4 tipy na romantickou dovolenou v Evropě

italie

Benátky, Provence, Verona, Sevilla, Paříž, Toskánsko, Budapešť, Řím. Ať už v podobě dech beroucích vyhlídek nebo antických památek, romantika v Evropě nezná hranice. Co takhle vyzkoušet třeba město Bari v Itálii? Kde najít romantické ubytování v Rakousku? A jaká další místa napříč Evropou se vyplatí znát pro zásnuby či líbánky jako z pohádky?

Evropa je jedinečná svou rozmanitostí. Na relativně malé ploše hostí 46 států, každý s naprosto rozdílnou kulturou, geografií a historií. Když sedneme do auta, můžeme během pár hodin dojet ke čtyřtisícovým vrcholům, antickým stavbám i přímořským letoviskům.

A co se jí rozhodně nemůže upřít, je množství romantických míst. Aby mohli obdivovat řecké památky, popíjet italskou kávu v historických uličkách a pozorovat západy slunce z kamenných útesů, létají sem na svatební cestu či oslavu výročí zamilované páry z celého světa.

alberobello-2-3736053
Ikonické Alberobello je jedním z nejvyhledávanějších cílů Apulie i celé Itálie.

Apulie

Itálie je jednou z nejromantičtějších zemí světa a zamilované páry mají při její návštěvě velký problém vybrat konkrétní lokalitu. Plavba na gondole v Benátkách? Koupání v opuštěných zátokách Lago di Garda? Arena di Verona a romantická zastávka u Juliina balkónu ve Veroně? Nebo vsadit na klasiku a vyrazit do Říma?

Pojďme všechno tohle nechat za sebou a vyrazit jižněji do oblasti tzv. podpatku Apeninského poloostrova. Zde leží Apulie, jeden z turisticky nejatraktivnějších regionů Itálie. Láká na malebná středověká městečka, mírně zvlněnou krajinu s olivovými háji a samozřejmě také na krásné pláže.

Hlavní atrakcí kraje i širokého okolí je městečko Alberobello, zapsané i na seznamu UNESCO. Proslulo jedinečnou architekturou v podobě bílých domků s šedou kruhovitou střechou zvaných trulli. Ve městě se jich nachází asi 1400, mnohé fungují jako obchůdky se suvenýry a v uličkách mezi nimi to rezonuje životem.

Fanoušci historie a památek by neměli vynechat ani města Barletta, Ostuni a Monopoli. Ve všech na ně čeká proslulá italská atmosféra s úzkými uličkami, romantickými restauracemi a vrčením mopedů. Ostuni dokonce bývá označováno jako nejvíce fotogenické město Apulie. Při rozhodování, kam na dovolenou k moři, stojí tato destinace jistě za zvážení.

Cenným pokladem kraje je i poloostrov Gargano, kam turisté vyrážejí zejména za koupáním. Vyniká divokým skalnatým pobřežím s nádhernými písčitými plážemi i opuštěnými zátokami. Ve vnitrozemí poloostrova se až do výše 1 000 m n. m. tyčí zalesněné hory, protkané kilometry turistických stezek.

Autem je pro Čechy Apulie podstatně hůře dostupná než letoviska kolem Rimini a Bibione, cesta z Prahy trvá asi 16 hodin. Do města Bari v Itálii však velmi často a za skvělé ceny míří nízkonákladové lety z Prahy i Vídně. A za těch pár hodin ve vzduchu Apulie rozhodně stojí.

portofino-gf3ee3f16a_1920-4023816
Portofino je oblíbeným dovolenkovým cílem celebrit, což má za následek zdejší nadstandardně vysoké ceny.

Portofino

Portofino je jedno z měst riviéry di Levante, která se rozléhá na pobřeží Ligurského moře mezi Janovem a Toskánskem. Jedná se o oblíbenou rekreační oblast s mírným podnebím a oblíbenými letovisky jako Cinque Terre, Santa Margherita Ligure či Sestri Levante.

Samotné Portofino leží na stejnojmenném poloostrově a představuje luxusní přístavní letovisko s barevnými domky, nábřežními kavárnami a zaparkovanými jachtami. Za návštěvu stojí netypický kostel San Martino a hrad Castello Brown z 16. století, tyčící se nad městem.

