Kam na letní dovolenou do Itálie?

dovolena-v-italii

Živé promenády, romantická zákoutí, výborné jídlo, dech beroucí výhledy, čisté moře. V Itálii si na své přijde zkrátka každý, ať už si dovolenou představuje jakkoliv. Kde hledat ta nejlepší letoviska? Kam by měli zamířit milovníci přírody? A jaké památky stojí za návštěvu, když Řím a Vatikán jsme už viděli?

Itálie patří mezi nejoblíbenější prázdninové cíle Čechů. Část vyráží do Alp, aby lezli po horách, koupali se v průzračných jezer a večer se pobavili v italském Disneylandu zvaném Gardaland. Jiní míří na pobřeží, ať už do Neapole, nebo na sever, protože touží po šumění vln a soli ve vlasech.

Někteří zůstávají ve vnitrozemí, třeba ve městě Bologna, Miláně nebo Florencii, kde pojídají pastu a popíjejí Prosecco v historických uličkách. Itálie má zkrátka od všeho něco, stejně jako dovolená ve Španělsku. Pro plážové povaleče, sportovní nadšence, milovníky přírody i pro fanoušky umění.

Rimini –⁠ nekonečné promenády a dlouhé písčité pláže

Rimini je největším přímořským letoviskem Itálie. Za pravou odpočinkovou dovolenou s bary, restauracemi a klidným mořem sem jezdí turisté z celé Evropy, zejména pak z Německa. Kolem Rimini se nachází řada dalších, menších měst, která ovšem mají vše, co člověk od živé dovolené na italském pobřeží čeká.

Každý, kdo sem jede, by se měl připravit na velké množství turistických lákadel, přeplněné pláže a na ruch z ulice, na druhou stranu se jedná o oblast oblíbenou u rodin s dětmi. Mohou za to bezpečné koupání s jemným pískem, všudypřítomné sportovní areály a zábavní parky – například Fiabilandia, Oltremare nebo Italia in Miniatura.

Na své si tady přijdou i milovníci kultury a historie. Komu by památky v Rimini nestačily, může vyrazit do 20 km vzdáleného San MarinaVatikán totiž není jediný vnitrozemský stát v Itálii. Jedná se o nejstarší evropskou republiku s malebnými obchůdky, pevnostmi a nádherným výhledem. Za hodinu a půl se dá autem dostat také do města Bologna.

san-marino-1239325
San Marino je při dovolené v Rimini v podstatě povinnou zastávkou.

Alpská jezera – koupání i sport uprostřed jedinečné přírody

Letní dovolená v Itálii nutně nemusí být u moře. Na ještě krásnější scenérie s vrcholky hor v pozadí, křišťálově čistou vodu a sportovní vyžití lákají alpská jezera, z nichž největší i nejoblíbenější je Lago di Garda. Panuje u něho mírné středomořské podnebí a kromě hor ho obklopují krásné pláže a citrónové háje.

Lago di Garda si přímo říká o to, aby z něj člověk při své dovolená vyždímal víc než jen válení a koupání. Kromě odpočinkových procházek a vyjížděk na kole láká na horolezectví, paragliding, tenis a golf. Obzvlášť vyhledávané zde jsou vodní sporty. Krásnější místo pro paddleboarding, kiteboarding či wakeboarding se v Evropě hledá těžko.

Lago di Garda ukrývá ještě jedno eso v rukávu, a to zábavní park Gardaland aneb italský Disneyland. O něco méně populární, avšak stejně nádherná jsou jezera Lago di Como a Lago Maggiore. Komu by se sem z Česka nechtělo cestovat po silnici, může využít levných letenek do Milána a na letišti si půjčit auto.

lago-di-garda-3240487
K Lago di Garda se autem z Prahy dostaneme asi za 9 hodin.

