Formování postavy

S teplým počasím za rohem člověk začíná přemýšlet o tom, jak shodit pár kilo nebo se dostat do lepší kondice. Přechod ze zimního období nabírání objemu do letních šortek a plavek však může být náročný. Jak efektivně na formování postavy?

Přichází ta těžší část, kdy je třeba to skutečně dodržet. Začátek cesty za zdravým životním stylem není vždy snadný, ale těchto několik tipů, jak se dostat do formy, může pomoci komukoliv zavést udržitelnou rutinu k dosažení fitness cílů.

Ačkoli neexistuje žádná zkratka k dosažení dlouhotrvající kondice, a nic, co stojí za to, není snadné, existuje několik tipů, které pomohou tento proces urychlit. Jak na formování postavy efektivně?

Upřímnost k sobě samému 

Někteří lidé jsou odhodláni vstávat brzy ráno a cvičit, jiní dávají přednost cvičení po práci. Jedno není lepší než druhé, jde jen o to, co nejlépe vyhovuje jednotlivci. Sám sebe zná člověk nejlépe, proto k sobě musí být při sestavování tréninkových plánů upřímný. Pokud člověk není od přírody ranní ptáče, pravděpodobně nebude vstávat brzy ráno, aby si zacvičil, zvláště pokud ho cvičení nijak zvlášť nebaví.

Totéž platí pro změnu stravovacích návyků. Pokud má dotyčný velkou chuť na sladké, bude nešťastný, pokud se pokusí sladkosti zcela vyřadit. S přísným pravidlem žádné sladkosti také pravděpodobně nelze uspět.

Realistické cíle

Když je člověk v oblasti cvičení a získávání kondice nováčkem, může být stanovení velkých cílů skličující. Místo toho by měl začít s menšími, lépe dosažitelnými cíli, jako je například závazek 30 minut fyzické aktivity denně nebo cvičení dvakrát týdně.

Pokud si není jist, kde začít, lze si najmout osobního trenéra a probrat s ním své cíle. Osobní trenér pomůže vytvořit plán, jak těchto cílů dosáhnout. Při řešení svých stravovacích návyků je vhodné se poradit se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, aby se člověk ujistil, že změny, které provede, jsou zdravé a odpovídají požadovaným výsledkům.

Začít pomalu 

Někdo možná má již zkušenosti s tím, že začal cvičební plán tím, že uběhl deset kilometrů a pak se pozvracel. Vyhoření je na začátku učení se, jak se dostat do formy, běžné. Na to, aby člověk byl zdravý, má celý život, takže není třeba se za týden změnit z gaučové brambory na atletickou superstar.

Pokud například člověk začíná s běháním, měl by běhat pro začátek méně, než může. A co začátek se silovým tréninkem? Ideální je pracovat s menší váhou, než by teoreticky mohl člověk zvedat. Zvyšování intenzity a přemáhání se může přijít později, až se tělo s pravidelným cvičením naučí žít.

Trénink 

Člověk by nevynechal pracovní schůzku ani návštěvu lékaře, proto by měl přistupovat ke svému tréninku se stejným nasazením. Když cvičení nepatří mezi oblíbené činnosti, je velmi snadné najít si výmluvy, proč ho vynechat. Přátelé se chtějí sejít, špatně se člověk vyspal a těch 30 minut navíc by se opravdu hodilo – existuje milion důvodů, proč si nezacvičit.

Cvičení

Je to jednoduché, člověk nebude mít motivaci dělat něco, co ho nebaví, ale pokud existuje cvičení, trénink nebo lekce, které ho skutečně baví, bude je dělat s nadšením. Například cviky na břicho nebo cviky na prsní svaly.

Pokud nesnáší běhání, měl by si najít něco jiného. Nesmí zkrátka existovat důvod, proč se přestat snažit dostat do formy. Ideální je si promluvit si s trenérem o vyzkoušení různých strojů, metod a cviků a podívat se na kurz. V současné době existuje tolik různých typů cvičebních lekcí, od jógy a pilates až po spinning a tanec. 

Pokud člověk v mládí miloval fotbal nebo basketbal, měl by se podívat po rekreačních týmech nebo pravidelných zápasech, do kterých se může zapojit. Pokud je sport i koníčkem, formování postavy jde snadněji. 

Na cvičení by měli jít začátečníci pomalu a hlavně opatrně.

Cvičení denně

Je mnohem snazší vytvořit si z cvičení návyk, pokud je každodenní. Necvičí-li člověk vůbec, doporučuje se začít tím, že bude cvičit každý den půl hodiny. Když cvičí jen párkrát týdně, je mnohem snazší proměnit jeden den volna ve tři dny volna a týden volna na měsíc volna.

Je třeba si dávat pozor na to, aby se každý den neopakovala stejná cvičební sestava. Pokud jeden den člověk cvičí intenzivně břišní svaly, druhý den by to měl vyměnit za obecné kardio cvičení. 

Doba trvání nenahrazuje intenzitu

Jakmile si člověk zvykne na pravidelné cvičení, co udělá, když stále nedosahuje svých cílů? Většina lidí tento problém vyřeší tím, že cvičí delší dobu a ze čtyřicetiminutového tréninku udělá dvouhodinový úsek. Nejenže to připravuje o čas, ale také to nefunguje příliš dobře.

To je skvělá zpráva jak pro časový rozvrh jedince, tak pro úroveň motivace. Pravděpodobně pro člověka bude mnohem snazší cvičit 30 minut denně místo hodiny. Během těchto 30 minut se doporučuje zvýšit intenzitu na odpovídající hranici, aby se z tohoto času vytěžilo maximum.

Partner na cvičení

Pokud se člověku lépe pracuje, když ho někdo jiný drží, je dobré si najít parťáka na cvičení, aby se navzájem motivovali a drželi se správné cesty. Pokud je cílem začít sportovat, uběhnout maraton nebo zesílit, je vhodné mít tento cíl na paměti, když je třeba dodat si motivaci. Připomínka, že člověk pracuje na něčem, co má pro něj smysl a je pro něj důležité, mu pomůže překonat těžká období.

Strava 

Není třeba se zabývat maličkostmi, jako jestli je v jídle dostatek omega 3 nebo tryptofanu, ale uvědomit si důležité a základní složky. Ideální je se podívat se na potraviny, které člověk pravidelně jí, a zjistit, zda jsou zdravé nebo ne. Jak vypadá dieta při těžké obezitě?

K základním výživovým doporučením patří například:

  • jíst nezpracované potraviny
  • jíst více zeleniny
  • maso používat jako přílohu, ne jako hlavní chod

Je důležité, aby nebyl pokus o dostání se do formy narušený týdenní dovolenou v zahraničí. Není nutné zůstat doma, je nutné dodržovat stanovený cvičební plán a dietní plán v rámci možností. Taková týdenní přestávka by mohla ukončit stanovený pokrok.

Naučit se, jak se dostat do formy za pouhé dva týdny, zní skličujícím způsobem, ale pokud je člověk dostatečně motivovaný a má čas a energii se tomu věnovat, je to určitě možné.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang