Cviky na celulitidu

Celulitida je přirozenou součástí lidského těla a postihuje až 80-90 % lidí, zejména žen. Byla však označena za problém, o kterém si lidé mnohdy myslí, že se ho musí zbavit, a to především díky nekonečným úpravám fotografií, které ukazují hladkou a bezchybnou pokožku. Jak se zbavit celulitidy? 

To bohužel vedlo k tomu, že si mnoho lidí přeje zbavit se celulitidy. Celulitidy se nelze zbavit pouze cvičením. I ti , kteří pravidelně formují postavu, mohou mít viditelnou celulitidu. Přesto existují věci, které lze praktikovat pro snížení vzhledu celulitidy, což může pomoci cítit se sebejistěji ve své kůži.

Může cvičení zbavit celulitidy?

Celulitida je viditelný podkožní tuk, který vytváří dolíčky nebo vzhled pomerančové kúry. Nejčastěji se vyskytuje na hýždích a stehnech. Cvičení sice může být užitečným nástrojem při snižování vzhledu celulitidy, ale nemůže se jí zcela zbavit.

Co cvičení udělá, je, že posílí svaly pod celulitidou. Čím silnější jsou svaly, tím lépe se bude člověk cítit. A čím lépe se bude cítit, tím větší sebevědomí bude mít, což pomůže se dívat dál než na celulitidu a soustředit se místo toho na sílu.

Co přispívá ke vzniku celulitidy?

Předpokládá se, že hlavní příčina celulitidy je multifaktoriální, což znamená, že na ní působí mnoho faktorů. Jedním z nich jsou anatomické a hormonální změny. Celulitida postihuje ženy výrazně více než muže, a to kvůli vyšší hladině estrogenu a anatomickým rozdílům.

Kolagenová vlákna u mužů obvykle probíhají pod úhlem 45 stupňů, což má za následek zkřížený vzhled. To může ztěžovat vystupování podkožního tuku. Naproti tomu kolagenová vlákna u žen probíhají kolmo ke kůži, což zvyšuje viditelnost tuku.

V neposlední řadě může v závažnosti celulitidy hrát roli i vyšší hladina estrogenu. Zejména vyšší hladiny estrogenu jsou spojeny s ukládáním tuku na stehnech a bocích. Jaké jsou další příčiny vzniku celulitidy?

Věk

Ačkoli věk není považován za primární příčinu celulitidy, může hrát určitou roli. Pojivová tkáň s věkem slábne a ztenčuje se. To může usnadnit vystupování tuku přes oslabenou pojivovou tkáň, a tím zhoršit vzhled celulitidy.

Přesto se celulitida obvykle objevuje kdykoli po pubertě, což znamená, že se může objevit u lidí všech věkových kategorií.

Genetika

Většina výzkumů naznačuje, že celulitida má velkou genetickou složku, což znamená, že je člověk k celulitidě náchylnější, pokud ji má nebo měl některý z rodičů nebo jiný blízký příbuzný.

Životní styl

Některé životní návyky mohou vzhled celulitidy zlepšit nebo zhoršit. Například sedavý způsob života, kouření a nadměrná konzumace alkoholu mohou celulitidu zhoršovat. V některých případech může nezdravý životní styl vést k léčbě obezity.

Naopak vysoce aktivní životní styl spojený s výživnou protizánětlivou stravou může pozorovanou celulitidu zlepšit. Kromě toho může její výskyt dočasně zmírnit hydratace, proto se doporučuje řádný pitný režim.

Cviky na celulitidu

Cvičení sice člověka celulitidy nezbaví, ale může pomoci snížit její výskyt. Je možné zakombinovat sem také další cviky na to, jak zhubnout stehna.

Při sestavování cvičebního programu je na místě se ujistit, že 2-3 dny v týdnu lze provádět kombinaci kardio a silových cvičení, protože to pomáhá dosáhnout úbytku hmotnosti a zabránit ztrátě svalové hmoty.

Kardio cvičení jako jsou například chůze, běh, jízda na kole a plavání je důležité pro posílení srdce a plic a zároveň pomáhá spalovat kalorie během tréninku. Silový trénink neboli zvedání činek, používání posilovacích gum, pilates je důležitý pro budování svalové hmoty a síly, což může pomoci spalovat více kalorií v klidu.

Vzhledem k tomu, že hubnutí je závislé na kalorickém deficitu a budování svalů na vysokém příjmu bílkovin, je třeba do těla dostat potřebné bílkoviny prostřednictvím potravin jako jsou ryby, drůbež, hovězí maso, vejce, mléčné výrobky, čočka, fazole, tofu.

Křivý výpad

Klíčem ke kulatému zadečku je procvičení všech stran hýžďového svalu. Křivý výpad kromě zapojení čtyřhlavého svalu a hamstringů působí i na střední hýžďový sval, který je důležitý pro stabilizaci kyčlí a kolen.

Začněte tím, že stojíte s nohama na šířku ramen a ruce máte pohodlně pokrčené před sebou kvůli rovnováze. Zpevněte střed těla a držte hrudník vzhůru, pravou nohou vykročte dozadu a překřižte středovou linii tak, aby pravé chodidlo dopadlo šikmo za tělo. Pokrčte obě nohy tak, aby zadní koleno kleslo k podlaze.

Po krátké pauze zatlačte levou patou a stlačte hýžďové svaly, abyste se vrátili do výchozí polohy. Jedná se o jedno opakování. Proveďte 8-12 opakování a poté vyměňte strany. Odpočiňte si a poté dokončete další dvě série.

Boční výpad

Boční výpad je zaměřen na mnoho svalů dolní části těla a je skvělým funkčním pohybem.

Postavte se s nohama na šířku ramen. Začněte levou nohou a udělejte velký krok do strany. Pokrčte levé koleno a předstírejte, že si sedáte zpět na židli a současně zvedněte ruce před sebe, abyste udrželi rovnováhu. Pravá noha by měla zůstat rovná.

Zde si zkontrolujte formu tak, že hrudník by měl být nahoře a zadek by měl být vzadu a dole, čímž se opravdu zaměříte na hýždě a hamstringy. Tento cvik vyžaduje poměrně velkou flexibilitu a pohyblivost v kyčlích, takže se nesnažte dělat nic, co vám nepřipadá správné.

Vraťte se do výchozí pozice tak, že se zvednete z pravé nohy. Na této straně proveďte 8-12 opakování, poté vyměňte nohy a opakujte 8 opakování.

Bulharský dřep

Tento cvik na jedné noze pomáhá budovat silný zadek a zlepšuje rovnováhu.

Postavte se dva metry od schodu nebo lavičky čelem k ní. Pokrčte levou nohu a položte špičku chodidla na lavičku. To bude výchozí pozice. Poté pokrčte pravé koleno a spusťte tělo co nejníže. Dbejte na to, aby hrudník, boky a ramena směřovaly dopředu.

Stiskněte pravou patu a vraťte se do výchozí polohy. Jedná se o jedno opakování. Proveďte 8-12 opakování nebo 2-3 série. Pro zvýšení náročnosti držte v každé ruce činku.

Hýžďový most

Hýžďové mosty jsou skvělým způsobem, jak se zaměřit na hýžďové svaly.

Pokud se člověku tradiční hýžďový most zdá příliš snadný, přejděte na jeho variantu na jedné noze. Pro ještě větší výzvu vyzkoušejte tah na bedra se zátěží.

Začněte tím, že si lehnete na zem s pokrčenými koleny, chodidly položenými na zemi a rukama po stranách s dlaněmi směřujícími dolů. Nadechněte se, zatlačte přes paty a zvedněte boky nad zem zapojením jádra, hýždí a hamstringů. Tělo by mělo tvořit rovnou linii od horní části zad ke kolenům.

Na vrcholu se zastavte a zatněte, poté se vraťte do výchozí polohy. Proveďte 3 série po 15-20 opakováních. Pokud používáte zátěž, zaměřte se na 8-12 opakování ve 3 sériích.