Kampánie – památky, příroda i odpočinek na ostrovech

Skvělou kombinaci odpočinkové a poznávací dovolené přináší Neapol a okolí. Třetí největší italské město překypuje památkami a dalšími zajímavostmi, jen za plážemi je potřeba vyrazit trochu dál. Letoviska Lago Patria a Lico di Licola jsou však vzdálena jen pár kilometrů od Neapole.

Zároveň se jedná o ideální výchozí bod k prozkoumání Neapolského zálivu i celé Kampánie, jedné z nejkrásnějších oblastí celé Itálie. Vyrazit lze na Vesuv, jedinou aktivní sopku v kontinentální Evropě, i do měst Pompeje a Herculaneum, které její výbuch v minulosti srovnal se zemí.

Milovníci přírody by neměli vynechat rezervace Partenio, del Matese a del Cliento. Jednou z nejhezčích oblastí celého Středozemního moře je Amalfinské pobřeží s městečky rostoucími nad mořem z téměř kolmých kopců, kouzelnými zátokami a turistickými stezkami. Oblíbenými dovolenkovými destinacemi jsou také ostrovy Ischia a Capri.

amalfinske-pobrezi-9050521
Amalfinské pobřeží je nejvíce fotogenickým místem široko daleko.

Severní Itálie – nejbližší moře

Pro cestovatele s malými dětmi bývá při plánování dovolené u moře nejzásadnějším kritériem to, jak dlouho trvá cesta. Nejvíce je v tomto směru uspokojí severní Itálie, kam se autem z Brna jede jen asi 8 hodin. Mohou tak vyjet ráno a odpoledne už se koupat na pláži v Bibione nebo Lido di Jesolo.

Letovisek je podél severního pobřeží Jaderského moře celá řada. Mezi ta nejnavštěvovanější patří Bibione, kde si na své přijde každý. Rušné ulice s obchody, restauracemi a bary se střídají s poklidnými rodinnými čtvrtěmi lemovanými piniovými háji. Zdejší pláže jsou široké a moře mělké a čisté.

Děti tady rozhodně budou ve svém živlu a nemusí se na celý týden zabavit jen koupáním a stavěním hradů z písku. Na každém rohu narazí na prolézačky a herny, nedaleko centra se dokonce nachází velmi populární lunapark.

Pro toho, komu uměle vytvořená letoviska nic neříkají, je správnou volbou Caorle. Jde o historické město s původní zástavbou, kostelem na pobřeží a jedinečnou kuželovitou zvonicí. Na něj za přístavem navazuje nové předměstí vybudované v posledních 30 letech.

Lido di Jesolo je velmi rušnou lokalitou s dobře vybavenou, 12 km dlouhou pláží s jemným pískem, obchodními ulicemi, moderními bary a rozlehlými hotelovými komplexy. Jde o největší z letovisek v okolí. O trochu větší klid přináší Lignano, Grado nebo jižnější Rosolina Mare.

Apulie – gastronomie, historie a zlatavé písečné pláže

Apulie, která se nachází v jižní části země, je podmanivý region proslulý svým nádherným pobřežím, historickými městy a jedinečným kulturním dědictvím.

Půvabná bělostná městečka na vrcholcích kopců, olivové háje táhnoucí se kam až oko dohlédne a pobřeží, na němž se střídají rozeklané útesy a zlatavé písečné pláže, uchvacují návštěvníky Apulie svou rozmanitou krajinou.

Ve městech jako Bari a Lecce se snoubí starobylá historie s moderním životem, zatímco ikonické domy trulli v Alberobellu, charakteristické obytné domy ve tvaru kužele, jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO a představují architektonickou jedinečnost regionu.

Kulinářská scéna Apulie oslavuje čerstvé mořské plody, olivový olej a místní produkty a zve cestovatele k ochutnání autentických chutí středomořské kuchyně. Apulie, bohatá na historii, kulturu a přírodní krásy, vybízí k objevování a slibuje nezapomenutelné zážitky, které odrážejí podstatu jižní Itálie.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang