4 tipy na romantickou dovolenou v Evropě

italie

Benátky, Provence, Verona, Sevilla, Paříž, Toskánsko, Budapešť, Řím. Ať už v podobě dech beroucích vyhlídek nebo antických památek, romantika v Evropě nezná hranice. Co takhle vyzkoušet třeba město Bari v Itálii? Kde najít romantické ubytování v Rakousku? A jaká další místa napříč Evropou se vyplatí znát pro zásnuby či líbánky jako z pohádky?

Evropa je jedinečná svou rozmanitostí. Na relativně malé ploše hostí 46 států, každý s naprosto rozdílnou kulturou, geografií a historií. Když sedneme do auta, můžeme během pár hodin dojet ke čtyřtisícovým vrcholům, antickým stavbám i přímořským letoviskům.

A co se jí rozhodně nemůže upřít, je množství romantických míst. Aby mohli obdivovat řecké památky, popíjet italskou kávu v historických uličkách a pozorovat západy slunce z kamenných útesů, létají sem na svatební cestu či oslavu výročí zamilované páry z celého světa.

alberobello-2-3736053
Ikonické Alberobello je jedním z nejvyhledávanějších cílů Apulie i celé Itálie.

Apulie

Itálie je jednou z nejromantičtějších zemí světa a zamilované páry mají při její návštěvě velký problém vybrat konkrétní lokalitu. Plavba na gondole v Benátkách? Koupání v opuštěných zátokách Lago di Garda? Romantická zastávka u Juliina balkónu ve Veroně? Nebo vsadit na klasiku a vyrazit do Říma?

Pojďme všechno tohle nechat za sebou a vyrazit jižněji do oblasti tzv. podpatku Apeninského poloostrova. Zde leží Apulie, jeden z turisticky nejatraktivnějších regionů Itálie. Láká na malebná středověká městečka, mírně zvlněnou krajinu s olivovými háji a samozřejmě také na krásné pláže.

Hlavní atrakcí kraje i širokého okolí je městečko Alberobello, zapsané i na seznamu UNESCO. Proslulo jedinečnou architekturou v podobě bílých domků s šedou kruhovitou střechou zvaných trulli. Ve městě se jich nachází asi 1400, mnohé fungují jako obchůdky se suvenýry a v uličkách mezi nimi to rezonuje životem.

Fanoušci historie a památek by neměli vynechat ani města Barletta, Ostuni a Monopoli. Ve všech na ně čeká proslulá italská atmosféra s úzkými uličkami, romantickými restauracemi a vrčením mopedů. Ostuni dokonce bývá označováno jako nejvíce fotogenické město Apulie. Při rozhodování, kam na dovolenou k moři, stojí tato destinace jistě za zvážení.

Cenným pokladem kraje je i poloostrov Gargano, kam turisté vyrážejí zejména za koupáním. Vyniká divokým skalnatým pobřežím s nádhernými písčitými plážemi i opuštěnými zátokami. Ve vnitrozemí poloostrova se až do výše 1 000 m n. m. tyčí zalesněné hory, protkané kilometry turistických stezek.

Autem je pro Čechy Apulie podstatně hůře dostupná než letoviska kolem Rimini a Bibione, cesta z Prahy trvá asi 16 hodin. Do města Bari v Itálii však velmi často a za skvělé ceny míří nízkonákladové lety z Prahy i Vídně. A za těch pár hodin ve vzduchu Apulie rozhodně stojí.

portofino-gf3ee3f16a_1920-4023816
Portofino je oblíbeným dovolenkovým cílem celebrit, což má za následek zdejší nadstandardně vysoké ceny.

Portofino

Portofino je jedno z měst riviéry di Levante, která se rozléhá na pobřeží Ligurského moře mezi Janovem a Toskánskem. Jedná se o oblíbenou rekreační oblast s mírným podnebím a oblíbenými letovisky jako Cinque Terre, Santa Margherita Ligure či Sestri Levante.

Samotné Portofino leží na stejnojmenném poloostrově a představuje luxusní přístavní letovisko s barevnými domky, nábřežními kavárnami a zaparkovanými jachtami. Za návštěvu stojí netypický kostel San Martino a hrad Castello Brown z 16. století, tyčící se nad městem.

Milovníci přírody mohou navštívit nedalekou přírodní rezervaci s borovicovými lesy, vřesem, bylinkami a 700 druhy polních květin. To všechno si lze prohlédnout na kilometrech turistických tras, které začínají i přímo v Portofinu. Lokalita nabízí také řadu pláží s možností nejen plavání, ale také windsurfingu a plachtění.

Bohužel, Portofino má i svá negativa, a ta se týkají zejména masového turismu a místních cen. Patří totiž mezi nejdražší letoviska celé Itálie, kde cappuccino stojí i třikrát víc než ve zbytku země. Kdo nechce za přespání platit několik tisíc korun za noc, může se ubytovat třeba v nedaleké a klidnější vesnici Santa Margherita a vydat se sem na výlet lodí.

santorini-8609342
Santorini právem patří k nejpopulárnějším místům pro svatby ve Středomoří.

Santorini

Luxus, čistota, romantika. Řecký ostrov Santorini je snem asi každé zamilované duše. Nejsou to ale pláže ani řecké památky, co je sem táhne. Můžou za to bílé domečky a modré kupole kapliček ve městech Oia a Fira s mořem v pozadí, které známe z každého katalogu, lákajícího na dovolenou v této lokalitě.

Západy slunce ve zmíněném Oia bývají označovány za vůbec nejhezčí na světě. Podvečerní romantiku s oranžovou oblohou a sluncem mizícím za tyrkysově modrou vodou lze zažít také v nádherném městě Imerovigli s vyhlídkou Skaros a v přístavu Ammoudi s rudými skalisky. Tato klidná místa zatím nejsou naplno zasažena turismem.

Koho by opalování a posedávání v restauracích nebavilo, může navštívit třeba významná archeologická naleziště Théra a Akrotiri se slavným majákem, archeologické muzeum, vinařství Santo Wines či muzeum vína. Zajímavým výletem je také neobydlený ostrůvek Nea Kameni s pohodovou procházkou ke stále činnému sopečnému kráteru.

Za koupáním lidé vyráží na pláž s černým pískem Kamari, na rudou Red Beach, na skalnatou Vlychada a na nejdelší Perivolos. Mezi nejvyhlášenější letoviska patří Perissa a Kamari. Ačkoliv je Santorini malinký ostrov s maximální délkou pouze 18 km, má toho mnohé co nabídnout a při týdenní dovolené se tu člověk rozhodně nudit nebude.

hallstatt-5846020
Společně s přilehlým pohořím Dachstein a Solnou komorou je Hallstatt zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rakouské Alpy

Rakousko láká 2 skupiny turistů – milovníky hor a lovce krásných fotek na Instagram. Ani jedna z nich zde nepřijde zkrátka. Kromě těžko dosažitelných vrcholů a stovek kilometrů pěších tras se totiž v rakouských Alpách ukrývá nespočet dech beroucích výhledů a celkově míst, která si zaslouží romantickou chvilku.

První zmínka musí patřit Hallstattu, nejslavnější vesnici Rakouska, která nechybí ani na seznamu světového dědictví UNESCO. Kdo se rád toulá roztomilými uličkami s výhledem na hory, může k ubytování Rakousko využít Innsbruck či Salzburg. Právě Mozartovo město mnozí považují za to nejhezčí v zemi.

Největší poklady se nacházejí ve vyšších polohách. Jsou to třeba Krimmelské vodopády s převýšením 385 metrů, ledovec Pasterze, soutěska Lichtensteinklamm či slavná vyhlídka Pět prstů. Popularitě se těší také visuté mosty. Ten nejvýše položený se nachází u vyhlídkové plošiny Skywalk a tzv. Schodů nikam, další nad boudou Olpererhütte.

Kromě hor cestovatele z celé Evropy i světa do Rakouska lákají ledovcová jezera. Mezi ta nejkrásnější se řadí například Grüner See, Zeller See, Achensee, Lünersee a Schiederweiher. Za návštěvu stojí i Gosausee, které se v obklopení vrcholů nachází nedaleko Hallstattu. Post nejkrásnější přehrady drží Finstertaler s Weißsee hned v závěsu.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang