Jak začít s kytarou?

Pokud jste začínající hráč, nevyplatí se investovat do drahé kytary. Nikdy nevíte, jak dlouho vás tento „koníček“ bude bavit.

Podle toho, co chcete hrát, závisí, jaký typ kytary si koupíte. Pokud máte rádi hraní při ohýnku po večerech v přírodě, vhodný výběr bude akustická kytara. Jestliže plánujete hrát v kapele, vhodnější bude elektrická, nebo elektroakustická kytara. Pokud máte známého, který se hře na kytaru věnuje či věnoval, poraďte se s ním.

První kroky

Pokud již máte kytaru doma, měli byste o ní něco vědět. Běžná kytara má 6 strun. Kytara se ladí mnoha způsoby, avšak nejběžněji používaný se nazývá EHGDAE. Pomůcka pro zapamatování zní takto: Emil. Hodil Granát Do Atomové Elektrárny.

Toto ladění znamená, že když se brnkne na nejtenčí strunu, měl by zaznít tón E, vedlejší struna je tón H, vedlejší tón G atd. Avšak kytara je schopná zahrát mnohem více tónů než těchto 6.

Pokud chytíte druhou rukou hmatník na prvním pražci – tj. prstem přitlačíte strunu na hmatník těsně za prvním pražcem směrem k hlavě – zazní vám tón o půl tónu vyšší než základní tón struny. Každý vyšší pražec znamená o půl tónu vyšší tón. 

Ladění

Jedním možným způsobem, jak kytaru naladit, je ladička. V obchodech lze dostat elektronickou ladičku – přiložíte ji ke kytaře a brnkáte na jednu strunu. Na displeji vidíte, jak máte točit ladícími kolíky, aby se struna správně naladila.

Další způsob je stáhnout si ladičku jako aplikaci do chytrého telefonu. Pokud máte dobře vyvinutý hudební sluch, můžete kytaru naladit „od ucha“.

Pokud si správně naladíte nejhrubší strunu na tón E, chytíte ji na pátém pražci a brnknete, zazní vám tón A. Další strunu potřebujete naladit přesně na tón A, čili ji ladíte, dokud nezní přesně jako nejtlustší struna na pátém pražci.

Postup opakujete pro všechny struny. Avšak na stuně G je výjimka. Pokud chcete naladit strunu H podle struny G, musíte zahrát strunu G na čtvrtém pražci.

Samotné hraní

Pokud již kytaru znáte, můžete začít hrát. Nejjednodušší je začít s akordy. Akord je souzvuk nejméně tří tónů. Znamená to, že musíte zahrát nejméně tři struny. Aby vznikl příjemný zvuk, druhou rukou musíte na hmatníku stisknout určité struny na určitých pražcích.

Existuje velmi mnoho kombinaci, proto lze dosáhnout široké palety zvuků. Pokud s hrou na kytaru ještě nemáte žádné zkušenosti, je vhodné zapsat se na kurzy např. do ZUŠ. Pokud začnete hrát sami doma, můžete si osvojit nesprávnou techniku, a ta se po čase dá odstraňuje jen velmi těžko.