuje nárok na dávky a zvyšuje finanční důvěryhodnost. Plánování financí, porozumění všem podmínkám hypotéky a posouzení schopnosti splácet zajistí hladší průběh hypotéky na mateřské.
Délka mateřské vs. rodičovské
Jak dlouho trvá mateřská? Mateřská dovolená v České republice trvá 28 až 37 týdnů, v případě dvojčat může být délka mateřské delší. Po dohodě se zaměstnavatelem se rodičovská dovolená prodlužuje ze tří let do čtyř let věku dítěte.
Orientace v délce dovolené vyžaduje porozumění dohodám se zaměstnavateli, finančním zdrojům a osobním omezením. Rodiče tak mohou efektivně sladit pracovní a rodinný život ve fázích raného dětství potomka.
Jak dlouho trvá mateřská dovolená
Jak článek uvedl výše, délka mateřské dovolené je oproti rodičovské kratší, a je v délce 28 až 37 týdnů (u dvojčat nebo více dětí). Načasování je flexibilní a začíná 6 až 8 týdnů před porodem. Po šestinedělí si mateřskou dovolenou může vzít otec dítěte.
Správné plánování před porodem, úspory a finanční struktury provázejí rodiny potenciálně náročnými, nicméně nezbytnými změnami životního stylu.

Výše mateřské – příspěvek
Při výpočtu mateřské se zohledňuje 70 % průměrné hrubé měsíční mzdy za předchozí rok. S výpočtem výše mateřského příspěvku mohou pomoci online kalkulačky.
Poskytnou odhadovanou částku, která je vodítkem pro finanční plánování během dovolené. Přesnost kalkulaček upravuje plány na základě posledních předložených údajů o příjmech.
Mateřské příspěvky zmírňují nároky během mateřské dovolené a pokrývají kritické výdaje domácnosti. Strategie finančních zdrojů v porovnání s očekávanými dávkami může pomoci naplánovat finance.
Jak se počítá mateřská – kalkulačka
Online kalkulačky poskytují pomoc v tom, jak se počítá mateřská. Kalkulačka vyžaduje například údaje o hrubém příjmu. Tak lze získat přesné odhady příspěvků a sladit tak finanční plánování pro mateřskou dovolenou.
Stačí do vyhledavače napsat „jak se počítá mateřská – kalkulačka“ a vybrat příslušný portál, který kalkulačku poskytuje. Níže článek uvádí přehled údajů pro výpočet mateřské – kalkulačka na Peníze.cz:
- celkový hrubý příjem za posledních 12 měsíců
- počet kalendářních dnů bez nemocenské v tomto období (365 dní)
- kolik se narodilo dětí
Důkladné posouzení podporuje zvládnutí očekávaných změn příjmů v klíčových fázích raného mateřství.
Jak se vypočítává mateřská u OSVČ
Způsob, jak se vypočítává mateřská u OSVČ, závisí na odvodech na zdravotní pojištění a historii záloh. Splnění kritérií pro placení pojistného zajišťuje nárok na dávky.
Aby pro OSVČ vznikl na mateřskou nárok, musí si minimálně 270 kalendářních dnů (za poslední dva roky) platit nemocenské pojištění. K tomu je potřeba 180 dní před mateřskou dovolenou platit každý měsíc zálohy.
Pokud OSVČ podmínky nesplňuje, může stále být nárok na nemocenské dávky po dobu 6 týdnů před termínem porodu a 6 týdnů po porodu – ovšem pouze v případě placení nemocenského pojištění.
Pro tuto možnost je třeba se k dobrovolnému nemocenskému pojištění přihlásit alespoň 3 měsíce před termínem porodu. To lze vyřídit na okresní Správě sociálního zabezpečení několika způsoby:
- poštou
- e-mailem
- datovou schránkou
- přes ePortál ČSSZ
A jak se vypočítává mateřská konkrétně u OSVČ? Výše mateřské pro OSVČ se počítá z uhrazených měsíčních základů pojistného za rozhodné období než žena nastoupila na mateřskou. I v tomto případě může pomoci kalkulačka výpočtu mateřské.
Předvídání potřeb, spoření a konzistentní platby pojištění upevňují odolnost samostatně výdělečně činných osob během změn spojených s mateřskou dovolenou.
Z čeho se počítá mateřská
Mateřské dávky jsou součástí nemocenského pojištění. Podpora bývá vyšší než rodičovský příspěvek. Je-li žena zaměstnaná, platí pojištění zaměstnavatel. OSVČ musí platby odvádět samy. Osoby samostatně výdělečně činné se potýkají s problémy, pokud nemají řádné platby nemocenského pojištění.
Jaká je tedy odpověď na otázku, z čeho se počítá mateřská? Výsledná částka je 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za daný kalendářní den. Obecně se vypočítává z příjmu za 1 kalendářní rok před pobíráním dávky.