Milovníci přírody mohou navštívit nedalekou přírodní rezervaci s borovicovými lesy, vřesem, bylinkami a 700 druhy polních květin. To všechno si lze prohlédnout na kilometrech turistických tras, které začínají i přímo v Portofinu. Lokalita nabízí také řadu pláží s možností nejen plavání, ale také windsurfingu a plachtění.

Bohužel, Portofino má i svá negativa, a ta se týkají zejména masového turismu a místních cen. Patří totiž mezi nejdražší letoviska celé Itálie, kde cappuccino stojí i třikrát víc než ve zbytku země. Kdo nechce za přespání platit několik tisíc korun za noc, může se ubytovat třeba v nedaleké a klidnější vesnici Santa Margherita a vydat se sem na výlet lodí.

santorini-8609342
Santorini právem patří k nejpopulárnějším místům pro svatby ve Středomoří.

Santorini

Luxus, čistota, romantika. Řecký ostrov Santorini je snem asi každé zamilované duše, a je skvělou destinací jak pro svatební cestu, tak třeba pro oslavu výročí svatby. Nejsou to ale pláže ani řecké památky, co je sem táhne. Můžou za to bílé domečky a modré kupole kapliček ve městech Oia a Fira s mořem v pozadí, které známe z každého katalogu, lákajícího na dovolenou v této lokalitě.

Západy slunce ve zmíněném Oia bývají označovány za vůbec nejhezčí na světě. Podvečerní romantiku s oranžovou oblohou a sluncem mizícím za tyrkysově modrou vodou lze zažít také v nádherném městě Imerovigli s vyhlídkou Skaros a v přístavu Ammoudi s rudými skalisky. Tato klidná místa zatím nejsou naplno zasažena turismem.

Koho by opalování a posedávání v restauracích nebavilo, může navštívit třeba významná archeologická naleziště Théra a Akrotiri se slavným majákem, archeologické muzeum, vinařství Santo Wines či muzeum vína. Zajímavým výletem je také neobydlený ostrůvek Nea Kameni s pohodovou procházkou ke stále činnému sopečnému kráteru.

Za koupáním lidé vyráží na pláž s černým pískem Kamari, na rudou Red Beach, na skalnatou Vlychada a na nejdelší Perivolos. Mezi nejvyhlášenější letoviska patří Perissa a Kamari. Ačkoliv je Santorini malinký ostrov s maximální délkou pouze 18 km, má toho mnohé co nabídnout a při týdenní dovolené se tu člověk rozhodně nudit nebude.

hallstatt-5846020
Společně s přilehlým pohořím Dachstein a Solnou komorou je Hallstatt zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rakouské Alpy

Rakousko láká 2 skupiny turistů – milovníky hor a lovce krásných fotek na Instagram. Ani jedna z nich zde nepřijde zkrátka. Kromě těžko dosažitelných vrcholů a stovek kilometrů pěších tras se totiž v rakouských Alpách ukrývá nespočet dech beroucích výhledů a celkově míst, která si zaslouží romantickou chvilku.

První zmínka musí patřit Hallstattu, nejslavnější vesnici Rakouska, která nechybí ani na seznamu světového dědictví UNESCO. Kdo se rád toulá roztomilými uličkami s výhledem na hory, může k ubytování Rakousko využít Innsbruck či Salzburg. Právě Mozartovo město mnozí považují za to nejhezčí v zemi.

Největší poklady se nacházejí ve vyšších polohách. Jsou to třeba Krimmelské vodopády s převýšením 385 metrů, ledovec Pasterze, soutěska Lichtensteinklamm či slavná vyhlídka Pět prstů. Popularitě se těší také visuté mosty. Ten nejvýše položený se nachází u vyhlídkové plošiny Skywalk a tzv. Schodů nikam, další nad boudou Olpererhütte.

Kromě hor cestovatele z celé Evropy i světa do Rakouska lákají ledovcová jezera. Mezi ta nejkrásnější se řadí například Grüner See, Zeller See, Achensee, Lünersee a Schiederweiher. Za návštěvu stojí i Gosausee, které se v obklopení vrcholů nachází nedaleko Hallstattu. Post nejkrásnější přehrady drží Finstertaler s Weißsee hned v závěsu.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang